צפון קוריאה: השיחות עם שר החוץ של ארה"ב היו "מצערות מאוד" וסיכנו את הפירוק מנשק גרעיני

משרד החוץ בפיונגיאנג האשים את ארה"ב בהפרת רוח הפסגה בסינגפור ובדרישות חד-צדדיות ממנה. פומפאו שביקר בצפון קוריאה בסוף השבוע אמר מנגד כי השיחות היו יעילות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פומפאו וקים יונג צ'ול בפיונגיאנג, היום
פומפאו וקים יונג צ'ול בפיונגיאנג, היוםצילום: POOL/רויטרס

צפון קוריאה הצהירה היום (שבת) כי השיחות עם המשלחת האמריקאית בראשות שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו היו "מצערות מאוד" ועלולות אף להניא אותה מפירוק מנשק גרעיני. בהצהרה לאחר ביקורו של פומפאו האשים משרד החוץ בפיונגיאנג את וושינגטון בניסיון "גנגסטרי" ללחוץ על צפון קוריאה להתפרק מנשק גרעיני באופן חד-צדדי.

בהודעה נכתב כי תוצאות השיחות "מדאיגות מאוד", שכן הן עלולות להוביל "לשלב מסוכן שעשוי לערער את רצוננו להתפרק מנשק גרעיני". עוד נכתב כי בדרישותיה ארה"ב נטשה את רוח הפסגה בין הנשיא דונלד טראמפ לשליט צפון קוריאה קים ג'ונג און.

בניגוד להודעה החריפה של צפון קוריאה, פומפאו אמר מוקדם יותר לכתבים כי שיחותיו עם הגנרל קים יונג צ'ול היו יעילות, נערכו ברוח טובה ואף הביאו להתקדמות. עם זאת, הוא הדגיש כי נותרה עבודה רבה בחלק מהתחומים. לדברי פומפאו, צוות של הפנטגון יגיע לפגישה בין בכירים בפיונגיאנג ובסיאול בגבול בין המדינות ביום חמישי.

לעומת ביקוריו הקודמים של שר החוץ בצפון קוריאה, לא ברור אם פומפאו נפגש בסוף השבוע עם השליט קים, אף שבכירים בממשל טראמפ אמרו כי פגישה כזו צפויה. בנוסף, באופן חריג, הוא נשאר ללון בבית הארחה של הממשל. "קיימנו דיונים רציניים על נושאים חשובים", התייחס קים יונג צ'ול לביקור הארוך, "בטח לא ישנת טוב בלילה". פומפאו, שלפני המשך השיחות דן עם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון וראש הסגל ג'ון קלי, השיב כי הוא ישן "בסדר גמור".

פומפאו הוסיף כי וושינגטון נותרה מחויבת להשגת הסכם שבו תתפרק צפון קוריאה מגרעין בתמורה להקלות כלכליות, ושני המנהיגים הדגישו כי עליהם "להבהיר כמה דברים". לא ברור לאיזה נושא התייחסו, אולם שתי המדינות מתקשות להגדיר את המונח "פירוק מנשק גרעיני", שעליו הכריזו קים וטראמפ בסינגפור.

למרות שארה"ב ממשיכה במשא ומתן עם צפון קוריאה, בשבועות האחרונים התפרסמו תצלומי לוויין המעידים כי המדינה לא הקפיאה את תוכניותיה הצבאיות וממשיכה לקדמן. השבוע דווח כי צפון קוריאה המשיכה לפתח מתקן טילים לפני הפסגה עם טראמפ. מתצלומים נוספים שפרסם אתר העוקב אחר צפון קוריאה עולה כי פיונגיאנג ממשיכה גם לפתח את הכור הגרעיני היחיד שלה המוכר למערב. בנוסף, אנשי מודיעין אמריקאים אמרו לרשת CNN  כי פיצוץ אתר הניסויים הגרעיניים של צפון קוריאה פאונגאיי-ריי, שבוצע לקראת הפסגה, היה הצגה. עוד העריכו כי  לפני הפיצוץ הוצא מהאתר ציוד טכני שיכול לשמש את פיונגיאנג לבניית אתר חדש בעתיד.

פומפאו נשאל על דיווחים אלה ואמר כי שוחח עם הנציגים הצפון קוריאנים על הדברים שממשיכה ארצם לעשות. "אף אחד לא נסוג", הצהיר, "הם עדיין מחוייבים (לפירוק מנשק גרעיני, השליט קים עדיין מחוייב".

דוברת משרד החוץ של ארה"ב התר נאוארט אמרה כי לאחר הביקור בפיונגיאנג, פומפאו טס לטוקיו, שם צפויה המשלחת האמריקאית לעדכן את נציגי בעלות בריתה יפן ודרום קוריאה על התקדמות השיחות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ