המבצע לחילוץ הנערים בתאילנד: קבוצה ראשונה עושה את דרכה לפתח המערה

הבוקר החל המבצע לחילוץ 12 הנערים ומאמן קבוצת הכדורגל שלהם, שנלכדו לפני יותר משבועיים במערה מוצפת. דיווח: הלכודים חולקו לארבע קבוצות, המאמן יהיה בקבוצה האחרונה שתחולץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות חילוץ במערת תאם לואנג נאנג נון שבה נלכדו הנערים ומאמנם בצפון תאילנד

הרשויות בתאילנד הודיעו היום (ראשון) על תחילת המבצע לחילוצם של 12 הנערים ומאמן קבוצת הכדורגל שלהם, שנלכדו לפני יותר משבועיים במערה. ראש משימת החילוץ אמר כי צוות החילוץ נמצא "במוכנות שיא", והוסיף כי 13 הלכודים מוכנים לצאת החוצה. במבצע החילוץ משתתפים 13 צוללנים זרים, חמישה צוללנים תאילנדים וחמישה אנשי חיל הים.

העיתון בנגקוק פוסט דיווח מפי מקור מקומי שהנערים חולקו לארבע קבוצות. קבוצה ראשונה ובה ארבעה נערים החלה לעשות את דרכה לעבר פתח המערה. ביתר הקבוצות יהיו שלושה בכל קבוצה. מאמן קבוצת הכדורגל יהיה בקבוצה האחרונה שתחולץ מהמערה.

מתנדבים מכינים אוכל לכוחות החילוץ
העברת מזון לנערים הלכודים
מסוקים בכוננות בסמוך לאזור החילוץ

כדי להגיע אל הנערים, נדרשו הצוללנים לצלול במשך שש שעות, ודרכם חזרה נמשכת עוד חמש שעות. לפי ראש המשימה, ייתכן כי הקבוצה הראשונה של הלכודים תצא מהמערה בשעה 17:00, לפי שעון ישראל. שר הפנים של תאילנד הגיע לאתר החילוץ וכלי התקשורת התבקשו שלא לצלם את קבוצת הנערים הראשונה שאמורה לצאת מהמערה.

"היום הוא היום", אמר ראש משימת החילוץ, לכתבים. "היום בשעה עשר בבוקר נכנסו 13 צוללנים זרים לחלץ את הילדים ביחד עם חמישה אנשי אריות הים של תאילנד". לדבריו, צוות החילוץ התאמן במשך כמה ימים על תוכנית המבצע.

כוחות המשטרה והחילוץ באזור המערה, הבוקרצילום: Sakchai Lalit/אי־פי
צוותי תקשורת עוקבים אחרי ההתפתחויות האחרונות בסמוך לכניסה לאתר החילוץ
הרשויות בתאילנד מפנות כלי תקשורת מאזור החילוץ

ראש המשימה הוסיף כי הרשויות הצליחו להוריד אתמול את מפלס המים במערה ב-30 סנטימטרים, כך שייתכן כי הלכודים לא יצטרכו לצלול בדרכם החוצה מהמערה. "עדיין ישנם כמה חלקים בעייתיים בהם יצטרכו הנערים להתכופף או לזחול, אבל אנחנו יכולים לומר שהם פשוט יוכלו ללכת החוצה", אמר.

מושל מחוז צ'אנג ראי בצפון תאילנד הסביר כי המבצע עשוי להימשך כמה ימים. "אין הגבלת זמן למבצע, הוא תלוי במזג האוויר ובמפלס המים. אם משהו ישתנה, אנחנו נעצור", הסביר. המושל הוסיף כי המבצע יצא לדרך הבוקר "משום שאתמול בערב הגענו למוכנות שיא". לדבריו, "משמעות המוכנות היא מזג אוויר מושלם, המוכנות של המים ושל הילדים, מבחינה פיזית ומנטאלית". גשמי מונסון שבו לרדת באזור, אך בינתיים מבצע החילוץ עדיין נמשך. הנערים נבדקו אתמול בידי רופא אוסטרלי שנתן אור ירוק למבצע החילוץ מבחינה בריאותית. הרשויות בתאילנד העמידו בכוננות מסוקים ואמבולנסים למקרה שיהיה צורך לפנות את הנערים באופן מיידי.

המושל הוסיף כי סערה צפויה להגיע לאזור בקרוב, כך שאם לא יוציאו את הלכודים כעת, הרשויות יצטרכו שוב לשאוב את המים. "יידענו את כל הילדים לגבי מבצע החילוץ והם מוכנים לצאת החוצה. הם החליטו לצאת איתנו", סיפר המושל, "יידענו גם את משפחות הילדים והן מסכימות איתנו".

מוקדם יותר פינתה המשטרה את אזור המערה. "לפי ההערכות בשלב זה, הכרחי לפנות את האזור עבור מבצע החילוץ", הכריז מפקד המשטרה. "אלה שאינם קשורים למבצע החילוץ, אנא התפנו מהמקום באופן מיידי" קרא והוסיף - "אנחנו עדיין במלחמה נגד המים ונגד הזמן".

צוותי טלוויזיה רבים שפונו מאזור המערה התמקמו בשיחים בסמוך לכניסה לאתר החילוץ.

"כולם יודעים בדיוק מה הם צריכים לעשות משום שכל בלבול שם יהיה ממש רע", אמר ראש משימת החילוץ.

עיתונאים מורחקים מאזור המערה בצפון תאילנד, היוםצילום: SOE ZEYA TUN/רויטרס

"זו מלחמה נגד מים", אמר נארונגסאק אוסוטנקורן, מושל מחוז צ'אנג ראי שעומד בראש משימת החילוץ. כתבת רשת החדשות הבריטיתBBC , סופי לונג, דיווחה מאתר החילוץ עם מטריה בידה וגשם שיורד באזור: "זה תמיד היה מרוץ נגד הזמן, אבל בימים האחרונים נעשה יותר ויותר קריטי".

אריות הים של צבא תאילנד, כוח קומנדו המשתייך לחיל הים המקומי ומוביל את מאמצי החילוץ של הנערים, פרסמו בעמוד הפייסבוק שלהם תמונה ולצדה הבטחה להשיב את הנערים ומאמנם הביתה מהמערה המוצפת. "אנחנו, הצוות התאי והצוות הבינלאומי, נביא הביתה את 'חזירי הבר' (שמה של קבוצת הכדורגל)".

אנשים מכל רחבי תאילנד מגיעים לאתר החילוץ כדי לעזור בכל דרך שיוכלו, בין שדרך בישול ארוחות ובין שדרך ניקוי בגדיהם של המחלצים.

תמונה שהעלתה לרשת יחידת הקומנדו "אריות הים" של צבא תאילנד. "נביא אותם הביתה"צילום: /אי־פי
הודעת טקסט ששלח אחד הנערים שלכודים במערה, היוםצילום: SOE ZEYA TUN/רויטרס

בשבת פורסם בעמוד הפייסבוק של חיל הים התאי מכתב שכתבו הילדים. "אל תדאגו, כולם חזקים", כתבו. "כשנצא מכאן, אנחנו רוצים לאכול הרבה דברים, אנחנו רוצים להגיע הביתה מהר ככל האפשר". הנערים כתבו את הדברים על דף מחברת שנלקח על ידי אחד הצוללנים. בפייסבוק פורסמו שבעה עמודים שככל הנראה נשאו מסרים מכל הנערים ומהמאמן שלהם. הם הביעו תודה וציינו את משאלותיהם בנוגע למזון. "אני רוצה לאכול חזיר מטוגן", כתב אחד מהם.

המאמן, שהיה אחראי על הנערים ולקח אותם לטיול במערה לפני שהוצפה, התנצל במכתב בפני הוריהם. "כרגע כל הילדים בסדר, הצוות מטפל בנו יפה. אני מבטיח שאדאג לילדים הכי טוב שאפשר. אני רוצה לומר תודה על כל התמיכה ואני רוצה להתנצל בפני ההורים", כתב.

12 הנערים נלכדו לפני כשבועיים במערה בעומק של ארבעה קילומטר. ההצפה במערה מונעת מהם לצאת, והרשויות לא מצליחות לשאוב את המים מהמקום. צוותים מקומיים ובינלאומיים נערכים מזה זמן לחלץ את הנערים, אולם העובדה כי חלקים רבים מהמערה עדיין מוצפים ואף אחד מהם לא יודע לשחות או לצלול מקשה על התוכניות.

לאחר מציאת הנערים הועלתה סברה כי ייתכן שהם ייאלצו לשהות במערה במשך ארבעה חודשים, עד תום עונת המונסונים, ולכן צוללנים שהגיעו אליהם נתנו להם מזון שאמור להספיק לכל הזמן הזה. אחד הצוללנים איבד את הכרתו מחוסר חמצן במהלך אחת הצלילות ומותו נקבע בהמשך.

המיליארדר אילון מאסק שלח מהנדסים לאתר שבו מתנהלות פעולות החילוץ. מאסק, שלמד פיסיקה, העלה בטוויטר כמה רעיונות לחילוץ הילדים, ובהם שימוש בתאים עמידים ללחץ המים או שימוש בכיס אוויר מתנפח שיוכל לחדור בין המעברים הצרים של מערכת המערות  ולשמש כנתיב חילוץ. הצוות של מאסק הביא עמו חלק מהציוד שעליו המליץ המיליארדר.

מאסק כתב כי אין צורך בצלילה, וכי תאי האוויר שהוא מציע מייתרים את האימונים "וסביר שהם לא יגרמו להתקפי פניקה", כך טען. מאסק אמר עוד כי האמצעים נבדקו ביום שישי בבריכה, על נסיין שמעולם לא צלל לפני כן.

בשבת כתבמאסק בטוויטר כי הוא קיבל "משוב טוב ממומחי חילוץ במערות בתאילנד", וכי הוא "הציג בפניהם שוב את רעיון החילוץ בתאי האוויר שיהיו בטוחים מספיק כדי שינסו אותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ