הרשויות בתאילנד: לפחות ארבעה מהנערים חולצו מהמערה אחרי יותר משבועיים

הנערים פונו בשלום לבית חולים סמוך במסוקים. עשרות צוללנים משתתפים במבצע, שהופסק ל-10 עד 20 שעות. מושל המחוז: הגענו למוכנות שיא מבחינת מצב הילדים ומזג האוויר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסוק עם אחד הנערים שחולצו מהמערה נוחת בבית החולים במחוז, היום

גורם ממשל בתאילנד הודיע היום (ראשון) כי חולצו לפחות ארבעה נערים מתוך ה-12 שנלכדו לפני יותר משבועיים בתוך מערה עם מאמן הכדורגל שלהם. במבצע החילוץ משתתפים 50 צוללנים זרים ו-40 צוללנים מקומיים.

ראש המבצע העריך כי יוכל להמשיך בחילוצים בעוד 20-10 שעות, מאחר שמלאי החמצן שברשותם נגמר. "צריך לזכור את רמות העייפות של הצוללנים שמובילים את המבצע", אמר ראש המבצע, נרונגסק אסוטנקום, "הם עבדו ללא הפסקה כל היום".

מושל מחוז צ'אנג ראי בצפון תאילנד הסביר כי המבצע עשוי להימשך כמה ימים. "אין הגבלת זמן למבצע, הוא תלוי במזג האוויר ובמפלס המים. אם משהו ישתנה, אנחנו נעצור", הסביר. המושל הוסיף כי המבצע יצא לדרך הבוקר "משום שאתמול בערב הגענו למוכנות שיא". לדבריו, "משמעות המוכנות היא מזג אוויר מושלם, המוכנות של המים ושל הילדים, מבחינה פיזית ומנטאלית". הנערים נבדקו אתמול בידי רופא אוסטרלי שנתן אור ירוק למבצע החילוץ מבחינה בריאותית.

המושל הוסיף כי סערה צפויה להגיע לאזור בקרוב, כך שאם לא יוציאו את הלכודים כעת, הרשויות יצטרכו שוב לשאוב את המים. "יידענו את כל הילדים לגבי מבצע החילוץ והם מוכנים לצאת החוצה. הם החליטו לצאת איתנו", סיפר המושל, "יידענו גם את משפחות הילדים והן מסכימות איתנו".

אמבולנס מחוץ למערה בתאילנד, אתמולצילום: AFP
מחלצים בתוך המערה, אתמולצילום: AFP

עם זאת, לפי כתב במקום, צוותי החילוץ סיפרו שמפלס המים במערה ירד. לדבריו, כעת ניתן ללכת בחלקים רבים במערה והנערים לא נאלצים לצלול. 

12 הנערים נלכדו לפני כשבועיים במערה בעומק של ארבעה קילומטרים. ההצפה במערה מנעה מהם לצאת, והרשויות לא הצליחו לשאוב את המים מהמקום. צוותים מקומיים ובינלאומיים נערכים זה זמן לחלץ את הנערים, אולם העובדה כי חלקים רבים מהמערה עדיין מוצפים ואף אחד מהם לא יודע לשחות או לצלול הקשתה על התוכניות.

תיעוד ב-BBC: אמבולנס ראשון עוזב את אזור המערה

לאחר מציאת הנערים הועלתה סברה כי ייתכן שהם ייאלצו לשהות במערה במשך ארבעה חודשים, עד תום עונת המונסונים, ולכן צוללנים שהגיעו אליהם נתנו להם מזון שאמור להספיק לכל הזמן הזה. אחד הצוללנים איבד את הכרתו מחוסר חמצן במהלך אחת הצלילות ומותו נקבע בהמשך. כדי להגיע אל הנערים נדרשו הצוללנים לצלול במשך שש שעות, ודרכם חזרה נמשכה עוד חמש שעות.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס היום במפתיע למבצע החילוץ. "ארה"ב עובדת עם ממשלת תאילנד כדי לחלץ את הילדים מהמערה בשלום. אנשים מוכשרים ואמיצים", כתב בחשבון הטוויטר שלו. 

המיליארדר אילון מאסק שלח מהנדסים לאתר שבו מתנהלות פעולות החילוץ. מאסק, שלמד פיסיקה, העלה בטוויטר כמה רעיונות לחילוץ הילדים, ובהם שימוש בתאים עמידים ללחץ המים או שימוש בכיס אוויר מתנפח שיוכל לחדור בין המעברים הצרים של מערכת המערות  ולשמש כנתיב חילוץ. הצוות של מאסק הביא עמו חלק מהציוד שעליו המליץ המיליארדר.

מאסק כתב כי אין צורך בצלילה, וכי תאי האוויר שהוא מציע מייתרים את האימונים "וסביר שהם לא יגרמו להתקפי פניקה", כך טען. מאסק אמר עוד כי האמצעים נבדקו ביום שישי בבריכה, על נסיין שמעולם לא צלל לפני כן.

בשבת כתבמאסק בטוויטר כי הוא קיבל "משוב טוב ממומחי חילוץ במערות בתאילנד", וכי הוא "הציג בפניהם שוב את רעיון החילוץ בתאי האוויר שיהיו בטוחים מספיק כדי שינסו אותם".

חנק, זיהומים ומורל נמוך

"המצב בתאילנד מסובך מאוד, מדובר במצב דומה לחילוץ מצוללת שטבעה", אמר היום ל"הארץ" מפקד שייטת הצוללות לשעבר בחיל הים ומומחה לחילוץ תת-ימי, שעות לפני שחולצו הנערים הראשונים.

אורי דסטניק, אשר עבר הכשרה בהיחלצות מצוללת במתקני הצי הבריטי בפורטסמות, מנה שלוש בעיות עיקריות שעמן התמודדו הרשויות בתאילנד. "הדבר הראשון שמטריד באירוע מסוג זה הוא שהנערים בתאילנד לכודים באטמוספרה כלואה. יש בועות אוויר וזה מה שמאפשר להם להישאר בחיים, אבל הסכנה היתה שהחמצן ייגמר להם ואילו הפחמן הדו-חמצני יעלה. אז, הם היו עלולים להיכנס למצב של חנק. החדשות הטובות הן שהמחלצים הגיעו אליהם בזמן. הכניסו לתוך המערה בלונים של חמצן ושחררו את החמצן בחלל המקום".

"הבעיה השנייה היא שהילדים חלשים מאוד. צריך לטפל בהם, לתת להם מזון, מים ותרופות. בתוך החלל הזה צריך לוודא שלא מפתחים מחלות. צריך לזכור שהם קיבלו מזון ושתייה ועושים במערה את הצרכים שלהם. זה יכול להוביל לזיהומים באזור", אמר דסטניק. "ודבר אחרון, אולי הכי חשוב, הוא נושא המורל. משהו שיכול להשאיר אותם בחיים. כנראה שהמאמן שלהם לקח על עצמו את התפקיד של האחראי על המורל".

מעבר לכך, נותרה המשימה העיקרית - חילוץ 12 נערים שאינם יודעים לשחות מתוך מערה בעומק ארבעה קילומטרים, שחלקים ממנה מוצפים. "השביל של המערה איננו קו ישר - מדובר בעקומה שיורדת כלפי מטה - נלכדים לאורכה מים ויש חלקים שמחייבים צלילה. ולזה מוסיפים את הבוץ, החושך וחוסר הניסיון של הנערים".

הפתרון, לדבריו של דיסטניק, הוא הצמדת הנערים לצוללנים מנוסים. "משחררים אותם מהעניין של הצלילה. מלמדים אותם לנשום עם בלוני החמצן. כל ילד צריך להיות מלווה על ידי שני צוללנים מבוגרים לפחות. לכן חילקו אותם לקבוצות והם צריכים לנוע לאט מאוד בשטח המערה המוצפת".

המומחה הישראלי הזכיר את המקרה המפורסם של טביעת הצוללת הרוסית קורסק בשנת 2000. הצוללת טבעה ועליה 118 אנשי צוותה. הגורם לטביעת הצוללת עדיין לא ברור. מומחים מערביים אמרו כי שני פיצוצים, שנשמעו לפני שקיעת הצוללת, נגרמו כנראה עקב תאונה בתא הטורפדו. חיל הים הרוסי טען כי מדובר בהתנגשות עם צוללת מערבית. "גם במקרה של הצוללת הרוסית היה מצב דומה של אנשים ששרדו ימים רבים בתוך אטמוספירה כלואה ולא הגיעו אליהם בזמן. אם היו מגיעים אליהם בזמן, כמו בתאילנד, הכול היה נראה אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ