תמונות לוויין חושפות: צפון קוריאה החלה לפרק מתקן פיתוח טילים

המתקן נחשב לחלק מרכזי מאוד בפיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים של פיונגיאנג. "זה צעד ראשון לקראת מילוי ההתחייבות לארה"ב", אמר חוקר שעסק בניתוח התמונות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר פיתוח הטילים בצפון קוריאה
אתר פיתוח הטילים בצפון קוריאהצילום: /אי־פי

תמונות לוויין שפורסמו אמש (שני) ונותחו בארה"ב, מצביעות על כך שצפון קוריאה החלה בפירוק של אחד מהמתקנים המרכזיים בתחנת שיגור הלוויינים סוהיי. במתקן מפתחת צפון קוריאה מנועים לטילים בליסטיים, והוא נחשב לחלק מרכזי בתוכנית פיתוח הטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים של פיונגיאנג.

תמונות מ-20 ביולי הצביעו על עבודות בתחנת השיגור סוהיי, ובהן הליכי פירוק של מבנה שנהג לשמש את התחנה להרכבת כלי שיגור וליצירת מנועי הזרקת דלק עבורם ועבור טילים בליסטיים.

השוואה בין תמונת לווין מסוהיי ב-22 ביוני, לעומת תצלום מ-22 ביוליצילום: HANDOUT/רויטרס

"זהו צעד ראשון לקראת מילוי ההתחייבות לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ", אמר אחד החוקרים שהיו מעורבים בניתוח התמונה השבוע בוושינגטון. "מאחר שהמבנים האלה ככל הנראה שיחקו תפקיד חשוב בפיתוח הטכנולוגיות של תוכנית הטילים, המאמצים האלה מהווים בניית אמון משמעותית מצדה של צפון קוריאה".

המהלך מגיע בהמשך להצהרות שעליהן חתמו טראמפ ומקבילו קים ג'ונג און בפסגה בסינגפור בחודש שעבר. ההצהרה המשותפת שעליה חתמו כוללת ארבעה סעיפים, ובהם סעיף שבו מתחייבת צפון קוריאה לפעול להתפרקות כוללת מנשקה הגרעיני ובכך להביא לפירוז חצי הקוריאני מנשק גרעיני. במסיבת העיתונאים לאחר החתימה, הודיע טראמפ במפתיע על הפסקת האימונים המשותפים של צבא ארצות הברית ודרום קוריאה. 

עם זאת, תצלומי לוויין שפורסמו מאז הפסגה גילו כי צפון קוריאה הרחיבה מתחם מפעלים המייצר חלקים הכרחיים למנועי טילים בליסטיים וכן את הכור הגרעיני שלה. עוד דווח כי סוכנויות המודיעין בארה"ב סבורות שצפון קוריאה האיצה את קצב העשרת האורניום בכמה אתרים נסתרים בחודשים האחרונים, במה שעשוי להיות ניסיון להשיג הקלות במשא ומתן עם ארה"ב. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ