בפקיסטאן, גם טרוריסטים יכולים להיבחר לפרלמנט

בעקבות לחץ בינלאומי וכדי למנוע סנקציות, נלחמת פקיסטאן בטרור בשטחה. אך מצד שני מאפשרים בתי משפט במדינה למועמדים שנמצאים ברשימת החשודים בטרור להתמודד בבחירות שיתקיימו מחר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאפז סעד, ראש ארגון ג'מעת-א-דאווה, שהשתתפותו נאסרה בבחירות, עם חברי מפלגתו החדשה אללה-אכבר-תחריק
חאפז סעד, ראש ארגון ג'מעת-א-דאווה, שהשתתפותו נאסרה בבחירות, עם חברי מפלגתו החדשה אללה-אכבר-תחריקצילום: AFP

אורנגזב פארוקי הוא ראש מפלגה שפעילותה אסורה בפקיסטאן, משום שהיא מעודדת אלימות בין עדתית. התביעה הגישה נגדו כתב אישום בגין הפצת שנאה דתית שנקשרה לרצח של כמה פעילים שיעים. פארוקי גם מועמד למשרה פוליטית בכירה בברכת בתי המשפט הפקיסטאניים.

פארוקי הוא אחד מכמה מועמדים עם קשרים לארגונים איסלאמיסטיים קיצוניים, שנגדם הוגשו כמה עתירות בדרישה שלא ישתתפו בבחירות שיתקיימו החודש. בית משפט דחה בחודש שעבר מכל וכל את העתירות האלה, בטענה שאינן כוללות תלונות תקפות היכולות להצדיק את ביטול מועמדותם של המועמדים האלה.

איש ועדת בחירות נושא תיבת קלפי ברוואלפינדי, היוםצילום: AFP

למרות הפעילות המוצהרת נגד הקיצוניות הדתית, הצלחתם של מועמדים כמו פארוקי מוכיחה כי בפקיסטאן לא רק שלא מרסנים את הקיצונים אלא אפילו מעודדים אותם.

החודש קיבלה מפלגה חדשה בשם תחריק אל-לבאיק אישור להתמודד על מצע שקורא להעניש אנשים שמגדפים את האיסלאם, סוגיה שאותה ניצלו במדינה כדי להטיל אימה על מיעוטים.

פארוקי וכמה מועמדים אחרים כמוהו שיתחרו בבחירות שיתקיימו ב–25 ביולי, נכללים ברשימת החשודים בטרור של פקיסטאן המוכרת בשם "לוח הזמנים הרביעי". הרשימה הזאת אמנם מונעת מהם להופיע בפני המונים, לצאת מתחומי אזורים מסוימים ולנצל את חשבונות הבנק שלהם, אך אין היא מונעת מהם להתחרות על תפקיד רשמי. פעילים נגד טרור ואנשי כוחות הביטחון אומרים שההגבלות — כמו האיסור לארגן הפגנות פומביות — היו אמורות למנוע מהם לנהל תעמולת בחירות.

המועמדויות של אנשים קיצוניים עוד יותר יוצאת דופן משום שפקיסטאן הוחזרה רק לא מזמן ל"רשימה האפורה" על ידי ארגון FATF — גוף כלל עולמי שמושבו בפריז ושנלחם בהלבנת הון ובמימון טרור. הסיבה להחזרת פקיסטאן לרשימה הזאת, לאחר שהוצאה ממנה ב–2015, היתה משום שאינה עושה די ואיננה פוגעת ביכולתם של טרוריסטים לפעול משטחה.

כדי למנוע את הכללתה ברשימה של ארגון FATF, דבר שעלול להביא להטלת סנקציות בינלאומיות, פקיסטאן הסכימה בחודש שעבר לתוכנית פעולה נגד הטרוריסטים בתוכה. אך כמעט במקביל, ועדת הבחירות מאפשרת למועמדים קיצוניים להתחרות על משרות רשמיות.

אבטחה כבדה ערב הבחירות הכלליות בפקיסטאן

אחדים ממגישי העתירות נגד המועמדים הקיצוניים היו קורבנות של הטרור, שלדבריהם פגע בקהילותיהם ונגרם על ידי מועמדים כמו פארוקי. פארוקי עומד בראש ארגון קיצוני בשם Ahle Sunnat Wal Jamaat שקיומו נאסר משום שהטיף לאלימות נגד המיעוט השיעי במדינה. ארגון זה נחשב לזרוע הפוליטית של לשקאר אל-ג'נגווי, ארגון קיצוני עוד יותר רצחני שמקיים קשרים עם אל-קאעידה. ארגונו של פארוקי מכחיש קיום קשר כזה.

לאחר שהוסרו כל המכשולים בפני מועמדותו, פארוקי מתחרה על מושב בפרלמנט כמייצג קראצ'י, העיר הגדולה ביותר במדינה, ויש לו סיכויים רבים לנצח מאחר שבבחירות הקודמות שנערכו ב–2013 הפסיד בהפרש של 202 קולות בלבד.

"למה מרשים לטרוריסטים האלה להיות הנציגים שלנו בפרלמנט?" שאל אסד גוקאל, בן 20, בראיון שנערך בקראצ'י. גוקאל היה אחד הפעילים שעתרו נגד מועמדותו של פארוקי. קולו רעד מכעס כשתיאר את ההמונים שהוסתו נגד השיעים על ידי המועמד לפרלמנט, שהטפותיו הביאו, לדעתו של גוקאל, לרצח דודו ואחד מחבריו.

"אני סטודנט באוניברסיטה וזאת לא היתה צריכה להיות המשימה שלי. ועדת הבחירות של פקיסטאן צריכה להיות זו שמפקחת על הארגונים האלה", הדגיש. במקום זאת, הוסיף, הממשלה מעניקה להם לגיטימיות.     

אטלאף חאן, דובר ועדת הבחירות של פקיסטאן, אמר שהוועדה פשוט מקיימת את הוראות בית המשפט. אך פעילים ופוליטיקאים אומרים שבתי המשפט מושפעים על ידי הצבא, שביצע הפיכות רבות במדינה. הצבא מכחיש שהוא משפיע על בתי המשפט.

לכתבה בניו יורק טיימס

כתבו: מריה אבי־חביב, שאה מיר באלוך וזיא אול רחמאן 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ