הודו ביטלה אזרחות של 4 מיליון תושבים

במדינת אסאם מתגוררים תושבים מוסלמים רבים שנמלטו מבנגלדש בשנות ה-70, ונרדפו על ידי התושבים המקומיים גם בהודו. עכשיו הם צריכים להוכיח שהתגוררו באזור לפני 24 במארס 1971

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבי אסאם מגישים מסמכים למירשם האוכלוסין
תושבי אסאם מגישים מסמכים למירשם האוכלוסיןצילום: ANUWAR HAZARIKA/רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

הודו הודיעה היום (שני) כי לא תכלול 4 מיליון תושבים בטיוטת מירשם האזרחים של מדינת אסאם שבצפון-מזרח הודו. המשמעות היא שנשללה למעשה האזרחות מתושבים שאינם מופיעים במירשם ובני המיעוט המוסלמי במדינה חוששים שיגורשו או ייעצרו.

מדינת אסאם ממוקמת באזור עשיר בתה, והיא נמצאת זמן רב במוקד של עם תושבים מקומיים שמתנגדים להגירה לא חוקית. ממשלתו הלאומנית של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, מובילה את המאבק.

ב-1983 אירעו במדינה מהומות, שבהן כנופיות מקומיות חמושות במצ'טות רדפו והרגו מוסלמים כדי לגרשם מהמדינה.

תושבי אסאם ממתינים מחוץ למשרדי מירשם האוכלוסיןצילום: ANUWAR HAZARIKA/רויטרס

ממשלת הודו אומרת כי רשימת האזרחים לא הוכנה כצעד מקדים לגירושם של המוסלמים, וכי גם מי שלא הוכנס לרשימה, יוכל להגיש בקשה מחודשת לקבלת אזרחות. "אף אחד לא יילקח למעצר או יועמד לדין בגלל הטיוטה", אמר לרויטרס סייליש נציב מפקד האוכלוסין שהזדהה רק בשם פרטי.

במהלך מלחמת העצמאות של בנגלדש מפקיסטאן בשנות ה-70 המוקדמות, נמלטו להודו מאות אלפי אנשים. רובם התיישבו באסאם, לה ג. לפי סייליש, יותר מ-30 מיליון אנשים הגישו בקשה להיכלל במרשם האזרחים, ו-4,007,707 סורבו.

כדי להיחשב לאזרחים הודים, כל התושבים באסאם נדרשו להוכיח שהם או משפחתם התגוררו במדינת המחוז לפני 24 במארס 1971.

סייליש לא פירט מי התושבים שלא הוכנסו לטיוטת מירשם האזרחים.

מבקרי הממשל טוענים שהכנת המירשם הוא צעד נוסף של מפלגתו של מודי (BJP) שנועד לפגוע במיעוט המוסלמי. ב-BJP דוחים את הטענות נגד המפלגה.

הרשויות במדינה אמרו פעמים רבות כי יש צורך בבחינת האזרחות של התושבים כדי להגן על האתניות האסאמית, שרבים מהם דורשים גירוש זרים שמואשמים בגניבה של מקומות עבודה וניצול משאבים.

הטויוטה הראשונה של מירשם האזרחים פורסמה ב-31 בדצמבר, ובה אושרה אזרחותם של 19 מיליון תושבים. ואולם החודש מסרו הרשויות המארגנות את המירשם לבית המשפט כי 150 אלף בני אדם שנכללו ברשימה הראשונה, שליש מהם נשים נשואות, לא יכללו בטיוטה הבאה שתפורסם בגלל שרובם סיפקו מידע שקרי או שלא סיפקו מסמכים מספקים.

"אם הממשלה החליטה לסמן אותנו כזרים, מה אנחנו יכולים לעשות?" שאל עבדול סובן, מוסלמי דובר בנגלית שמתגורר באסאם. "מפקד האוכלוסין מנסה לחסל אותנו. העם שלנו מת כאן, ואנחנו לא נעזוב את המקום הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ