יוגה, צמחי תבלין ומדשאות ירוקות: האסירים האלימים ביותר בניו זילנד יזכו לטיפול VIP

בניסיון לשקם את אוכלוסיית האסירים התופחת של ניו זילנד, הוחלף אחד מבתי הסוהר הידועים לשמצה באחד הוליסטי, שיתמקד בגינון, יוגה וחשיפה לטבע כדי לשפר את מצב האסירים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים בגינה בבית הכלא באיטליה
אסירים בגינה בבית הכלא באיטליהצילום: ANDREAS SOLARO / AFP

מדשאות שטופות שמש, אדניות של צמחי תבלין ושיעורי יוגה - אלו אולי דברים שניתן למצוא בכל אתר נופש שמכבד את עצמו, אבל גם בבית סוהר אחד בניו זילנד. בקרוב, האסירים האלימים והמופרעים ביותר במדינה יוכלו לתרגל יוגה בתאיהם וליהנות מהשמש במדשאה, עם פתיחתו של הכלא ההומאני הראשון לאסירים מסוכנים.

הכלא הייחודי, שבנייתו הסתיימה לאחרונה בפרברי אוקלנד, ישמש למעשה כמרכז תמיכה לעבריינים חולי נפש, שמספרם בבית הכלא השמורים ביותר עולה מדי שנה. לפי נתונים עדכניים, כ-90% מהאסירים בניו זילנד הם חולי נפש או מכורים לסמים. בניו זילנד יש מספר אסירים גבוה במיוחד ביחס לאוכלוסייה בקרב מדינות מפותחות, כש-50% מהאסירים הם בני המיעוט המאורי, על אף שהם מהווים רק 15% מהאוכלוסייה הכללית.

אחד מהפרויקטים של רשות בתי הסוהר בניו זילנד

ניל ביילס, נציב שירות בתי הסוהר בניו זילנד, הסביר שמטרתו של המתקן החדש להתמקד בשיקום האסירים, בניגוד למתקן אותו הוא מחליף, שדומה במבנהו לבית הסוהר המפורסם "אלקטרז". "הכלא הקודם נבנה כדי ליצור הפרדה מקסימלית בין הסוהרים לבין האסירים", הסביר ביילס, "אנחנו מתמודדים עם אסירים מאד בעייתיים, אבל זו לא סיבה להפוך את המתקן למדכא".

"תהליך השיקום והשילוב בחברה מתחיל מהרגע שהם נכנסים לכלא: כי הם הולכים לצאת ממנו", ציין ביילס, "אם אין לנו מקום שבו אנחנו יכולים להתחיל תהליכים כאלה, לעולם לא נצליח לצמצם את מספר האסירים בבתי הכלא בניו זילנד". הוא הסביר שהכלא החדש שאב השראה מבתי סוהר דומים שפועלים בגרמניה, בלגיה וסקנדינביה.

בחצר בית הכלא יהיו אדניות של צמחי תיבול ומאכל, דוגמת טימין ונענע, כך שהאסירים יוכלו להתנסות בטיפוח הצומח, והם גם ישתלו זרעים באדניות מותאמות לכך. התאים בבית הכלא יהיו גדולים יותר ב-30% מהתאים בכלא הישן, והסורגים יהיו אופקיים ולא אנכיים - על מנת לאפשר לאסירים צפייה נוחה יותר בעולם מחוץ לתאם.

איבון ג'ווקס, מומחית לקרימינולוגיה מאוניברסיטת קנט שייעצה למתכנני הכלא החדש, כינתה את זה הישן "בושה לאומית". היא גם הביעה את אכזבתה מכך שכמה מהרעיונות הרדיקליים ביותר של המעצבים שנשכרו לפרויקט - דוגמת איבזור התאים כך שייראו כאילו יצאו מהקטלוג של "איקאה" - לא יושמו. 

לכתבה המלאה בגרדיאן מאת אלינור רינג' רוי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ