אקטיביזם פסיבי

לצבוע את פתק ההצבעה בשחור, לצייר איבר של כלב: הצבעת המחאה של הקמבודים

בעקבות פירוק מפלגת האופוזיציה המרכזית, ואילוצם להצביע בבחירות, הביעו אזרחי קמבודיה את מחאתם בקלפי: הם ציירו ציורים על פתקי הצבעה, השחיתו אותם והביאו לפסילת 600 מאות אלף קולות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פתק הצבעה בטקמואה, קמבודיה, השבוע
פתק הצבעה בטקמואה, קמבודיה, השבועצילום: Heng Sinith/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אזרח קמבודי אחד צייר על פתק ההצבעה שלו אזכור חביב לאנטומיה של כלב. אחרים סימנו וי בכל התיבות בפתק ההצבעה, סימנו X על כולו או ציירו עליו שמש  — סמלה של מפלגת האופוזיציה הראשית שהוצאה מחוץ לחוק.

לאחר הבחירות הכלליות שהתקיימו ביום ראשון וזכו לגינוי מצד ממשלות מערביות וארגונים למען זכויות האדם, קמבודיה הפכה למעשה למדינה של מפלגה אחת. "מפלגת העם הקמבודי" (CPP) של ראש הממשלה הוותיק הון סן טוענת שזכתה בכל 125 המושבים בפרלמנט.

ראש ממשלת קמבודיה הון סן בקלפי. 33 שנה בשלטון
ראש ממשלת קמבודיה הון סן בקלפי. 33 שנה בשלטוןצילום: AFP

למקום השני בבחירות הגיעו לגורם בלתי צפוי: אף אחד. כ–600,000 מצביעים קמבודים, שהם כ–8.6% מכלל בעלי זכות הבחירה, השליכו לתיבת הקלפי כרטיסי הצבעה פסולים – כך הודיעה ועדת הבחירות הלאומית.

בבחירות הכלליות האחרונות שהתקיימו ב–2013, שבהן כמעט ניצחה האופוזיציה, תועדו רק 108,085 קולות פסולים.

מספר הקולות הפסולים בבחירות, המדהים בגודלו, מרמז על התרסה שקטה מצד האזרחים שאולצו להצביע, וכך הביעו את מצוקתה של הדמוקרטיה בקמבודיה. מנהיגי אופוזיציה שגלו מהמדינה קראו להחרים את הבחירות, אך השלטונות הפיצו בערים ובכפרים את ההודעה שהמדינה תבדוק מי מהאזרחים לא מילא את חובתו. בערב הבחירות הזהיר הון סן כי אלה שיעזו לא להצביע ייחשבו לבוגדים.

סופרים קולות בבירה פנום פן
סופרים קולות בבירה פנום פןצילום: AFP

באחדים מהמפעלים ליצור בגדים בבירה פנום פן הוזהרו הפועלים — שנהרו לכיוון האופוזיציה ב–2013 — לא לחזור לקווי היצור אם באצבעותיהם לא יהיה סימן הדיו שיוכיח שהצביעו. ועדת הבחירות הלאומית, שאיננה עצמאית, דיווחה כי 82.89% מבעלי זכות הבחירה הופיעו בקלפיות, אחוז גבוה יותר מאשר ב–2013.

חנווני בשם פיאפ מהכפר סריקאקיאו שבמחוז קנדאל סיפר שגרם לפתק ההצבעה שלו להיפסל בכך שצבע בשחור את שמה של מפלגת השלטון. לדבריו, הבחירות לא היו הוגנות בגלל היעדר מפלגת האופוזיציה המרכזית. כמו אזרחים אחרים שהתראיינו לניו יורק טיימס, הוא הזדהה רק בשמו הפרטי משום שחשש לביטחונו בעקבות מחאתו.

אתמול (שלישי) בבוקר כתב הון סן — ששומר על אחיזתו בשלטון 33 שנים בעזרת תערובת של כוח צבאי, ערמומיות פוליטית ובריונות בסגנון הדור הישן — בפייסבוק כי הבחירות היו חופשיות והוגנות. ראש הממשלה טען כי לא הופעלו לחצים על האזרחים כדי שיבחרו במפלגת העם הקמבודית. "הרוב המוחלט של התושבים תומכים בבחירות דמוקרטיות, ליברליות ורב מפלגתיות, שהן שאיפתו הגדולה ביותר של העם הקמבודי", כתב הון סן בדף הפייסבוק שלו.

מצביעה בפנום פן. הממשלה דרשה מאזרחים ללכת להצביע
מצביעה בפנום פן. הממשלה דרשה מאזרחים ללכת להצביעצילום: AFP

19 המפלגות האחרות שהשתתפו לכאורה בבחירות היו מפלגות זעירות ששמותיהן לא היו ידועים למצביעים. הקמבודים מכנים אותן "מפלגות גחליליות" שמנצנצות זמן קצר בעונת הבחירות כדי להציג מראית עין של קיום בחירות חופשיות ודמוקרטיות ולתת להן תוקף.

ארגונים למען זכויות האדם, האו"ם וממשלות מערביות הודיעו שהבחירות בקמבודיה היו פגומות עוד לפני שפתק הצבעה אחד הוטל לתיבות הקלפי. בנובמבר ציווה בית המשפט העליון לפרק את "מפלגה ההצלה הלאומית של קמבודיה" (CNRP), מפלגת האופוזיציה המרכזית במדינה. מנהיג המפלגה קם סוקה הושלך לכלא לאחר שהואשם שזמם להפיל את הממשלה בעזרת ארה"ב. כלי תקשורת עצמאיים הושתקו בכוח וארגוני סיוע מערביים, שהוציאו במשך השנים מאות מיליוני דולרים למען הדמוקרטיה הצעירה, נזרקו מקמבודיה. במקומם נכנסה לתמונה סין, שהציעה כספים וסיוע בהשקעות במקום הכספים שנחסמו על ידי ממשלות המערב. משרד החוץ הסיני, ששלח לקמבודיה משקיפים במקום המשקיפים המערביים שלא פעלו מחשש שיעניקו לגיטימציה לבחירות, קבעו שהן הוכתרו בהצלחה.

כתבו: האנה ביץ וסון נרין

לכתבה ב"ניו יורק טיימס" 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ