צפון קוריאה החזירה חלקי גופות של חיילים אמריקאים, אך בארה"ב מתקשים לזהותם

פיונגיאנג העבירה לידי ארה"ב 55 תיבות מלאות בעצמות כמחווה של רצון טוב, אך הן לוו בדסקית זיהוי אחת בלבד - ללא כל אמצעי שיוכל לסייע למומחים לקבוע את זהות החיילים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס הזיכרון לחללים בדרום קוריאה, אתמול

בצעד נדיר מסרה בשבוע שעבר צפון קוריאה לידי ארה"ב חלקי גופות של חיילים אמריקאים שנהרגו במלחמת קוריאה. אבל 55 התיבות מלאות העצמות שנמסרו לוו בדסקית זיהוי אחת בלבד, ללא כל אמצעי נוסף שיוכל לסייע למומחים לקבוע את זהות החיילים. כך מסר מקור במשרד ההגנה האמריקאי.

הבכיר, שביקש לא לחשוף את זהותו, העריך שיעברו חודשים — אם לא שנים — עד שתיקבע בוודאות זהות השרידים. הבכיר אף לא ידע את פרטי הדסקית היחידה, כולל השם שחרוט עליה, ואם היא של חייל אמריקאי.

על פי הערכות, צפון קוריאה השיבה 55 חלקי גופות של חיילים שנפלו במלחמה שהתנהלה בשנים 1950–1953. בהצהרה מטעם הבית הלבן נמסר כי מטוס חיל האוויר האמריקאי העביר את הגופות מווסאן בצפון קוריאה לבסיס חיל האוויר אוסאן בדרום קוריאה, שם נבדקו על ידי בכירים אמריקאים.

טקס הזיכרון לחללים בדרום קוריאה, אתמולצילום: Jung Yeon-je/אי־פי

אתמול נערך טקס הזיכרון לחללים, ואחריו הוטסו התיבות להוואי, שם יוחל בבדיקה פורנזית מעמיקה. בחלק מהמקרים תיערך הבדיקה בעזרת פרופילי דנ"א במעבדה פורנזית של משרד ההגנה. סגן הנשיא מייק פנס אמור היה להגיע אתמול לבסיס פרל הרבור־היקאם בהוואי, כדי להשתתף בטקס לנספים לציון הבאתם לשטח ארה"ב.

שר ההגנה האמריקאי ג'ים מאטיס אמר בשבוע שעבר כי השבת 55 התיבות היא צעד חיובי, אך אין ביטחון שהעצמות הן של חיילים אמריקאים. "איננו יודעים מי בתיבות האלה", אמר. לדבריו, ייתכן שמדובר בחיילים נעדרים ממדינות אחרות שלחמו במלחמת קוריאה. בתקופת המלחמה לחמו לצד ארה"ב 16 מדינות נוספות החברות או"ם, וכמה מהן — בהן אוסטרליה, בלגיה, צרפת והפיליפינים — ממתינות עדיין לקבל את שרידי חלק מחייליהן שנפלו במלחמה מידי צפון קוריאה.

צפון קוריאה הודיעה לבכירים אמריקאים, יותר מפעם אחת בשנים האחרונות, כי בידיה 200 שרידים של לוחמים אמריקאים, אם כי מעולם לא טענה כי מישהו מהם זוהה. יותר מ–7,700 חיילים אמריקאים שלקחו חלק במלחמת קוריאה לא שבו לארה"ב, ו–5,300 מהחללים נותרו בשטחי הצפון. לא ברור אם התיבות שנמסרו כוללות את כל העצמות שצפון קוריאה אספה במהלך השנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ