יתושים מהונדסים גנטית הצליחו למגר קדחת דנגי בעיר באוסטרליה

החוקרים הפיצו יתושים הנגועים בחיידק וולבצ'ה, שאינם מסוגלים להעביר נגיפים. הצלחת הניסוי מפיחה תקווה לשימוש באותה השיטה כדי לחסל את נגיף הזיקה בברזיל ואולי אף להילחם נגד מלריה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

הפצתם היזומה של יתושים הנגועים בחיידק וולבצ'ה (Wolbachia), שאינם מסוגלים להעביר נגיפים, הצליחה לעצור לחלוטין את התפרצות קדחת הדנגי בעיר בצפון אוסטרליה בארבע השנים האחרונות. הצלחת הניסוי בעיר טאונסוויל במדינת קווינסלנד מפיחה תקווה שחיידק הוולבצ'ה עשוי לסייע גם לחסל את נגיף הזיקה בברזיל, שחדר לתושבי הערים באמצעות יתושים.

השימוש בטכנולוגיה זו נראה עד כה מבטיח, אבל היא יושמה עד כה רק בניסויים מצומצמים בעולם, בשטחים של 1 עד 1.5 קמ"ר — עד לניסוי זה: בעיר טאונסוויל, שבה חיים כ–187 אלף תושבים, שוחררו היתושים הנגועים בחיידק הוולבצ'ה על פני שטח של 66 קמ"ר. לאחר שחרורם הצליחו היתושים להתרבות באופן טבעי, וארבע עונות גשומות לאחר הפצתם לא נרשם אף מקרה של המחלה בעיר.

יתושצילום: James Gathany/אי־פי

"זה מעודד מאוד", אומר סקוט אוניל, מנהל תוכנית היתושים העולמית (World Mosquito Program) באוניברסיטת מונש באוסטרליה, שעמד בראש הניסוי. "אחרי מאמצים מייגעים במהלך הקריירה שלי להגיע לכך, אני ממש גאה בעבודה שעשינו", הוא מציין, "שום דבר לא הצליח לרסן את המחלות, הן רק החמירו. אני חושב שהמחקר הזה הוא אינדיקציה לכך שיש תקווה".

המבחן הגדול הבא של הטכנולוגיה יהיה ביוגיאקרטה באינדונזיה, שם עורכים אוניל ועמיתיו ניסוי רנדומלי מבוקר. במסגרתו הם ישוו בין אזורים עירוניים שאליהם הוחדרו יתושים נושאי וולבצ'ה לאזורים שאליהם הם לא הוחדרו. הם יעקבו אחר היקף המחלה בכל אזור ויספקו ראיות מדעיות חשובות על מידת יעילותם.

הניסוי מתבצע היום ב–11 מדינות נוספות. שטחו של הניסוי בריו דה ז'ניירו בברזיל כפול בגודלו מזה שבטאונסוויל ואוכלוסייתו, המונה יותר מ–1.5 מיליוני בני אדם, גדולה פי שישה. "ריו היא אחד המקומות הקשים ביותר לעבוד בהם", אומר אוניל, "הפאבלות הן אתגר לא פשוט, ואם נוכל להצליח בריו, נוכל כנראה להצליח בכל מקום אחר בעולם". אוניל מסביר כי סימן מעודד נוסף הוא העובדה שהשפעתם של היתושים נושאי הוולבצ'ה לא הידלדלה, למרות החששות.

אם יתברר שהשימוש בוולבצ'ה אכן בטוח ויעיל, עשויים מדענים בטווח הארוך לנסות להשתמש בו גם נגד מלריה. ב–2016 נרשמו בעולם כ–216 מיליון מקרי מלריה, ש–445 אלף מהם הסתיימו במות החולים. "יש ממצאי מעבדה שמלמדים שהגישה הזאת עשויה להיות יעילה גם במקרים של מלריה, אבל עוד מוקדם לומר", אומר אוניל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ