מי מפחד מפו הדב? כנראה שסין הגדולה

הצנזורה הסינית אסרה את הקרנת הסרט האמריקאי "כריסטופר רובין", המבוסס על ספר הילדים פו הדב, כדי למנוע ממים נוספים ברשתות שמצביעים על דמיון בין הנשיא שי לדב המצויר

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הצנזורה הסינית אסרה את הקרנת הסרט האמריקאי "כריסטופר רובין", המבוסס על הספר "פו הדב" של הסופר הבריטי אלן אלכסנדר מילן – כך דיווח המגזין "הוליווד רפורטר". בשנים האחרונות משתמשים סינים רבים בדמותו של הדובון החביב כדי ללעוג לנשיא סין, שי ג'ינפינג, בגלל הדמיון לכאורה ביניהם. הממשלה בבייג'ין, כך זה נראה, לא חושבת שהבדיחה על חשבונו של המנהיג מצחיקה.

ההשוואה בין שי לפו הדב החלה ב-2013, במהלך פגישת הנשיא הסיני עם נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, אז הושוו השניים לפו השמנמן וטיגר הרזה. ב-2014 הורחב עולם הדימויים בעקבות הפגישה של שי עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, שהושווה לחמור העצוב איה.

התמונה של אובמה עם שי ב-2013 גררה את ההשוואות לנשיא הסיני לבין פו הדב

מרגע שהרשתות החברתיות התמלאו בממים של הנשיא הסיני ופו הדב ובבדיחות על שי, נכנסה הצנזורה הסינית לפעולה ומחקה תמונות ופוסטים שלועגים לנשיא. רק בחודש שעבר חסמה סין את אתר רשת הטלוויזיה האמריקאית HBO לאחר שהסאטיריקן ג'ון אוליבר סקר בתוכניתו את עלייתו של שי והתייחס לדמיון בין נשיא סין לבין פו הדב. חוץ מהתייחסות לדמיון בין שי לדב המצויר, אוליבר מתח גם ביקורת על מצב זכויות האדם במדינה הקומוניסטית, וכינה את פעילות השלטון שם "כזו שמתאימה לדיסטופיה".

לפי האתר Global Risk Insights, מם שנוצר ברשת ב-2015 והשווה בין שי לבין פו הדב בעקבות מצעד צבאי הפך לתמונה המצונזרת ביותר בסין באותה שנה. המם נתפש על ידי הממשלה הסינית כ"מאמץ לפגוע בכבוד של לשכת הנשיא והנשיא שי עצמו". "משטרים אוטוריטיים הם לרוב רגישים, אך תגובת הנגד של הסינים מבלבלת משום שהממשלה מדכאת למעשה קמפיין עם פוטנציאל חיובי לדמותו הציבורית של שי", דיווח האתר, שסוקר פוליטיקה עולמית ומפרסם פרשנויות בנושא. "התגובה של בייג'ין מוזרה כפליים בהתחשב בכך ששי עשה מאמצים ליצור פולחן אישיות סביבו שמציג אותו כשליט טוב לב".

ג'ון אוליבר לועג לצנזורה הסינית

ייתכן שיש סיבה נוספת לכך שהסרט האמריקאי "כריסטופר רובין", על שם בנו של הסופר הבריטי מילן, נאסר להקרנה בסין. הרשויות במדינה מתירות להקרין בבתי הקולנוע 34 סרטים זרים בשנה. המשמעות היא ששוברי הקופות של הוליווד בקיץ, סרטי משפחה וסרטים אחרים מרחבי העולם, נדחים מיד. "כריסטופר רובין" הוא הסרט השני של חברת "דיסני" שנאסר השנה להקרנה בסין. קדם לו הסרט "קמט בזמן".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ