מחקר: שינויי האקלים מקטינים את הצדפות המפורסמות של אוסטרליה

לפי המחקר, החמצת מי האוקיינוסים מקשה על הצדפות לגדל קונכייה. מספרם באזורים שנבדקו צנח, והן הצטמצמו בגודלן. החוקרים מזהירים מהשלכות קשות על החקלאות הימית בעולם

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צדפות שצילמה ד"ר פיצר באוסטרליה
לוגו גרדיאן
גרדיאן

צדפות הסלע המפורסמות של סידני מצטמקות לנוכח היחמצות האוקיינוסים. כך קבע מחקר חדש שפורסם היום (חמישי) בבריטניה. לדברי החוקרים, זה חלק מתופעה בינלאומית שמונעת מההתחממות הגלובלית.

במחקר, שהובילה ד"ר סוזאן פיצר מאוניברסיטת סטרלינג, נבדקו שני האזורים המובילים בייצור צדפות במדינת המחוז ניו סאות' ויילס באוסטרליה – אגם וואליס ופורט סטיבנס. התגלה כי לא רק שמספר הצדפות בצניחה, אלא גם גודלן קטן. המחקר מייחס צניחה זו לעליית רמת החומציות באוקיינוסים.

"הדבר הראשון שיורגש בקרב הצרכנים הוא שהצדפות קטנות יותר, וכך גם מולים ורכיכות נוספות בצלחת שלהם", מסבירה פיצר, "אבל אם החמצת האוקיינוסים תוחמר על ידי שינויי אקלים עתידיים ועליית פני הים, יהיו לכך השלכות עצומות על החקלאות הימית והאוכלוסיות ברחבי העולם".

הסיכון העומד בפני הצדפות בעולם נחקר כבר כמה שנים, אבל המחקר של פיצר קובע שהתופעה לא נובעת מפעילות חקלאית אלא מהשפעות שינויי האקלים. לדבריה, למרות העבודה הרבה שנעשתה באוסטרליה כדי למנוע את הנזק, המגמה נמשכת. "גם לשינויים קלים ברמות ה-pH יש השפעות עצומות על הרכיכות", אמרה. מים חומצתיים משפיעים על יכולת הצדפות לגדל קונכיות, כי אין במים ריכוז מספיק של יון הקרבונט הדרוש למבנה התקין שלהן.

החמצת האוקיינוסים תועדה בכל רחבי העולם. עליית מפלס המים ושיטפונות מגבירים אותה. בעבר הוכיחה פיצר קשר בין ההחימצות לקונכיות חלשות יותר של מולים בסקוטלנד. לדברי מייק ווב, אחראי המחקר במועצתה למחקר סביבתי NERC, מטרת המחקר היתה לתרום להבנת הדרך שבה שינויי האקלים ישפיעו על ייצור מזון ברחבי העולם.

לכתבה של מייקל מגווין בגרדיאן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ