בלחץ האופוזיציה, מלזיה מחריפה את רדיפת הלהט"בים

פוליטיקאים מהאופוזיציה מנצלים את חולשת הממשלה כדי להגביר את התלהמותם נגד הקהילה הגאה. הפעילים מעידים על ריבוי מקרי דיכאון בקרב חברי הקהילה ואיבוד הביטחון האישי

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד זכויות להט"בים במלזיה, ב-2011
לוגו גרדיאן

בשעת בוקר מוקדמת ביום שבת פשטה המשטרה בהוראת ממשלת מלזיה על מועדון לילה קטן בקואלה לומפור הבירה. המועדון "הנער הכחול" נהנה מפופולאריות בקרב קהילת הלהט"ב, ובמשך שנים הניחו לו השלטונות. עד לסוף השבוע האחרון. 20 גברים נעצרו ונשלחו לייעוץ על ידי "המשרד האיסלאמי הדתי של מלזיה" (JAKIM) בשל "התנהגות המנוגדת לחוק".

חאליד סאמאד, שר בממשלה, פרסם לאחר מכן הודעה על המניעים לפשיטה: "נקווה שהיוזמה הזאת תמנע את התפשטות התרבות הלהט"בית לתוך החברה שלנו". יומיים בלבד לפני הפשיטה הוכתה באכזריות אשה טרנסג'נדרית באחד מרחובות סרמבאן ונפצעה קשה. באותו שבוע גזר בית דין של השריעה להלקות זוג לסביות, לאחר שנתפסו מקיימות יחסי מין במכונית. זו היתה הפעם הראשונה זה שנים שעונש כזה נגזר במלזיה. השופט אמר לבנות הזוג כי "זה לקח ותזכורת לא רק לשתיכן, אלא גם לחברה כולה".

במאי נערכו במלזיה בחירות חדשות, שתוצאותיהן הפיחו תקווה לעידן חדש. אך מאה הימים הראשונים של הממשלה החדשה התאפיינו בהתגברות האפליה, ההטרדות ופשעי השנאה האלימים נגד הלהט"בים. החוק במלזיה, שרוב תושביה מוסלמים, אוסר הומוסקסואליות ואין בה חוקים האוסרים אפליה או הטרדות ופשעי שנאה.

תילאגה סולאתירה, פעילה טרנסג'נדרית, אומרת כי שנאת הלהט"בים הקיימת בחסות המדינה מגבירה בשלושת החודשים האחרונים את האפליה ואווירת הפחד. "בכל מקום נראה צמצום במרחבים של הלהט"בים, כולל באינטרנט. רמת התוקפנות הנוכחית היא חדשה והמצב מפחיד מאוד. אנחנו שומעים על הרבה מקרי דיכאון, מחשבות אובדניות ואיבוד הביטחון האישי. אנשים מפחדים ללכת למקומות ציבוריים או לצאת בכלל מהבית".

הממשלה הקודמת בראשות נג'יב ראזאק היתה הומופובית בצורה גלויה וניצלה את החוקים נגד הומוסקסואליות כדי להחזיק בכלא קרוב לעשור את היריב הפוליטי אנוואר איברהים. חבריה, שנמצאים כיום באופוזיציה כולל אלה הקשורים למפלגה האיסלאמית PAS, הגבירו עוד יותר את התלהמותם נגד הלהט"בים. מטרתם היא להגביר את הפופולאריות שלהם ולהקשות על הממשלה החדשה, אותה הם מאלצים להבהיר את עמדתה בנושא שנחשב לבעייתי במיוחד. סגן ראש הממשלה ואן עזיזה אמר בשיחות סגורות כי להט"בים צריכים להיות בעלי זכויות שוות כל עוד הם "עושים את המעשים שלהם לא בפומבי ואינם מציגים את סגנון החיים שלהם באור זוהר".

אחרים היו בוטים יותר. השר לענייני דת, מוג'היד יוסוף ראווה, אמר כי הממשלה "חייבת לנקוט צעדים לריסון ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים ולסייע להם לחזור לדרך הנכונה ולנהל חיים נורמליים". סגן השר לענייני ציבור, ד"ר לי בון צ'יה, אמר בשבוע שעבר כי להט"בים סובלים מ"הפרעה אורגנית". הקורבן הפומבי הראשון של המדיניות הזאת היה נומאן עפיפי, הומו ופעיל למען הלהט"בים. הוא התמנה ביולי לדובר השר לענייני נוער וספורט, אך נאלץ להתפטר ימים ספורים לאחר מינויו בגלל הקמפיין של האופוזיציה.

התפטרותו היתה רק ההתחלה. השלטונות ארגנו ביולי סמינר ל–300 יועצי בתי ספר, מורים ופקידי ממשלה, שהתמקד בדרכים למנוע התנהגות להט"בית וכיצד "לרפא" אותה. באוגוסט הורה השר לענייני דת לסלק את תמונותיהם של שני פעילים בולטים למען הלהט"בים מתערוכת צילומים, והכריז שימונה רגולטור למעקב אחרי פעילות להט"בית ברשת. השרה לענייני נשים אמרה בשבוע שעבר כי יש לאסור על להט"בים ללמד בגני ילדים, וקמפיין להחרמת בתי עסק המנוהלים על ידי טרנסג'נדרים צובר תאוצה.

צ'רלס סנטיאגו, פוליטיקאי מהקואליציה השלטת, הוא אחד הבודדים הפועלים למען הקהילה. "הם אזרחי המדינה שלנו, הם חלק מהמשפחה המלזית ואסור להפלות אותם", אמר. עם זאת גם הוא הודה כי סביר להניח שקמפיין השנאה רק יילך ויחמיר.

כתבה: האנה אליס־פיטרסן

אל הידיעה ב"גרדיאן"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ