אוסטרליה הדיחה את ראש הממשלה ומינתה מנהיג שישי תוך עשור

43 מחוקקים ממפלגת השלטון חתמו על עצומה נגד מלקולם טרנבול, והוא הוחלף בהצבעה בשר האוצר. ראש הממשלה המודח יפרוש מהפרלמנט ויציב אתגר למחליפו: "האוסטרלים יהיו מזועזעים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת אוסטרליה המודח ונכדתו אליס במסיבת עיתונאים, היום

ממשלת אוסטרליה הדיחה הבוקר (שישי) את ראש הממשלה מלקולם טרנבול, ומינתה את ראש הממשלה השישי תוך פחות מעשר שנים. בהצבעה בין חברי המפלגה הליברלית שבשלטון, נבחר שר האוצר סקוט מוריסון להחליף את טרנבול לאחר שגבר על שרת החוץ ג'ולי בישופ ושר הפנים פיטר דוטון.

הדרמה, ששיקפה את חוסר היציבות הפוליטית במדינה, מגיעה לקראת הבחירות במאי 2019. "האוסטרלים יהיו מזועזעים ממה שהם עדים לו", אמר טרנבול בתחילת הישיבה ששמה קץ לקריירה הפוליטית שלו. הוא דרש לראות את שמות המחוקקים ממפלגתו שרוצים בעזיבתו לפני שייבחר מחליפו. זמן קצר לפני תחילת הישיבה כתב בטוויטר כי דוטון סיפק לו 43 חתימות -  כלומר שרוב חברי המפלגה מתנגדים לו.

בעקבות הדחתו, הודיע טרנבול כי יפרוש גם מהפרלמנט. "אעזוב בקרוב", אמר, "תמיד הייתי ברור לגבי זה, אין זה סוד". פרישתו של טרנבול מציבה אתגר לממשלה החדשה, המחזיקה ברוב של מושב אחד בלבד. הממשלה עשויה להפסיד את הרוב הדחוק הזה אם מחליפו של טרנבול שייבחר יהיה מהאופוזיציה.  

רשימת המתנגדים לטרנבול

טרנד הדחת ראשי הממשלה באוסטרליה, שהחל ב-2010 נחשב לשנוא על ידי אזרחי אוסטרליה. טרנבול הוא הקורבן הרביעי שלו מאז אותה השנה, וגם האחרים נזרקו על ידי המפלגה שלהם לפני שסיימו כהונה בת שלוש שנים.

טרנבול עצמו יזם הצבעה דומה ביום שלישי, שבה הביס את דוטון 48-35. הוא ניסה להוכיח כי ממשלתו לא איבדה בו אמון, למרות הסקרים שהעידו על שיעורי אהדה נמוכים. אולם מאז ההצבעה היזומה, כמה שרים התפטרו ואמרו לו כי רוב הממשלה מעוניינת במנהיג חדש. מנהיג מפלגת האופוזיציה הלייבור באוסטרליה ביל שורטן אמר כי ההדחה מוכיחה שממשלת  אוסטרליה לא מתפקדת. "המפלגה הליברלית, בלי קשר למעשיה היום או מחר, מפולגת באופן חסר תקנה".

ראש הממשלה החדש מוריסון הוא נוצרי אדוק, שהוביל את מדיניות ההגירה הנוקשה של אוסרטליה. בשנה שעברה הוא הצביע בפרלמנט נגד נישואים חד-מיניים במדינה, למרות סקרי דעת קהל שתמכו בשינוי. 

בנאום ראשון לאחר שנבחר, מוריסון קרא לאחד את שורות המפלגה. "העבודה שלנו היא לוודא שהמפלגה שלנו, שחוותה מכות בשבוע האחרון, תשוב להיות יחד". הוא אמר כי בראש סדר העדיפויות של ממשלתו יוצבו הכלכלה והביטחון הלאומי, והוסיף כי גם הבצורת תהיה נושא מרכזי. "זה הדבר הדחוף ביותר כעת", אמר. 

טרנבול, בנקאי עשיר לשעבר, ספג ביקורת רבה במפלגתו וכונה "מר אחוזה לצד הנמל" - בהתייחס לביתו הגדול בפרבר היקר במדינה. הוא ספג אש מחברי מפלגתו השמרנים, הן על תמיכתו בנישואים חד-מיניים והן על קידום פעולות נגד שינויי האקלים. הממשלה בראשותו זכתה לאחוזי תמיכה נמוכים מאז 2016. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ