"צורך צבאי לא מצדיק הרג חסר הבחנה"

האו"ם: צבא מיאנמר ביצע פשעים נגד האנושות, מפקדיו צריכים לעמוד למשפט בינ"ל

דו"ח של הארגון קובע שצבא מיאנמר עמד מאחורי קמפיין זוועות נגד בני הרוהינגה המוסלמים שכלל רצח, אונס, עינויים, שעבוד, אלימות נגד ילדים והצתת כפרים שלמים. כ-700 אלף מהם ברחו לבנגלדש

ד-פ-א
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ילדות בנות רוהינגה במחנה פליטים בבנגלדש, שלשום
ילדות בנות רוהינגה במחנה פליטים בבנגלדש, שלשוםצילום: AFP
ד-פ-א
אי-פי

צבא מיאנמר ביצע פשעים נגד האנושות, בהם רצח, אונס, עינויים, שעבוד, אלימות נגד ילדים והרס כפרים שלמים - כך קובע דו"ח שפרסם היום (שני) האו"ם בהתייחסו לקמפיין הצבאי נגד בני הרוהינגה, המיעוט המוסלמי במיאנמר, שהחל באוגוסט אשתקד.

בדו"ח שחיבר צוות בדיקת עובדות עצמאי מטעם האו"ם נכתב שבשנה האחרונה הוברחו אלפי מוסלמים בני רוהינגה ממדינת ראקין שבצפון מיאנמר. "הממצאים מצביעים ללא ספק על פשעים חמורים ביותר תחת החוק הבינלאומי", נכתב בדו"ח. "צורך צבאי לעולם לא יכול להצדיק הרג חסר הבחנה, אונס קבוצתי של נשים, תקיפת ילדים ושריפת כפרים שלמים".

הפגנת פליטים במחנה בבנגלדש ביום השנה לטבח בני הרוהינגה במיאנמר, אוגוסט
הפגנת פליטים במחנה בבנגלדש ביום השנה לטבח בני הרוהינגה במיאנמר, אוגוסטצילום: MOHAMMAD PONIR HOSSAIN/רוי�
מפקד צבא מיאנמר, הגנרל מין אונג הליינג, ביאנגון, בחודש שעבר
מפקד צבא מיאנמר, הגנרל מין אונג הליינג, ביאנגון, בחודש שעברצילום: AFP

בדו"ח של האו"ם נכתב גם שמפקד צבא מיאנמר, הגנרל מין אונג הליינג, צריך להיות בין אלה שיועמדו לדין בגין פשעים נגד האנושות.

המומחים של האו"ם גם מתחו ביקורת על מנהיגת מיאנמר בפועל, כלת פרס נובל לשלום אונג סאן סו צ'י, שלא הצליחה לדבריהם לנצל את סמכותה המוסרית כדי למנוע קמפיין של זוועות. הם המליצו שראשי צבא מיאנמר יעמוד לדין בפני טריבונל בינלאומי.

השבוע מציינים שנה למבצע הצבאי במדינת ראקין שבעקבותיו ברחו כ-700 אלף בני רוהינגה מבתיהם לעבר בנגלדש השכנה. צבא מיאנמר טען שהמבצע הצבאי הוא תגובה לתקיפה של מורדים בני רוהינגה על כוחותיו, אולם ארגוני זכויות אדם וכן ארה"ב טענו שמדובר בטיהור אתני.

מנהיגת מיאנמר בפועל אונג סאן סו צ'י בסינגפור, בשבוע שעבר
מנהיגת מיאנמר בפועל אונג סאן סו צ'י בסינגפור, בשבוע שעברצילום: Don Wong/אי־פי

הדו"ח של צוות המומחים מטעם האו"ם התבסס על אלפי עדויות של בני רוהינגה שברחו ממיאנמר, תצלומי לוויין ומידע אחר. כמה מקרים של הרג ילדים, כך נטען בדו"ח, בוצעו לעיני ההורים שלהם. צוות המומחים לא קיבל גישה לתוך מיאנמר וכן לא זכה לשיתוף פעולה או אפילו תגובה מצד ממשלת מיאנמר, שקיבלה מבעוד מועד עותק של הדו"ח.

המומחים העריכו בזהירות שכעשרת אלפים בני אדם נהרגו באלימות שפרצה במדינת ראקין, אולם בשל היעדר הגישה לאזורים שהותקפו על ידי צבא מיאנמר קשה מאוד לתת הערכה מדויקת של מספר ההרוגים.

מעל הכול, החוקרים של האו"ם אמרו שיש להעביר את פרשת טבח בני הרוהינגה לטיפול של בית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC), ואם לא אליו אז לטריבונל בינלאומי מיוחד. בשבוע שעבר דחתה ממשלת מיאנמר כל שיתוף פעולה עם ה-ICC, שהיא אינה חברה בו. סין, חברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם עם זכות להטיל וטו על החלטה להפנות את העניין לבית המשפט בהאג, סירבה לגנות את ממשלת מיאנמר במהלך המשבר.

מפקד צבא מיאנמר עם הנשיא ראובן ריבלין בירושלים, ב-2015
מפקד צבא מיאנמר עם הנשיא ראובן ריבלין בירושלים, ב-2015צילום: Senior General Min Aung Hlaing -
מפקד צבא מיאנמר עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ב-2015
מפקד צבא מיאנמר עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ב-2015צילום: Senior General Min Aung Hlaing -

גורמים באו"ם ופעילי זכויות אדם טענו במשך כמה חודשים שבמיאנמר מתבצע רצח עם, ובשנה שעברה הודיעה ארה"ב שבמדינה האסיאתית מתבצע "טיהור אתני". אלא שמעט מאוד מומחים חקרו לעומק את הסיפור כפי שעשה צוות בדיקת העובדות של האו"ם. הצוות קיבל מנדט לפעול ממועצת זכויות האדם של האו"ם, גוף שבו 47 מדינות חברות, כולל מיאנמר.

האו"ם לא משתמש כל כך בקלות בהגדרה "רצח עם". צוות החוקרים של האו"ם קבע שהפשעים נגד בני הרוהינגה יכולים לענות להגדרה המשפטית המחמירה – שבפעם האחרונה השתמשו בה בפשעים שבוצעו בבוסניה וברואנדה לפני קרוב ל-25 שנה. מומחים לזכויות אדם אומרים שקשה מאוד לקבוע שהייתה "כוונה לבצע רצח עם". כדי לעשות זאת צריך להעריך מה חשבו מבצעי הפשעים כדי לקבוע הם פעלו ממניעים אתניים, גזעיים, דתיים או אחרים.

"הפשעים במדינת ראקין והאופן שבו הם בוצעו דומים בטבע, בחומרה ובהיקף לאלה שאפשרו לבסס כוונה לבצע ג'נוסייד בהקשרים אחרים", כתבו מחברי הדו"ח.

מחברי הדו"ח קראו להקים גוף מיוחד, או מנגנון, כדי לפקח על מצב זכויות אדם במיאנמר. הם גם אמרו שיש לבחון מחדש את תפקיד האו"ם במדינה מאז 2011 כדי לראות אם הארגון הבינלאומי עשה הכול כדי למנוע את משבר בני הרוהינגה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ