מחקר: זיהום אוויר עשוי לגרום לירידה ביכולת הקוגניטיבית

תוצאות מבחנים של 25 אלף בני אדם בסין מצאו כי אלו שנשמו אוויר מזוהם לאורך שנים קיבלו ציונים נמוכים יותר במבחני שפה ומתמטיקה. מבקרי המחקר: חשיפה לזיהום היא גורם שקשה לבודד

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זיהום אוויר בבייג'ין, ב-2013
זיהום אוויר בבייג'ין, ב-2013צילום: AP

מחקר שנערך בסין מעלה את האפשרות כי לזיהום אוויר יש השפעה שלילית על כישורי שפה ומתמטיקה. המחקר, שכלל למעלה מ-25 אלף בני אדם מרחבי סין, השווה בין ביצועיהם במבחני שפה ומתמטיקה כלל-ארציים לבין רמות זיהום האוויר באזור שבו חיו, ומצא כי ייתכן כי קיים קשר בין ירידה בכישורים קוגניטיביים לחשיפה לזיהום אוויר.

תוצאות המחקר התבססו על תוצאות מבחני חתך ארציים שנערכו ב-2010 וב-2014, ועל מדדי איכות אוויר שמדדו את שיעורם של שלושה מזהמים - גופרית דו-חמצנית, חנקן דו-חמצני וחלקיקי חומר הנישאים באוויר וקוטרים קטן מ-10 מיקרומטר. החוקרים מצאו ש"חשיפה מצטברת" לזיהום בשנים שנבדקו גרמה לירידה בציוני המבחני השפה, ולטענתם, הורדת שיעור המזהמים מתחת לתקן האמריקאי יעלה את הציונים מהממוצע לאחוזון ה-58 במתמטיקה ולאחוזון ה-63 במבחני השפה.

החוקרים, מאוניברסיטאות בסין ובארה"ב, מצאו כי הנפגעים העיקריים הם גברים מבוגרים, אך הם טענו כי הפגיעה קיימת בכל שכבות הגיל. מבקרי המחקר העירו כי חשיפה לזיהום אוויר היא גורם שמאוד קשה לבודדו, ועל אף שהחוקרים ניסו לעשות זאת על ידי פסילתם של עובדי מכרות, למשל, שחשופים לזיהום נוסף, עדיין מדובר בבעיה בפרוטוקול הניסוי.

"המחקר מדגיש את הצורך בטיפול בבעיית זיהום האוויר", אמרה הת'ר אדאיר-רוחאני, מהמחלקה לבריאות וסביבה בארגון הבריאות העולמי, שלא היתה מעורבת במחקר. ב-2016 קבע הארגון כי 92% מאוכלוסיית העולם נושמת אוויר שמוגדר כמזוהם על פי התקנות העולמיות. במחקר אחר שפורסם החודש נמצא כי זיהום אוויר מוריד את תוחלת החיים הממוצעת ברחבי העולם: לדוגמה, ברוסיה זיהום האוויר מוריד את תוחלת החיים בתשעה חודשים בממוצע, ואילו במצרים ב-1.9 שנים.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת מייק איבס

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ