החתולים טורפים את חיות הבר, ותושבים בניו זילנד נאלצים להפסיק לגדלם בבתים

תושבים באחד הכפרים יסרסו ויעקרו את חתוליהם, וכשימותו אסור יהיה להם לאמץ חדשים, בצעד חריג. במדינות נוספות בעולם, ובהן גם ישראל, מצמצמים את פעילות החתולים בין היתר על ידי עיקור, סירוס ואיסור האכלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך תערוכת חתולים וכלבים במוזיאון ישראל לאמנות

כפר בניו זילנד החליט שלא להתיר לתושביו לגדל חתולי בית כדי למנוע את פגיעתם בחיות בר מקומיות. לפי הפרסום בגרדיאן, ההחלטה תיושם בתחילה בכפר אומאוי, בו כל בעלי החתולים יחויבו לעקר ולסרס את החתולים שלהם ולהחדיר לגופם שבבים המסייעים בזיהוים. כשחתולים אלה ימותו, לבעליהם יהיה אסור לאמץ חתולים חדשים. מדובר בצעד חסר תקדים שאף רשות מקומית בעולם לא אימצה עד כה.

באזור שבו ממוקמת המועצה האזורית, באי הדרומי של ניו זילנד, תועדו חתולים כשהם טורפים עופות, זוחלים וחרקים. "אנחנו לא שונאי חתולים", הסביר ג'ון קולינס, אחד המעורבים בקבלת ההחלטה. "אבל אנחנו רוצים לראות גידול אחראי של חתולי בית. האמת היא שלדעתנו זהו מקום שלא מתאים לחתולים".

גדר נגד חתולי רחוב שהותקנה באוסטרליהצילום: UIG via Getty Images

תושבי המועצה יוכלו להגיש השגות על התוכנית עד סוף אוקטובר, ורבים מהם כבר הביעו התנגדות למהלך. אחת מתושבות האזור, ניקו ג'ארביס, אמרה לעיתון מקומי שהיא המומה מההחלטה ומתכוונת לארגן עצומה של תושבים המתנגדים לאיסור. היא ציינה ששלושת החתולים שהיא מגדלת הם המענה הטוב ביותר לטיפול במכרסמים. "אם לא יהיו לי חתולים, זה יהיה סיכון בריאותי עבורי להמשיך להתגורר בבית", הסבירה. היא ציינה שהאיסור על גידול חתולים מתאים יותר למדינות משטרה. "לא מדובר בתקנות הקובעות איך עליך לגדל את החתול אלא אוסרות זאת לחלוטין".

בניו זילנד קיימת דאגה מהיעלמות מינים מקומיים של חיות בר. לדעת מומחים רבים, פעילות החתולים היא אחד הגורמים לכך. לפני כשנתיים הודיעה ממשלת ניו זילנד על תוכנית שמטרתה למגר מינים שהגיעו מארצות אחרות וגרמו נזקים לעולם החי המקומי, ובאחד האיים של ניו זילנד נאסרה הכנסת חתולים לשמורות טבע. המועצה של אוקלנד, העיר הגדולה ביותר במדינה, בוחנת תוכנית להמית כל חתול ללא שבב שיימצא באזור אקולוגי רגיש.

גם במדינות אחרות בעולם קראו מדענים להטיל מגבלות שונות על גידול חתולים ועל האכלת חתולי רחוב. מנגד, בישראל צמצם בית המשפט העליון את יכולתן של הרשויות להמית חתולים, בעקבות עתירה של "תנו לחיות לחיות" מלפני כמעט שני עשורים. צמצום אוכלוסיית החתולים בישראל מתבסס על פעילות עיקור וסירוס. יש מומחים שסבורים שאין די בכך כדי לצמצם באופן ממשי של כמות החתולים ולהפחית את הסיכון שהם מהווים למינים רבים של חיות בר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ