מיאנמר גזרה שבע שנות מאסר על כתבי רויטרס שחשפו טבח בבני הרוהינגה

העיתונאים בני 28 ו-32 דיווחו על הוצאה להורג של עשרה תושבי כפר בראחין והורשעו למרות שבמשטרה הודו ששתלו נגדם ראיות. המשפט מגביר את החשש לחופש העיתונות במיאנמר

אי-פי
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וא לון וקייאו סו-או, היום
אי-פי
ניו יורק טיימס

בית משפט במיאנמר גזר הבוקר (שני) שבע שנות מאסר על שני עיתונאי רויטרס בגין החזקה לא חוקית של מסמכים חשאיים. וא לון וקייאו סו-או כפרו בהאשמות נגדם, שהוגשו כחלק מצו הסודיות מהתקופה הקולוניאלית. התיק נגדם עמד במוקד סערה בינלאומית והדגים את דיכוי חופש העיתונות תחת ממשלתה של כלת פרס נובל לשלום אונג סן סו צ'י.

שני העיתונאים דיווחו על מבצע רדיפת בני הרוהינגה של צבא מיאנמר שהחל לפני שנה, והוביל לבריחתם של 700 אלף בני המיעוט המוסלמי לבנגלדש השכנה. בזמן מעצרם בדצמבר, הם חקרו טבח של עשרה תושבי כפר בראחין על ידי חיילים ואזרחים בודהיסטים. הדיווח שלהם כלל תמונות של עשרת הקורבנות כבולים וכורעים לפני הוצאתם להורג. רויטרס פרסמה את הפרטים שחשפו רק לאחר מעצרם.

קרובי העיתונאים מחוץ לבחת המשפט, היוםצילום: ANN WANG/רויטרס

וא לון, בן 32, וקייאו סו או, בן 28, העידו כי סבלו מיחס קשה במהלך חקירתם הראשונית. בקשותיהם לשחרור בערבות נדחו. הם טענו כי הופללו על ידי המשטרה, וכי מעצרם אירע מהר כל כך שהם לא הספיקו לקרוא את המסמכים.

"ההחלטה מעציבה אותי מאוד", אמר וא לון לאחר הקראת גזר דינו, "לא עשיתי שום דבר רע". לעיתונאי נולדה בת בחודש שעבר, אך הוא עדיין לא הורשה לפגוש אותה. "מה שקרה היום מאיים לערער על שלטון החוק ועל חופש העיתונות הדרושים לדמוקרטיה",  אמר עורך אזור אסיה בסוכנות הידיעות, קווין קרוליקי, וכינה את גזר הדין "שובר לב".

מערכת המשפט במיאנמר נחשבת לאחד הגופים השמרניים והלאומניים במדינה. מוקדם יותר השנה סירבו השופטים לעצור את המשפט נגד שני העיתונאים, אף ששוטר הודה כי שתל ראיות נגדם בהוראת מפקדו. השוטר נשלח לכלא על הפרת כללי המשטרה והמשפחה שלו גורשה ממגוריה. עדויות אחרות קבעו כי המידע שהשיגו העיתונאים אינו חשאי או רגיש. ההגנה טענה במשפט כי אף אחד מבין 17 עדי התביעה לא הביא ראיות לביצוע פשע, אך ללא הועיל. 

חוקרים מטעם האו"ם מסרו בשבוע שעבר כי צבא מיאנמר ביצע פשעים נגד האנושות, בהם רצח, אונס, עינויים, שעבוד, אלימות נגד ילדים והרס כפרים שלמים. לפי הדו"ח שכתבו, על מפקדי הצבא לעמוד למשפט בינלאומי. אף שההאשמות נדחו על ידי הממשלה, הן נחשבות להמלצה המהותית ביותר לפעולה משפטית נגד מנהיגי המבצע עד כה. בנוסף, בשבוע שעבר חסמה פייסבוק את מפקד הצבא ועוד 19 אישים וארגונים, כדי למנוע מהם להפיץ מידע שקרי על המשבר בארצם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ