ר"מ ניו זילנד ביקשה להיות יותר זמן עם בתה על חשבון הציבור, ועוררה זעם

ארדרן התעקשה לנסוע לפורום אזורי בנאורו, אך בתה בת 11 השבועות שעדיין יונקת לא יכלה להצטרף. היא בחרה לטוס יום לאחר סגנה, בטיסה נפרדת שעלותה מוערכת בעשרות אלפי דולרים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'סינדה ארדרן עם שר החוץ שלה וינסטון פיטרס בנאורו, היום
ג'סינדה ארדרן עם שר החוץ שלה וינסטון פיטרס בנאורו, היוםצילום: Jason Oxenham/אי־פי

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן סופגת ביקורת ציבורית על החלטתה לבחור בטיסה יקרה לפורום כלכלי באזור כדי לבלות יותר זמן עם בתה בת 11 השבועות. ארדרן עדיין מניקה את בתה ניב, והתינוקת שלה קטנה מדי בשביל לקבל את החיסונים הנדרשים לנסיעה לנאורו, מקום מפגש פורום איי האוקיינוס השקט.

ראש הממשלה היתה צריכה להחליט איך תצליח להיעדר כמה שפחות מהבית ובאותה עת לצאת לפורום החשוב. הפיתרון שמצאה – לטוס לפורום הכלכלי שנמשך שלושה ימים, אך להשתתף רק ביום דיונים אחד. לשם כך, ביקשה ארדרן לעלות על מטוס בואינג 757 של חיל האוויר הניו זילנד, אותו מטוס שלקח רק יום קודם לכן את סגנה לפורום הכלכלי בנאורו.

עלות הנסיעה הנוספת למשלם המסים מוערכת בסביבות 100-50 אלף דולר ניו זילנדי (64-30 אלף דולר אמריקאי) – והביקורת הציבורית לא איחרה לבוא. כשכתבים שאלו את ארדרן מדוע חשבה שביקור בן יום אחד בנאורו הוא ניצול טוב של כספי משלם המסים, היא השיבה ששקלה את ההחלטה בזהירות. "האפשרות האחרת עבורי הייתה שלא אשתתף בכלל, אבל בהתחשב בחשיבות שאנו נותנים ליחסים עם איי האוקיינוס השקט זו לא הייתה אפשרות".

"כשבחנתי את הלוגיסטיקה ביקשתי מפקידי ממשל לבדוק את העלויות הנוספות שהכתר יצטרך לשאת בהן במידה שאסע בנפרד. בחישוב של עלות-תועלת החלטתי שזה שווה שאסע ליום שלם אחד ביום רביעי כדי למלא את ההתחייבויות שלי כראש ממשלה", אמרה ארדרן.

ארדרן בישיבת הקבינט הראשונה לאחר שובה מחופשת לידה, בחודש שעברצילום: CHARLOTTE GREENFIELD/רויט�

שר האוצר של ניו זילנד, גרנט רוברסון, אמר שהממשלה מקצה מדי שנה כסף לסוג זה של נסיעות. "אז למעשה", הוא אמר, "בכלל אין כסף נוסף שבוזבז שם, הכסף שהוקצה פשוט נוצל לשימוש באותו בואינג 757".

דאנקן גארנר, מגיש טלוויזיה בניו זילנד, מתח ביקורת על החלטתה של ראש הממשלה. "זה נורא לבקר הורה שרוצה להיות עם התינוק שלו. הייתי שם, עשיתי את זה, מבין את זה לגמרי. אבל פשוט בטלי את המפגש הזה", הוא אמר. לדבריו, ארדרן הייתה צריכה לשלוח את סגנה ושר החוץ שלה, וינסטון פיטרס, לצאת לפורום הכלכלי בנאורו במקומה. "הוא יותר ממסוגל להחזיק מעמד עם כל המנהיגים המקומיים על משקה. הוא יכול לשוב ולעדכן אותך, פשוט מאוד. וזה גם טוב יותר עבור הסביבה, לא שתי טיסות".

בארי סופּר, כתב בניו זילנד הראלד, ציין שראש ממשלת אוסטרליה החדש סקוט מוריסון לא ישתתף בפורום בנאורו. "אם ארדרן החליטה לא לנסוע בגלל התינוקת ניב, בטוח שמנהיגי מדינות האיים באוקיינוס השקט בעלי המשפחה יבינו, יותר מאחרים", אמר סופר.

כחלק ממאמציה של ארדרן להיות כמה שיותר זמן עם בתה, ראש ממשלת ניו זילנד מתכננת לקחת את התינוקת עמה לעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק שתתקיים בסוף החודש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ