בית המשפט העליון בהודו בפסיקה היסטורית: בוטל האיסור ליחסי מין חד-מיניים

הרכב של חמישה שופטים קבע שחוק מלפני יותר מ-146 שנה שאוסר סקס בין בני אותו המין מנוגד לחוקת המדינה

גרדיאן
אי-פי
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצעד גאווה בהודו, השנה. עצם קיומו של "ארון" נובע מההנחה הנורמטיבית שכל אדם הוא הטרוסקסואל אלא אם הוכח אחרת
גרדיאן
אי-פי
ד-פ-א

בית המשפט העליון בהודו פסק היום (חמישי) שיחסי מין הומוסקסואליים אינם עוד פשע במדינה. כך לפי עורכי דין ופעילים בסוגיה. פסיקת בית המשפט בניו דלהי מהווה הישג גדול לקהילה הלהט"בית בהודו שנלחמת על זכויותיה.

עורך הדין פרנאב פרקאש, שהיה נוכח באולם בית המשפט, סיפר שהרכב של חמישה שופטים אמר שהחוק בן יותר מ-146 שנה שמפליל יחסי מין חד-מיניים מנוגד לזכויות המעוגנות בחוקה של הודו.

מפגינים בניו דלהי נגד החוק שאוסר יחסי מין הומוסקסואליים, ב-2009צילום: Gurinder Osan/אי־פי

פעיל זכויות האדם אשוק רואו קאווי סיפר שראש חבר השופטים, שופט העליון דיפאק מיסרה, פסק שיחסי מין בהסכמה ובאופן פרטי בין מבוגרים מאותו המין אינם מעשה פלילי.

"הפסיקה לטובתנו", צעק סמריטי, צעירה הודית, בשעה שחיבקה שלוש נשים אחרות וסביבן מצלמות טלוויזיה רבות. עיתונאי בתוך בית המשפט עדכן את הפעילים בחוץ. "אז ידענו שהם הסירו את האיסור הזה", היא אמרה.

פסיקת העליון התקבלה לאחר שחמישה אזרחים הגישו עתירה נגד החוק העתיק, וטענו שהם חיים בפחד מזה שהמשטרה תטריד ותרדוף אותם.

ריטו דאלמייה, חברת הקהילה הלהט"בית ואחת מהעותרים לבית המשפט העליון, אמרה שהפסיקה גרמה לה להרגיש שיש שוב תקווה.

"הפכתי לאדם ציני עם מעט מאוד אמונה במערכת, אבל בכנות זה הוכיח פעם נוספת, בסופו של דבר, שאנחנו דמוקרטיה פונקציונלית שבה עדיין קיימים חופש בחירה, דיבור וזכויות", היא אמרה.

"זו היתה פסיקה מפתיעה ומאוד מוזרה", אמר מוהאן, עורך דין הומוסקסואל מניו דלהי.

בשנות ה–60 של המאה ה–19 ניסחו הבריטים את פסקה 377 של חוק העונשין ההודי. החוק הטיל קנס ועונש של עשר שנות מאסר או מאסר עולם על אדם "שמקיים יחסי מין מרצון שלא כדרך הטבע". 

בשנת 2009 פסק בית משפט בהודו שסעיף 377 לחוק בעונשין איננו חוקתי. בית המשפט העליון במדינה הפך את הפסיקה ארבע שנים לאחר מכן, ואמר שתיקון או שינוי של החוק צריך להיות בידי הפרלמנט. אלא שהממשלה בניו דלהי השאירה לבית המשפט לקבוע אם החוק שאוסר יחסי מין בהסכמה בין בני אותו המין עדיין תקף.

מבקרי החוק אמרו שלמרות שהתביעות שהוגשו בהתאם לסעיף 377 היו נדירות, סעיף זה נוצל לעתים קרובות כדי לסחוט להט"בים ולדחוק אותם לשוליים וגם פגע במלחמתם במחלות כמו איידס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ