לוגו רויטרס
רויטרס

לפחות 384 בני אדם נהרגו באינדונזיה בעקבות צונאמי ורעש אדמה בעוצמה 7.5 באי סולווסי. לפי הרשויות באזור, רבים אחרים נסחפו בגלי הענק ששטפו את החוף. הרעש אירע שעה שמאות בני אדם נאספו לחגוג פסטיבל בחופה של העיר פאלו בצפון האי אתמול. גלים בגובה של עד שישה מטרים היכו בחוף, סחפו חוגגים רבים והרסו כל מה שנקרה בדרכם.

"כשהתרעת הצונאמי פורסמה אתמול אנשים רבים עדיין חגגו על החוף ולא ברחו באופן מידי ולכן הפכו לקורבנות", אמר דובר הסוכנות הלאומית לניהול אסונות באינדונזיה, סוטופו פורוו נוגרוהו, במסיבת עיתונאים בבירה ג'קרטה. "הצונאמי לא בא לבדו, הוא סחף עמו מכוניות, בתים ופגע עם כל זה בעוצמה באנשים על היבשה", הוסיף. לדבריו, מי שניצל הם אנשים שהצליחו לטפס על עצים שהיו כמעט בגובה הגלים – שישה מטרים.

פינוי נפגעים בפאלו, היוםצילום: AFP

"המצב כאוטי, אנשים רצים ברחובות ויש מבנים שקרסו. יש ספינה שנשטפה לחוף", אמרה אתמול דוויקוריטה קרנוואטי, שעומדת בראש השירות המטאורולוגי-הגיאופיזי האינדונזי. צילומי וידיאו שפורסמו בתחנות טלוויזיה מקומיות תיעדו את גלי הצונאמי סוחפים והורסים כליל בתים לאורך חופה של פאלו.

סוכנות החילוץ הלאומית הודיעה כי תשלח ספינת חילוץ ומסוקים לאזור כדי לסייע לרשויות המקומיות. ראש הסוכנות, מוחמד סיאאוגי, אמר כי טרם הצליח ליצור קשר עם צוותו באזור שנפגע מהרעש.

ניצולה מביטה בנזק שנגרם באסון בפאלו, היוםצילום: AFP

פאלו נחשבת לאתר נופש פופולרי בקרב תיירים וממוקמת בקצה של מפרץ צר המפורסם בחופיו היפים והספורט הימי. ב-2004 גרמה רעידת אדמה באי האינדונזי סומטרה לצונאמי ברחבי האוקיינוס ההודי ולמותם של 226 אלף בני אדם ב-13 מדינות, בהם יותר מ-120 אלף הרוגים באינדונזיה.

אתמול הודיעה הסוכנות הלאומית למצב חירום ואסון כי היא מתקשה ליצור קשר עם כמה רשויות מקומיות באזור פאלו ובעיירת הדייגים דונגאלה הקרובה למוקד הרעש. עוד נמסר כי נמל התעופה בפאלו נסגר. 

נזקים כבדים בפאלו, היוםצילום: Rifki/אי־פי

בסך הכל באזור עיירת הדייגים ובעיר פאלו חיים כ-600 אלף בני אדם. "רעידת האדמה השנייה היתה חזקה מאוד והורגשה היטב, אנחנו מצפים לעוד דיווחים על נזקים ועלייה במספר הנפגעים", אמר דובר הסוכנות.

מרכז קניות שקרס בפאלו, היוםצילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ