נשיא הפיליפינים: "החטא היחיד שלי הוא ההוצאות להורג ללא משפט"

רודריגו דוטרטה הודה לראשונה כי הורה למשטרה להרוג סוחרי סמים ונרקומנים כחלק ממלחמתו בסמים במדינה. ארגוני זכויות אדם טוענים שלמעלה מ-12 אלף בני אדם נהרגו ללא משפט

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוטרטה מתראיין בארמון הנשיאות במנילה, החודש
דוטרטה מתראיין בארמון הנשיאות במנילה, החודשצילום: ROBINSON NINAL JR/אי־פי

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה הודה, לראשונה, שהורה להוציא להורג אנשים ללא משפט כחלק ממלחמתו נגד הסמים בארצו. הוא אמר את הדברים בנאום שנשא שלשום (חמישי) במנילה, בו תקף את מי שמעז להעביר ביקורת על שלטונו. "אמרתי לצבא: במה פשעתי? האם גנבתי אפילו פזו אחד? החטא היחיד שלי הוא ההוצאות להורג ללא משפט".

דוטרטה דיבר בעבר על הוצאות להורג ללא משפט, אך תמיד הכחיש שנעשו בחסות המדינה. ההודאה הנוכחית על חלקו בהוצאות להורג עשויה לסייע לחקירות שנפתחו נגדו בבית הדין הפלילי הבינלאומי בעקבות "המלחמה בסמים" בפיליפינים. בית המשפט בהאג אישר לפני כחצי שנה שהוא חוקר את ההאשמות לפיהן דוטרטה ביצע פשעים נגד האנושות במלחמתו האכזרית בסמים, גם בהיותו ראש עיריית דבאו וגם מאז בחירתו לנשיא לפני שנתיים. בתגובה לכך הכריז הנשיא הפיליפיני שהוא מוציא את ארצו מאמנת רומא, המעניקה לבית המשפט הבינלאומי את הסמכות לחקור את ארצו.

כתבה על מחאה עממית נגד מדיניות המלחמה בסמים של דוטרטה

לפי מסמכים רשמיים, 4,500 בני אדם - רובם סוחרי סמים זוטרים ונרקומנים - נהרגו על ידי שוטרים מאז שדוטרטה נכנס לבית הנשיא. הוא כינה את ההוצאות להורג הללו "פעולות לגיטימיות" נגד הסחר בסמים. בדו"ח בן 77 עמודים שהוגש לבית המשפט נטען כי מספר המתים גבוה בהרבה ועלה על 8,000, בעוד כמה ארגונים הומניטריים טענו שהגיע ל-12 אלף.

בראד אדמס, מנהל אגף אסיה בארגון Human Rights Watch, אמר: "ההודאה הזאת חייבת למחוק כל ספק לגבי אשמתו של הנשיא". דוברו של דוטרטה, הארי רוקה, אמר ביום שישי בבוקר כי דברי הנשיא נאמרו בצחוק וכי "אין להתייחס אליהם באופן מילולי".

דוטרטה גם ניצל את נאומו כדי להדגיש שאין לו כל כוונה לשים קץ בקרוב למלחמתו בסמים. "היא לא תסתיים", הוסיף. "כפי שאמרתי, אני מניח על כף המאזניים את חיי, את נשיאותי. אני יכול לאבד אותם בכל רגע. את כבודי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ