רויטרס
אי-פי
הארץ

סין תקפה היום (שלישי) את ארה"ב לאחר שמשחתת אמריקאית שטה שלשום סמוך לאיים בים סין הדרומי עליהם סין טוענת בעלות. לדברי גורמים בארה"ב, משחתת סינית נשלחה לעבר כלי השיט האמריקאי ואילצה אותו לסטות ממסלולו כדי לא להתנגש בה. משרד החוץ בבייג'ין המליץ לארה"ב להפסיק "פעולות פרובוקטיביות" מסוג זה ו"לתקן את הטעויות שלה באופן מיידי".

בכיר אמריקאי אמר שהמשחתת, ספינת חיל הים האמריקאי "דקאטור", שטה במרחק של 12 מיילים ימיים מהשוניות "גייבן" ו-"ג'ונסון" הנמצאות באיי ספראטלי, הממוקמים בים סין הדרומי, מזרחית לפיליפינים. משרד ההגנה הסיני אמר שספינה נשלחה לכיוון כלי השיט האמריקאי כדי לדרוש ממנו לעזוב את האזור.

קפטן צ'ארלס בראון, דובר צי האוקיינוס השקט של ארה"ב, אמר לרשת סי-אן-אן כי המשחתת הסינית "לויאנג" התקרבה למשחתת האמריקאית "באופן מסוכן ולא מקצועי". לדבריו, המשחתת הסינית ביצעה שורת תמרונים אגרסיביים והגיעה עד למרחק של כ-40 מטרים מהספינה האמריקאית - ואילצה אותה לסטות ממסלולה כדי למנוע התנגשות. בראון הבהיר כי הכוחות האמריקאיים "ימשיכו לטוס, לשוט ולפעול בכל מקום שמאפשר החוק הבינלאומי".

המשחתת האמריקאית ניסתה להתמודד עם מה שבוושינגטון רואים כניסיונות של סין להגביל את חופש התנועה הימי באזור אסטרטגי זה, בו פועלים חילות הים של סין, יפן ומדינות נוספות מדרום-מזרח אסיה.

בהודעת משרד ההגנה הסיני נכתב כי לסין יש ריבונות "שלא ניתן להפריכה" על האיים בים סין הדרומי ועל המים המקיפים אותם. "ארה"ב שולחת שוב ושוב וללא אישור ספינות של הצבא למים הקרובים לים סין הדרומי", נכתב בהודעה. "הדבר מאיים באופן חמור על הריבונות הסינית ועל ביטחונה, פוגע בקשרי הצבא בין שתי המדינות ומזיק לשלום וליציבות באזור". לדברי משרד ההגנה בבייג'ין, צבא סין ימשיך לנקוט בכל הצעדים כדי להגן על הריבונות והביטחון של סין.

הפעילות המבצעית של המשחתת "דקאטור" מגיעה על רקע הידרדרות בקשרים הצבאיים בין המדינות, כשבין היתר סין גינתה סנקציות של ארה"ב על חברה צבאית שקנתה נשק מרוסיה. סין מביעה תרעומת גם על התמיכה האמריקאית בטייוואן – טריטוריה שלטענה נמצאת תחת ריבונותה.

שר ההגנה של ארה"ב, ג'יימס מאטיס, אמר אתמול שהוא לא צופה החמרה ביחסים בין שתי המדינות. זאת, חרף דיווחים על כך שסין ביטלה את ביקורו במדינה שתוכנן להמשך החודש. מאטיס, ששוחח עם כתבים בדרכו לפריז, הודה שקיימות מתיחויות נקודתיות בין שתי המדינות. אולם הוא הבהיר שאינו צופה החרפה ביחסים בין סין לארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ