חדירה למרחב האווירי: זרים ניסו להטות את תחרות ציפור השנה בניו זילנד

300 קולות מזויפים שמקורם באוסטרליה צידדו בקורמורן השחור. העוף הימי, המכונה קאוואו בניו זילנד, זכה בקולות רבים בשבוע שעבר, ומארגני התחרות אמרו כי "סביר שמישהו חשב שזו בדיחה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נראה כי התערבות זרה במערכת בחירות אינה תופעה המוגבלת רק למועמדים אנושיים: תחרות ציפור השנה של ניו זילנד נפגעה מהתערבות כזו אחרי שהתגלה כי 300 קולות מזויפים, שמקורם באוסטרליה, צידדו בקורמורן השחור. העוף הימי, המכונה קאוואו בניו זילנד, זכה בקולות רבים בשבוע שעבר, ומארגני התחרות אמרו כי "סביר להניח שמישהו חשב שזו בדיחה".

התחרות הפופולארית, הנערכת בפעם ה-14, נועדה להגביר את מודעות אזרחי המדינה לציפורים נדירות או כאלה המצויות בסכנת הכחדה. היא נהנית מחסותם של ידוענים רבים ומעוררת ויכוחים שנוטים להתלהט.

כך, למשל, השנה תמכה ראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן ביסעור השחור וכינתה אותו ה"בוגאן של הציפורים" (בוגאן בסלנג האוסטרלי: אדם גס, לא מתוחכם ובן למעמד חברתי נמוך), ואילו השחקן והסופר הבריטי סטיבן פריי נתן את קולו לתוכי מסוג קאקאפו.

להצבעה באתר התחרות

מתוך אתר התחרות

השנה, בפעם הראשונה בהיסטוריה של התחרות, נשכר מומחה לעיבוד נתונים כדי לפקח על ההצבעה. זאת אחרי שורה של שערוריות הצבעה בשנים האחרונות. ב–2017 סיכל האקולוג איבן ריצ'רד באופן אישי ניסיון של תושב כרייסטצ'רץ', שהשתמש במחולל כתובות דואר אלקטרוני והצביע 112 פעמים בעד אנפה לבנת פנים.

ב–2015 יצרו שתי נערות בנות 15 כתובות דואר אלקטרוני מזויפות כדי להצביע לקאקאפו. מנהיג הלייבור דאז, אנדרו ליטל, שפעל למען הבז הניו זילנדי, הביע צער על כך ש"התחרות הזדהמה".

אך ההתערבות בבחירת ציפור השנה של ניו זילנד לא היתה היחידה. גם תחרות ציפור השנה האוסטרלית נפגמה, בשל הצבעות אוטומטיות עבור ינשוף. "אני חושבת שאנשים רוצים שהציפור האהובה שלהם תיבחר, ויש כאלה שמוכנים לעשות כל דבר כדי שהציפור שלהם תנצח", אמרה שלשום דוברת ארגון הסביבה Forest & Bird, המארגנת את התחרות. "יכול גם להיות שאנשים רוצים לבחון את המערכות שלנו ולצחוק קצת".

עם זאת, היא הזהירה את מזייפי הקולות: "יש דרכים טובות יותר לבטא את אהבתכם לציפורים של ניו זילנד. אנחנו בטוחים ששום דבר מזויף לא יעבור את הבודקים שלנו. לכן אין טעם שתנסו".

ביום שישי אחר הצהריים ניצבה בראש הציפורים המתחרות יונת העצים - יונה אירופית ענקית שעל צווארה כתמים לבנים היוצרים טבעת; במקום השני ניצב הקאקאפו, ובמקום השלישי עוף מים נוסף שנמצא בסכנת הכחדה בשם קאקי.

מאז תחילת התחרות לפני 14 שנים לא זכתה שום ציפור בתואר "ציפור השנה" פעמיים. האם זה קרה משום שהמארגנים השפיעו על ההצבעה כדי לוודא שציפור חדשה תנצח בכל פעם? דוברת Forest & Bird הכחישה שהיתה התערבות כלשהי.

"יש הרבה ציפורים ילידות נפלאות בניו זילנד, ואלה שזכו בעבר לא מנצחות בשנים שלאחר מכן, אולי משום שהציבור חושב שהגיעה השעה לבחור בציפור אחרת", הוסיפה הדוברת. "אני חושבת שסיבה נוספת לכך היא שמנהלי התחרות תומכים בציפורים שלא זכו לפני כן, ולכן הציפורים האלה זוכות לחשיפה גדולה בתקשורת".

נוסף על שערוריית הקורמורן, פסלו המארגנים קולות מזויפים נוספים שניתנו לציפורים שונות. בחמשת הימים הראשונים של התחרות התקבלו 20 אלף קולות, ונראה כי מספר הקולות השנה יעלה על מספר הקולות מהשנה שעברה, שהגיע לשיא של 41 אלף.

הכתבה המקורית בגרדיאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ