"הסעודים הם אנשים טובים": העיתונאי שנעלם בקונסוליה חשב שיצא ממנה בשלום

חבריו וזוגתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י הזהירו אותו לפני שיצא לפגישה בקונסוליה הסעודית בטורקיה ■ הוא דחה את החששות - ולפי הערכות נרצח על ידי 15 סעודים בשל היותו מתנגד למשטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העיתונאית זוכת פרס נובל לשלום, תוואכול כרמאן, בהפגנה הקוראת לשחרור חאשוגי, ביום שישי באיסטנבול
העיתונאית זוכת פרס נובל לשלום, תוואכול כרמאן, בהפגנה הקוראת לשחרור חאשוגי, ביום שישי באיסטנבולצילום: Emrah Gurel/אי־פי

ג'מאל חאשוקג'י, מבקר בולט של המשטר הסעודי, נפגש בשבוע שעבר בלונדון לארוחת צהריים עם שני ידידים כדי לדון בטקסט שכתב על היעדר חופש ביטוי בעולם הערבי. "כולם פוחדים", נאמר בטור שנועד להתפרסם בעיתון.

אבל חאשוקג'י לא נראה מפוחד ביחס לתוכניתו לאסוף למחרת מסמך אישי מהקונסוליה הסעודית באיסטנבול. הוא התייחס בביטול לאזהרות ידידיו על כך שביקורתו על שליטי הממלכה מעוררת שם עוינות כלפיו, ושבשל כך הקונסוליה היא טריטוריה מסוכנת עבורו.

הכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, אתמולצילום: Emrah Gurel/אי־פי

אחד משני הידידים שעמם סעד חאשוקג'י, עזאם תמימי, סיפר כי הוא אמר להם שעובדי הקונסוליה הם סעודים מהשורה, וש"סעודים מהשורה הם אנשים טובים".

ביום שלישי אחר הצהריים נכנס חאשוקג'י לקונסוליה, ונעלם. לדברי גורמים טורקים רשמיים שדיברו עם כמה כלי תקשורת, חוקרים במדינה אמרו שקבוצה של 15 סעודים הרגו אותו בתוך הקונסוליה. "הוא נרצח וגופתו בותרה", אמר טוראן קיסלקי, ראש מועצת התקשורת הערבית-טורקית, שקיבל לדבריו את המידע מפי גורמים רשמיים.

סעודיה מכחישה את ההאשמות, וטוענת שחאשוקג'י יצא מהקונסוליה זמן קצר אחרי שנכנס אליה.

היעלמותו של חאשוקג'י מאיימת לערער את יחסי שתיים מהמעצמות החשובות באזור. בנוסף, אם חאשוגי אמנם נרצח, עשוי הדבר לחבל בניסיון יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, לטפח במערב תדמית של רפורמטור ובעל ברית אמין.

על אף הכחשותיה של סעודיה, גורמים רשמיים בטורקיה דרשו שסעודיה תסביר מדוע חאשוקג'י לא יצא מהקונסוליה. "יש מידע קונקרטי", אמר אתמול יועץ למפלגת השלטון הטורקית AKP, יאסין אקטאי, בטלוויזיה. "זה לא יישאר מקרה לא פתור", הכריז.

מוחמד בן סלמאן, בשבוע שעברצילום: AFP

פקידים טורקים לא הפנו באופן פומבי אצבע מאשימה כלפי סעודיה, וגם לא סיפקו ראיה שתתמוך בהאשמתם. רבים תוהים אם אנקרה תגבה את ההדלפות, ואם היא מנסה להימנע מעימות עם ריאד.

גורם טורקי רשמי, שביקש להישאר בעילום שם, אמר שבגלל רגישותה הדיפלומטית הגבוהה של הפרשה, הממשלה מחכה להשלמת החקירה לפני שתחשוף את הראיות. סביר שחשיפה מלאה תבוא מפיו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. במסיבת עיתונאים שערך אתמול, מיעט הנשיא לדבר על הנושא. "אני עוקב אחרי הפרשה, ונודיע על מסקנותינו לעולם, יהיו אשר יהיו", אמר.

סעודיה דבקה בהכחשותיה כי חאשוקג'י לא נרצח, אולם היא לא מספקת הסבר אמין אחר להיעלמותו. בהודעה של שגרירות סעודיה באיסטנבול נכתב כי האשמות הפקידים הטורקים "חסרות שחר" וכי "ספק אם מקורן בגורמים טורקיים המצויים בפרטי החקירה". עם זאת, סעודיה שיבחה את נכונות טורקיה לפתוח בחקירת ההיעלמות. "הממלכה דואגת לביטחונם ולרווחתם של אזרחיה, לא משנה היכן הם נמצאים", נאמר בהודעה.

אחרי שהמלך סלמאן עלה לכס המלוכה בסעודיה, לפני כשלוש שנים, החל בנו המועדף, מוחמד, לבסס את אחיזתו בשלטון ולהציג עצמו כעושה רפורמות; מחד גיסא פעל להחלשת כוחה של משטרת הדת ועיגן בחוק את זכותן של נשים לנהוג, אך מאידך גיסא הפעיל יד קשה נגד כל ביטוי של התנגדות וביקורת, כמו זו שהשמיע חאשוקג'י מעל דפי העיתון אל-ווטאן שערך. בהמשך חאשוקג'י נמלט לוושינגטון, שם הציג עצמו כאופוזיציה לגיטימית למשטר: כזו התומכת בבית המלוכה אך מתנגדת למדיניות ריאד בנוגע למלחמה בתימן או לחוסר הסובלנות של השלטון כלפי האחים המוסלמים.

"עזבתי את ביתי, את משפחתי, את העבודה שלי ואני משמיע את קולי", כתב במאמר דעה בעיתון "וושינגטון פוסט" בספטמבר 2017. "אם לא אעשה זאת הדבר יהווה בגידה באלו הנמקים בכלא", כתב. "אנו, הסעודים, ראויים ליותר מזה".

מאחורי הקלעים ניסו שלטונות סעודיה לגרום לו לשתף עמם פעולה, והביטחו לו תפקידים שונים. אולם במקביל הם תקפו אותו ברשת וכינו אותו סוכן זר. על כמה מבני משפחתו נאסר לצאת את הממלכה. גלותו הובילה לגירושיו מאשתו.

לדברי תמימי, אותם גירושים הם אלו שהביאו בסופו של דבר את חאשוקג'י לקונסוליה באיסטנבול. חאשוקג'י, שלמשפחתו שורשים טורקיים, עמד להתחתן כעבור ימים עם אזרחית המדינה, בוגרת אוניברסיטה המתמחה במדיניות במפרץ הפרסי. לשם כך השלטונות הטורקיים דרשו ממנו להביא מהקונסוליה הסעודית מסמך המהווה אישור כי הוא גרוש.

ארוסתו של חאשוגי (משמאל) מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסנטבול, בשבוע שעברצילום: AFP

הוא הגיע לקונסוליה הסעודית באיסטנבול שבוע לפני החתונה, והתרשם שעובדיה ידידותיים למדי. הם היו מופתעים, ואמרו "כן, נעשה זאת בשבילך. אבל אין זמן". והם סיכמו כי הוא ישוב למקום ביום שלישי, כך לפי חברו תמימי. ארוסתו היתה משוכנעת שעדיף לא לקבוע מראש את מועד הפגישה בקונסוליה, אבל הוא אמר לה שאין מקום לדאגה. "הוא אמר לי שהם לא יעזו לעשות דבר בתוך גבולות טורקיה", סיפרה.

זמן קצר לפני הפגישה ביום שלישי, אומרים גורמים טורקיים רשמיים, הגיעו לאיסטנבול 15 סוכנים של סעודיה, חלקם מצוידים בדרכונים דיפלומטיים, בשני מטוסים. חאשוקג'י ובת זוגו הגיעו לקונסוליה בשעה 13:30, היא חיכתה לו בחוץ. היא המשיכה לחכות שם עד אחרי חצות.

היא חזרה למקום ביום המחרת, היום שבו הם היו אמורים להתחתן. "קנינו בית, רהיטים", אמרה אז, "הרהיטים מגיעים היום".

לכתבה המלאה של דייוויד קירקפטריק ובן האבארד ב"ניו יורק טיימס"

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ