שיגור לתחנת החלל הבינלאומית השתבש: חללית עם שני אסטרונאוטים ביצעה נחיתת חירום

על החללית היו אסטרונאוט מארה"ב וקוסמונאוט רוסי - שניהם נחתו בשלום בקזחסטאן. לפי נאס"א, השיגור השתבש עקב תקלה במנגנון ההיפרדות של החללית מהמשגר

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החללית מבצעת את נחיתת החירום, הבוקר
החללית מבצעת את נחיתת החירום, הבוקרצילום: Dmitri Lovetsky/אי־פי

שני אסטרונאוטים שהמריאו הבוקר (חמישי) לתחנת החלל הבינלאומית נאלצו לבצע נחיתת חירום בעקבות תקלה במשגר. השניים, האסטרונאוט האמריקאי ניק הייג והקוסמונאוט הרוסי אלכסיי אובצ'ינין, ניתקו את כלי הטיס שלהם, חללית רוסית מדגם סויוז, לאחר שהתגלתה התקלה. הם התנתקו בהצלחה לפני שנכנסו למסלול סביב כדור הארץ והצליחו לנחות בקזחסטאן בשלום, כך לפי הודעת נאס"א. מצבם הרפואי טוב וצוותי החילוץ מדווחים כי חילצו אותם בהצלחה מהחללית.

לפי דברים שנאמרו בעת השידור החי של נאס"א, התקלה היתה במנגנון ההיפרדות של החללית מהמשגר. ככל הנראה, התקלה התרחשה באחד השלבים בהם כלי הטיס נפטר ממיכלי דלק ריקים בדרכו לחלל. סוכנות החלל הרוסית הודיעה על הקמת ועדה ממשלתית לחקירת התקלה.

לפי הודעת נאס"א, האסטרונאוטים נדרשו לנחות במסלול חירום. נחיתה מסוג זה היא מסוכנת יותר, והאסטרונאוטים נדרשים להתמודד עם כוחות כבידה עזים במיוחד. אולם התמודדות עם נחיתות אלה היא חלק מההכשרה שעוברים האסטרונאוטים, והן נעשו כבר בעבר. 

לפי הודעת סוכנות החלל האמריקאית, שלושת האסטרונאוטים השוהים בתחנת החלל הבינלאומית עודכנו במתרחש. התקלה אירעה כמה דקות לאחר השיגור, לאחר היפרדות השלב הראשון של המשגר מהחללית. שני האסטרונאוטים המריאו הבוקר בשעה 10:47 שעון מקומי מבסיס השיגור הרוסי בבייקנור שבקזחסטאן. אובצ'ינין שהה ב-2016 חצי שנה בתחנת החלל, בעוד שלהייג מדובר בשיגור ראשון לחלל לאחר גיוסו לנאס"א ב-2013.

הייג ואובצ'ינין במתקן השיגור בקזחסטאן, הבוקרצילום: AFP

האמריקאים מתכננים לבחון את הדור החדש של כלי שיגור מאוישים החל משנה הבאה, אולם כיום הסויוז היא החללית היחידה שמשמשת לשיגור אסטרונאוטים אל תחנת החלל הבינלאומית. החללית הוותיקה, שהגרסה הראשונה שלה שוגרה לחלל בשנות ה-60, נחשבת לכלי השיגור האמין ביותר שפועל היום, למרות כמה תקלות שעלו בחיי אדם בשנים הראשונות. בכל רגע נתון, לפחות חללית אחת מדגם סויוז עוגנת בתחנת החלל הבינלאומית, כדי לשמש את האסטרונאוטים בתחנה ככלי מילוט למקרה של תקלה.

הסויוז שנמצאת כרגע בתחנת החלל עומדת במוקד מתיחות בין רוסיה לארה"ב, לאחר שבחודש אוגוסט התגלה חור זעיר במודול שמשמש לחבר אותה אל תחנת החלל. החקירה הרוסית העלתה שהחור לא נגרם מתקלה בייצור, וברוסיה האשימו את האמריקאים בחבלה מכוונת.

שיגור החללית, הבוקרצילום: SHAMIL ZHUMATOV/רויטרס

נאס"א דחתה את ההאשמות, ומקורות בסוכנות החלל האמריקאית העריכו כי החור נגרם מטעות אנוש של אחד מהטכנאים הרוסים על הקרקע. לפי הגורמים, הטכנאי קדח בטעות חור במתכת, ואטם אותו עם דבק כדי שהנזק שגרם לא יתגלה. הטלאי המאולתר התפורר בעקבות חשיפה לתנאים הקיצוניים בחלל, והתגלה לאחר שזוהתה ירידה בלחץ האוויר בתחנה. החור נאטם שוב, והאסטרונאוטים מתכננים הליכת חלל בחודש הבא כדי לגלות עוד על מצב החור מצדו החיצוני.

בשנת 2015 היו שתי תקלות בשיגורי מטענים אל תחנת החלל. ראשית, חללית המטען הרוסית פרוגרס יצאה משליטה לאחר השיגור ונשרפה באטמוספרה לאחר כמה ימים. לאחר כמה חודשים, גם חללית פרטית של חברת ספייס איקס התפוצצה באוויר לאחר השיגור. אולם מאז שיפרו החברות הפרטיות את כלי השיגור שלהן, ועיקר המטען מגיע לתחנת החלל בכלי השיגור של החברה של אילון מאסק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ