גרגרנית ושיכורה - אבל עפה מעל כולן: ניו זילנד בחרה את הציפור של 2018

הקררו, שידועה בחיבתה להשתכר מפירות שתססו, ניצחה עם יותר מ-5,000 קולות בתחרות הנערכת זו השנה ה-14. ראשת ממשלת ניו זילנד תמכה בציפור אחרת, אך צייצה: מצדיעה לקקרו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי הקררו חוגגים את הניצחון בטוויטר
תומכי הקררו חוגגים את הניצחון בטוויטר

יונת חורש בצבע ירקרק נחושת בשם קררו (Kererū), הידועה בחיבתה היתרה לפירות רקובים שתססו, היא ציפור השנה של ניו זילנד. הקקרו נפוצה במדינה, ואפשר למצוא אותה באזורים עירוניים וכפריים. למרות שהיא שקטה ומתבודדת מטבעה, הקררו קנתה לעצמה מוניטין של הציפור הכי שיכורה של ניו זילנד, הנוטה ליפול מהעצים כשהיא צורכת מנת יתר של פירות תוססים. בקיץ, כשיש פירות בשפע, פעילים מביאים לעתים את הציפורים השתויות למרכז גמילה מיוחד לבעלות כנף.

הקררו, המוגדרת בפי ארגון הסביבה Forest and Bird (ציפור ויער) עוף "מגושם, שתוי, גרגרן ומקסים", אינה בסכנת הכחדה, אבל היא חשופה להתקפות של חתולי רחוב וסמורים ונאלצת להתחרות עם אופוסומים על מזון. לציפור זו יש חלק חשוב בפיזור הזרעים של שלל מיני צמחים מקומיים, כמו קראקה (Karaka) או מירו (Miro) בין היתר מפני שהיא אחת הציפורים היחידות הגדולות מספיק כדי לבלוע את הפרי בשלמותו.

"הקררו הוא הוא אחד העופות האופייניים של ארצנו, לפעמים שומעים אותו עוד לפני שרואים אותו", אמרה מגאן האבשר מארגון Forest & Bird בראיון לתחנת רדיו, "זה אחד העופות הבודדים שמצבם טוב כאן. רק מין אחד מתוך חמישה עופות מתרבה או נשאר יציב, לעומת 80% מינים שמתמעטים והולכים. אבל מצב הקררו בסדר גמור". בעיר וולינגטון, למשל, ישנם תמרורים שקוראים לנהגים להישמר מקררו מתעופפים העלולים לגרום נזק ניכר בגלל גודלם ומשקלם. עם זאת האבשר ציינה שבכמה אזורים שבהם הפיקוח על טורפים רופף יותר מצבו של הקררו טוב פחות.

הקררו היה חביב הציבור באופן חד משמעי, עם 5,833 קולות; הקקאפו (kkpō) הגיע למקום השני עם 5.772 קולות והקאקי (Kak), הוא התמירון השחור הנחשב לציפור נדירה ביותר, הגיע למקום השלישי עם 2.995 קולות. בתחרות, שהתקיימה זו השנה ה־14, התמודדו מיני ציפורים נדירות או בסכנת הכחדה. ההשתתפות הגיעה השנה לשיא, גם אחרי פסילת כאלפיים קולות לאחר שהתברר שהיו מזויפים והגיעו מאוסטרליה: 48 אלף אנשים הצביעו השנה, לעומת 41 אלף בשנה שעברה.

בשנים האחרונות גם ידוענים מרבים להשתתף בתחרות. השנה השתתפו בין היתר סטיבן פריי, שהודיע על תמיכה בקקאפו והקומיקאי ביל ביילי שקרא להצביע לטקאהה. ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן, שהצביעה בעד הטייקו (Black Petre) קיבלה את הפסדה בחן ומסרה ברכות לציפור הזוכה. "אני מצדיעה לך", צייצה ארדרן בטוויטר.

בעבר הילידים בניו זילנד היו צדים קררו למאכל ובשביל הנוצות שלהן. כיום הקררו היא ציפור מוגנת, ורק כמה שבטים מאורים מקבלים אישור מהמשרד לשמירת הסביבה להשתמש בעצמות ובנוצות שלה לצרכים תרבותיים. סך הכול, בניו זילנד יש 168 מיני ציפורים, ששליש מהם מצוי בסכנת הכחדה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ