בחירות לפרלמנט באפגניסטאן: לפחות 28 הרוגים בשורה של התקפות סמוך לקלפיות

קרוב ל-200 התקפות אירעו במהלך ההצבעה אתמול בהן גם נפצעו עשרות בני אדם. למרות איומי דאעש וטבליבאן ואי סדרים חמורים - מחוץ לקלפיות השתרכו תורים ארוכים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצביעים בקלפי בחראט, היום
מצביעים בקלפי בחראט, היוםצילום: AFP

לפחות 28 בני אדם נהרגו אתמול (שבת) בשורה של פיגועים והתקפות סמוך לקלפיות שנפרסו ברחבי אפגניסטאן לרגל הבחירות לפרלמנט. שר הפנים האפגני, וואיס ברמק, אמר כי קרוב ל-200 התקפות תועדו במהלך היום בהן נפצעו עשרות בני אדם. באחת מהן - פיגוע התאבדות בקלפי בבית ספר בצפון קאבול - נהרגו לפחות שלושה בני אדם ונפצעו שישה.

ליום הבחירות קדמו עשרות איומים מצד דאעש (המדינה האיסלאמית) וטליבאן שהזהירו את האזרחים לא להגיע לקלפיות ודרשו ממורים ומתלמידים לא לאפשר שבתי הספר שלהם ישמשו כתחנות הצבעה. אולם למרות ההתרעות, מחוץ לקלפיות ברחבי המדינה השתרכו תורים ארוכים של מצביעים שלא חששו והמתינו לתורם.

תור מחוץ לקלפי בדרום אפגניסטאן, היוםצילום: Abdul Khaliq/אי־פי
מצביעים בקאבול, היוםצילום: Massoud Hossaini/אי־פי

גם בקלפיות שבהן לא נרשמו תקריות אלימות דווח על בעיות שונות החל ממצביעים לא רשומים שניסו בכל זאת להצביע, תקלות בתוכנה החדשה לזיהוי האזרחים, פקידים שהיו אמונים על הקלפיות ולא הגיעו בזמן לשעת הפתיחה או ניסיונות לכפות על הבוחרים להצביע למועמד מסוים.

"האנשים עומדים בתור להצביע מהשעה חמש או שש בבוקר, אבל עובדי ועדת הבחירות לא הגיעו עד השעה שמונה", סיפר טוואב פאיזי, מתנדב שמפקח על ההצבעה בעיר חראט במערב המדינה. "אנשים רבים כועסים פה מאוד, הם המתינו לתורם במשך שעתיים-שלוש אבל אז נאמר להם שהם לא יכולים להצביע משום ששמותיהם לא מופיעים ברשימה. יש הרבה אי סדרים". הממשלה הודיעה כי קלפיות שנפתחו באיחור יישארו פתוחות עד שעות מאוחרות יותר, ואלה שלא נפתחו עד שעות הצהריים ייפתחו שוב היום.

חבר ועדת קלפי בקאבול משתמש במערכת זיהוי חדשה במדינה לזיהוי מצביעים, היוםצילום: Rahmat Gul/אי־פי

מספר גבוה של המועמדים בבחירות הם צעירים וזו הפעם הראשונה שהם רצים לפרלמנט. רבים מהם התמודדו תחת ההבטחה להביא שינוי בבית הנבחרים שנתפש מושחת ולא יעיל. "האיש שאני רוצה להצביע עבורו הוא אדם צעיר ובעל השכלה. אני רוצה לתמוך בו משתי סיבות", הסביר ג'אווד מוחמדי בן 35. "דבר ראשון כי אני לא רוצה שמועמדים מבוגרים יותר ינצחו כי כמה מהם מעורבים במעשים אלימים בעבר. דבר שני, אני רוצה שהדור שלי ייקח את השלטון".

שיעור ההצבעה והתוצאות יתבררו רק בעוד כשבוע או אף יותר שכן הם נאספים גם מאזורים נידחים ומרוחקים ונספרים במרכזים מאובטחים. קרוב לתשעה מיליון בני אדם נרשמו כדי להצביע, אולם רבים מהנרשמים נחשבים לפיקטיביים או תקולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ