בשל קשיים כלכליים, פקיסטאן רוצה להקים סכרים בעזרת מימון המונים

ראש ממשלת פקיסטאן החדש פנה בשידור לתשעה מיליון אזרחי ארצו החיים בחו"ל וביקש מהם לתרום להקמת סכרים שאמורים לפתור את המחסור במים ובחשמל במדינה. הכספים אמנם זורמים, אך לפי החישוב יידרשו 120 שנה לגייס את מלוא התקציב

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האזור שבו ייבנו הסכרים בצפון פקיסטאן. עלות הקמתם 14 מיליארד דולר
האזור שבו ייבנו הסכרים בצפון פקיסטאן. עלות הקמתם 14 מיליארד דולרצילום: Danial Shah / NYT

פב אכתר לא מושפע בדרך כלל מפרסומות בטלוויזיה. לדבריו, הוא ואחיו אף נוהגים להקניט את אמם כשהיא צופה בערוצי הלוויין בביתם שבלנקשייר, אנגליה. אבל כשהוא נתקל במהדורת חדשות פקיסטאנית הקוראת לאזרחי המדינה שחיים בחו"ל לתרום מכספם למימון של מיזם חדש, הוא תרם ללא היסוס.

"לא מדובר בקערה לקיבוץ נדבות למטרות שונות", אמר אכתר, בן 40. "זו קריאה המיועדת למטרה ספציפית, וזה עורר בי מוטיבציה". אכתר לא תרם כסף לארגון צדקה, אלא לממשלה.

לנוכח הקשיים הכלכליים שבהם נתונה פקיסטאן, ממשלתה יזמה קמפיין למימון המונים, כמוצא אחרון להשגת 14 מיליארד דולר להקמת שני סכרים שאמורים לפתור את המחסור המתמיד במים ובחשמל במדינה. הקמפיין נהפך לשיחת היום בקרב פקיסטאנים, בתוך המדינה ומחוץ לגבולותיה.

מהדורות חדשות בטלוויזיה מציגות מדי יום את התורמים הגדולים ביותר מעבירים תרומות קבוצתיות. בין התורמים שהוצגו: נבחרת הכדורגל הלאומית, פוליטיקאים, עובדי מדינה ואנשי צבא. תשדירי טלוויזיה קוראים לציבור לתרום בטלפון אפילו סכומים קטנים, כמו עשרה רופי.

כדי להקל את העברת התרומות מחו"ל, הבנק המרכזי של פקיסטאן אף התיר להשתמש בשירותי התשלום של חברת פייפאל — צעד שעשוי להעניק לחברה דריסת רגל במדינה, שעד כה אסרה עליה לפעול בה.

הפתיחות הזאת משקפת עד כמה חמור המצב הכלכלי של פקיסטאן, באופן שדוחף את הממשלה לחפש מימון היכן שרק אפשר. המדינה עומדת בפני משבר במאזן התשלומים, עם גירעון שיא של 18 מיליארד דולר בשנת הכספים האחרונה.

פרויקט הסכרים הוא דרך מפתיעה לגייס את העם הפקיסטאני, שבשנים האחרונות מאס בשערוריות שחיתות וסובל מהידרדרות השירותים הציבוריים. בניית הסכרים טרם החלה, וגם לפי ההערכות האופטימיות ביותר יידרש יותר מעשור בטרם ייכנסו הסכרים לשימוש.

אימרן חאן, ראש הממשלה החדש של פקיסטאן, מנוסה מאוד בגיוס תרומות. הוא הקדיש זמן רב בשנות ה–80 וה–90 לגיוס תרומות לבניית בית חולים מתקדם לטיפול בסרטן עבור תושבים עניים בלאהור. חאן וממשלתו יצרו תחושת דחיפות סביב הפרויקט, המכונה "סכרי דיאמר־באשה ומוחמד", והציתו דיונים ברשתות החברתיות ובחדשות שבהם הסכרים מוצגים כבעלי חשיבות מכרעת לעתיד פקיסטאן.

ב–8 בספטמבר פנה חאן בטלוויזיה לתשעה מיליון הפקיסטאנים שחיים בחו"ל בבקשה שיתרמו לפחות 1,000 דולר כל אחד. עד ל–8 באוקטובר נתרמו כשלושה מיליון דולר, מתוכם יותר מ–300 אלף דולר מארה"ב. זה סכום קטן יחסית ל–48 מיליון דולר שגויסו מאז פתחה הממשלה חשבון בנק לתרומות ביולי. כמו כן, הסכום הזה הוא פחות מ–1% מכלל התקציב הדרוש לבניית הסכרים. אחד מערוצי הטלוויזיה חישב בחודש שעבר כי אם התרומות ימשיכו להגיע בקצב הנוכחי, יידרשו 120 שנה כדי לגייס את מלוא התקציב הנחוץ.

אולם מבקרי הפרויקט אומרים שגם אם הכסף יגויס, הסכרים לא יהיו תרופת פלא, כפי שממשלת פקיסטאן מציגה אותם. "מכיוון שהסכרים הם פרויקט גדול, יש הרבה התרגשות סביבם, ואנשים בממשלה רוצים להפיק מכך רווח פוליטי", אמר חסאן עבאס, הידרולוג שעוסק במציאת מענה למחסור במים במדינה.

ואולם הקריאות לתרום חוזרות על אותו המסר: פקיסאטן זקוקה לסכרים כדי לשרוד. "הדברים האלה חשובים בעיני הציבור", אמר עבאס. "כשאתה שומע משהו שוב ושוב, הוא נתקע בראשך: 'אם הסכר לא ייבנה, נמות'".

לכתבה של מהר אחמד ב"ניו יורק טיימס"

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ