לוגו רויטרס
רויטרס

תושבי קלדוניה החדשה, קבוצת איים בדרום האוקיינוס השקט, הצביעו נגד ההתנתקות מצרפת, במשאל עם ששם קץ להליך ממושך של דה-קולוניזציה שהחל לפני כ-30 שנה.

ערוץ הטלוויזיה המקומי NC La 1ère דיווח כי לאחר ספירת 80% מהקולות, 56.9% מהמצביעים הצביעו נגד היפרדות מצרפת. "תושבי קלדוניה החדשה בחרו להישאר בצרפת... זוהי הצבעת אמון ברפובליקה הצרפתית, בעתידה ובערכיה", אמר בתגובה נשיא צרפת עמנואל מקרון בנאום טלוויזיוני.

כרזות בעד ונגד עצמאות בנומאה, שלשוםצילום: AFP

המשאל הוא הראשון העוסק בהגדרה עצמית של טריטוריה צרפתית מאז הצביעה ג'יבוטי, שבקרן אפריקה, בעד עצמאות ב-1977. המצביעים בקלדוניה החדשה, המנוהלת בעיקרה באופן עצמאי, נשאלו: "האם אתם רוצים שקלדוניה החדשה תקבל ריבונות מלאה ותהיה עצמאית?"

מקרון אמר שהוא מבין את אכזבתם של אלו שרצו עצמאות, אך הבהיר כי צרפת תבטיח חירות, שוויון ואחווה לכולם. זה זמן רב שקיימת מתיחות בין התומכים בעצמאות – הילידים הקנאקים, לבין צאצאי המתיישבים הקולוניאלים – הנאמנים לפריז. בעשור האחרון היחסים בין שתי הקבוצות השתפרו משמעותית, אבל שיעור המצביעים נגד עצמאות היה נמוך בהרבה ממה שחזו סקרים מוקדמים. הדבר עשוי לעודד את החוגים הלאומניים לנסות לערוך משאל עם נוסף בשנים הקרובות.

בביקורו בקלדוניה החדשה בחודש מאי, הודה מקרון ב"מכאובי הקולוניאליזם" והצדיע למערכה "המכובדת" להשגת עצמאות שהובילו הקנקאים. הוא וממשלו ניסו לשדר עמדה ניטרלית כלפי המשאל.

כלכלתה של קלדוניה החדשה מתבססת על סובסידיות שנתיות של צרפת בהיקף של כ-1.48 מיליארד דולר, על מרבצי ניקל המהווים כ-25% מהמרבצים בעולם, ועל תיירות.

הטריטוריה נהנית מאוטונומיה רבה, אבל תלויה מאוד בצרפת בענייני ביטחון וחינוך. מיקומה הגיאוגרפי מעניקה לצרפת אחיזה באזור האוקיאנוס השקט שבו סין מגבירה את נוכחותה. קלדוניה החדשה שוכנת במרחק של כ-16,700 קילומטרים מצרפת. ב-1853 היא היתה למושבה צרפתית.

בימי השלטון הקולוניאלי נדחקו התושבים הילידים לשמורות והורחקו מרוב ענפי הכלכלה באי. באמצע שנות השמונים, על רקע הזעם שנצבר בשל העוני ומיעוט הזדמנויות העבודה, פרצו באי התנגשויות אלימות.

ב-1988 נהרגו בטבח במערה באי אווביאה 19 בדלנים ילידים ושני שוטרים צרפתים. בעקבות האירוע גברו השיחות בין הצדדים על עתיד האי. הסכם משנת 1998 קרא לערוך משאל עם על עצמאות עד סוף 2018. על פי תנאי הסכם זה, במקרה של ניצחון המתנגדים לעצמאות, תוכל קלדוניה החדשה לקיים עד 2022 עוד שני משאלים נוספים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ