אלפי זוגות נעליים, 42 שנות מאסר: אימלדה מרקוס הורשעה בשורת עבירות שחיתות

הגברת הראשונה של הפיליפינים לשעבר, שהפכה לסמל של שחיתות שלטונית וחמדנות, הורשעה בתום משפט שארך כמעט שלושה עשורים. הפוליטיקאית בת ה-89 ככל הנראה לא תיכלא כלל בגלל גילה המבוגר

ניו יורק טיימס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אימלדה מרקוס במנילה ב-2015
אימלדה מרקוס במנילה ב-2015צילום: Erik de Castro/רויטרס

אימלדה מרקוס, הגברת הראשונה לשעבר של הפיליפינים ופוליטיקאית ותיקה במדינה, שידועה בעיקר בסגנון חייה הראוותני, הורשעה אתמול (שישי) בשורת עבירות שחיתות שעונש המאסר המינימלי עליהן הוא 42 שנה. עם זאת, סביר שהגברת הראשונה לשעבר, בת 89, לא תיכלא כלל, שכן צוותה המשפטי צפוי לערער על ההחלטה לאסור אותה בגלל גילה המבוגר. אוסף הנעליים של מרקוס - שלפי עדויות הגיע לכ-3,000 זוגות - נחשב לסמל של שחיתות שלטונית וחמדנות.

בית המשפט הרשיע את מרקוס, שמשמשת חברת קונגרס גם כיום, בשבע עבירות של שחיתות פוליטית, שעל כל אחת מהן עונש מאסר של שש שנים. היא תיאלץ גם להתפטר מתפקידה בקונגרס ולא תוכל למלא משרה ציבורית בעתיד. מרקוס לא הגיעה לבית המשפט בעת הקראת פסק הדין ובהודעה מטעם צוותה המשפטי נכתב כי הם לומדים את פרטיו.

הפגנה נגד מרקוס במנילה, השבועצילום: ELOISA LOPEZ/רויטרס

משפטה של מרקוס החל ב-1991, והוא נמשך שנים ארוכות כל כך בגלל מחסור בעדים - שמתו או שסירבו להעיד נגד האשה החזקה בפיליפינים. הפשעים בהם הורשעה בוצעו בשנות ה-70 וה-80. לפי התביעה, מרקוס החביאה כעשרה מיליארד דולר בחשבונות בחו"ל לאורך השנים. התביעה הצליחה לאתר כ-658 מיליון דולר, שהוחבאו בחשבונות בשוויץ, ולפי התובעים נגנבו מהעם הפיליפיני.

בעלה של מרקוס, הדיקטטור פרדיננד מרקוס, עמד בראשות המדינה במשך שני עשורים, והוחלף כחלק מההפיכה העממית ב-1986. בני הזוג גלו להוואי, ופרדיננד מת שם שלוש שנים לאחר מכן. לאחר מותו חזרה אשתו לגור בצפון הפיליפינים. מאז עלייתו לשלטון של רודריגו דוטרטה, נשיאה הנוכחי של הפיליפינים, זכתה משפחת מרקוס לעדנה מסוימת, עם העברת שרידיו של הנשיא לשעבר לבית הקברות הנשיאותי במנילה. בתם מתכוונת לרוץ בשנה הבאה לבחירות לפרלמנט, בתמיכת דוטרטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ