בעקבות פסק הלכה מוסלמי |

הורים באינדונזיה הפסיקו לחסן את ילדיהם מפני חצבת: "החיסון מכיל ג'לטין מחזיר"

מועצת חכמי הדת במדינה המוסלמית הגדולה בעולם קבעה כי החיסון הינו "חראם" - כלומר אסור לפי חוקי הדת, והתירה להורים לבחור אם לחסן את ילדיהם. שיעור המתחסנים ירד מ-95% ל-8% בלבד

לוגו הארץ צרוב צריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים מקבלים חיסון חצבת בתימן, ב-2016
לוגו הארץ צרוב צריבה

שיעור המתחסנים מפני חצבת ואדמת באינדונזיה נמצא בירידה אחרי שחכמי דת מוסלמים הכריזו כי המעשה הוא אסור משום שהחיסון מכיל ג'לטין מחזיר. בכמה אזורים במדינה צנח שיעור המתחסנים מ-95% הרצויים ל-8% בלבד.

לפי הדיילי מייל הבריטי, מומחים במערכת הבריאות העולמית חוששים כי המדינה המוסלמית הגדולה בעולם עלולה לסבול מהתפרצות של אחת מהמחלות לפחות. אדמת עלולה לגרום למומים קשים בעוברים אם נשים בהיריון נדבקות בנגיף, וגם הידבקות בחצבת מסוכנת מאוד – אחד מכל 15 מקרים יכול להוות סכנת חיים.

הג'לטין שמתווסף לחיסון נועד לייצב אותו - כפי שקורה בהרבה חיסונים ותרופות אחרות – ולמנוע פגיעה באיכותו במהלך שינועו לאתרי ההתחסנות. לפי ארגון הבריאות העולמי, עד לאחרונה נחשבה אינדונזיה לאחת מבעלות שיעור החולים בחצבת הגדולות בעולם. אף שהיא מייצרת בעצמה את החיסון נגד שתי המחלות ההתנהלות לגביה לא היתה עקבית.

החיסון המשולב נגד שני המחלות החל להינתן במדינה רק בשנה שעברה כחלק מהתוכנית של ארגון הבריאות העולמי ששם למטרה להעלים את שתי המחלות בעולם כולו עד 2020. היעד של ממשלת אינדונזיה היה לחסן 67 מיליון ילדים בגילים תשעה חודשים עד 15 שנים. מבצע החיסונים החל באי ג'אווה, שבו הצליחו לחסן 95% מהילדים בגילים אלה ושיעורי ההידבקות באדמת ירדו ביותר מ-90%.

מהגר מוונצואלה מתחסן נגד חצבת ואדמת בפרו, בחודש שעברצילום: AFP

אבל המשך מבצע החיסונים לחודשים אוגוסט-ספטמבר באיים מסביב הושהה אחרי שמועצת חכמי הדת המוסלמית במדינה הודיעה כי היא לא הכשירה את החיסון כ"חלאל" – המותר על פי חוקי האיסלאם. בתגובה הפסיקו ההורים לחסן את ילדיהם ובכמה מקומות הם התאספו מחוץ לבתי הספר כדי להבטיח שילדיהם לא יתחסנו.

משרד הבריאות האינדונזי פנה למועצת חכמי הדת בבקשה לפרסם "פתווה", כתב הלכה איסלאמי, שמכריז על החיסון "חלאל" - מותר לפי הדת. אבל במקום זאת המועצה הכריזה עליו "חראם" שמשמעותו "אסור". זאת, משום שהחיסון מכיל ג'לטין, העשוי מעור של חזירים, וחלבון טריפסין, שמונע הידבקות של רכיבי החיסון לזכוכית של מבחנות ומופק גם כן מחזירים.

במועצת חכמי הדת האינדונזית הבהירו כי הם לא מונעים מההורים להתחסן, אבל עליהם להחליט בעצמם אם לחסן את ילדיהם. "מומחים אמינים הסבירו מהם הסיכונים של מי שלא מקבל חיסונים", נכתב בהודעת המועצה שפורסמה בחודש ספטמבר. אבל הנזק כבר נעשה, ורק 68% מהילדים באיים שמסביב לג'אווה חוסנו עד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ