בצעד נדיר, סין נסוגה מהחלטה להתיר סחר בחלקי טיגריסים וקרנפים

פעילים למען בעלי חיים מתחו ביקורת חריפה על החלטתה של סין להתיר את הסחר בחלקי טיגריסים וקרנפים למטרות רפואיות בחודש שעבר. להערכת פעילים, הצעד נועד לחזק את שוק הרפואה המסורתית במדינה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וטרינרים בדרום אפריקה מטפלים בקרנף שקרנו נוסרה והושאר למות כ-150 קילומטר מיוהנסבורג, ב-2016
וטרינרים בדרום אפריקה מטפלים בקרנף שקרנו נוסרה והושאר למות כ-150 קילומטר מיוהנסבורג, ב-2016צילום: AFP

ממשלת סין הודיעה אמש (שני) כי היא תשיב על כנו את האיסור על מכירת עצמות טיגריסים וקרני קרנפים למטרות רפואיות. הקבינט הסיני החליט לדחות את ביטולו של איסור בן 25 שנה על הסחר בחלקי חיות אלו – צעד נדיר שמסמן התכופפות סינית בפני לחץ מצד ארגוני סביבה ופעילי זכויות אדם.

"ממשלת סין לא שינתה את עמדתה ביחס להגנה על בעלי חיים", אמר דינג שודונג, בכיר בקבינט, בדברים שפורסמו בתקשורת במדינה. לדבריו, "סין לא תניח למאבקה נגד הברחות לא חוקיות, כמו גם נגד סחר בקרנפים וטיגריסים ובמוצרים שמכינים מהם".  

פעילים למען הסביבה חגגו את ההכרזה, על אף שכמה מהם ציינו כי ייתכן שמדובר בצעד זמני בלבד. גילבט סייפ, פעיל בארגון וורלד אנימל פרוטקשן שמושבו בלונדון, אמר כי "האיסור על מכירת מוצרים אלו הוא הסיכוי היחיד להגן על יכולת ההישרדות של חיות נהדרות אלו". סייפ קרא לסין לזנוח לחלוטין את היוזמה לבטל את האיסור, וגורמים רשמיים במדינה לא ציינו מתי השלטון הסיני צפוי לשוב לדון בנושא.

פרסום החלטת השלטון הסיני בחודש שעבר פגע במאמציה של סין להציג את עצמה כמנהיגה בתחום הסביבה, ועוררה ביקורת מצד פעילים למען זכויות חיות. אותם פעילים אמרו כי מדובר בפגיעה משמעותית במאבק להגנה על פחות מ–30 אלף קרנפים ו–3,900 טיגרסים שחיים בטבע. פעילים למען זכויות אדם העריכו כי סין החליטה לבטל את האיסור על סחר בחלקי קרנפים וטיגריסים למטרות רפואיות כדי להקל על התעשייה הצומחת של רפואה מסורתית בסין.

סין מנסה להגדיל את הכבוד שהקהילה הבינלאומית רוחשת לה. על רקע זה, הממשלה הסינית ניסתה בשנים האחרונות לטפח תדמית של אומה שמקדישה תשומת לב לנושאים סביבתיים. כך למשל, סין הודיעה בשנת 2016 כי היא תאסור על הסחר בשנהב, וגורמים רשמיים במדינה הגבירו את הלחץ על הסוחרים בחיות נדירות כמו פנגולינים. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ