שני המנהיגים האחרונים של שלטון הקמר רוז' בקמבודיה הורשעו ברצח עם

נאון צ'אה, בן 92, וח'יו סמפאן, בן 87, הורשעו בבית המשפט בקמבודיה ונידונו למאסר עולם בגין רצח עם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. אחד מהניצולים: לא הצלחתי להירדם מחשש שימותו לפני גזר הדין

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאון צ'ה בבית המשפט בפנום פן, היום
נאון צ'ה בבית המשפט בפנום פן, היוםצילום: AFP

שני המנהיגים האחרונים שנותרו בחיים משלטון הקמר רוז' ששלט בקמבודיה בשנות ה-70 הורשעו היום (שישי) ברצח עם, פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה. על השניים, נאון צ'אה וח'יו סמפאן, הוטלו עונשי מאסר עולם בנוסף לאלו שהם כבר מרצים בגין הרשעה קודמת, ב-2014. בקמבודיה אין גזר דין מוות.

במשפטם טענו השניים שהם היו מטרה לרדיפה פוליטית. נאון צ'אה, בן 92, נחשב למוביל האידאולוגי של הקמר רוז' והיה גם יד ימינו של המנהיג דאז פול פוט. ח'יו סמפאן, בן 87, היה ראש המדינה בפועל, ותפקידו היה ליצור מצג שווא של ניהול תקין בעוד עושי דברו של המשטר ביצעו פשעים מחרידים נגד העם הקמבודי. ההרשעה ברצח עם כוללת בין השאר הרשעה בעבירות של רצח, סחיטה, גירוש, כליאה, עינוי, רדיפה על רקע פוליטי, דתי וגזעי, פגיעה בכבוד האדם ואונס.

ח'יו סמפאן בבית המשפט בפנום פן, היוםצילום: AFP

בעת השלטון הקומוניסטי בקמבודיה בשנים 1975-1979, נרצחו במדינה לפחות 1.7 מיליון בני אדם – העם הקמבודי, וכן המיעוט הוויאטנמי, הסיני, המוסלמי ונזירים בודהיסטים. בית המשפט קבע שעל אף שלקח חלק משמעותי ברצח העם, לא ניתן להרשיע את ח'יו סמפאן במעורבות ברצח המיעוט המוסלמי במדינה, המיעוט הצ'מי, בגלל מחסור בראיות.

אחד הצופים באולם בית המשפט היה סום ריטי, בן 65, שמשטר הקמר רוז' טען שריגל עבור ה-CIA וכלא אותו במשך שנתיים ללא משפט. ריטי סיפר ששלושה מאחיו נרצחו על ידי הקמר רוז', לאחר שהואשמו גם הם בריגול עבור ארה"ב, ואביו גווע למוות. "היום אני מאוד שמח ששני מנהיגי הקמר רוז' נשפטו לחיים בכלא. גזר הדין הזה משרת אותי ואת שאר הקורבנות בקמבודיה", אמר, "לא הצלחתי להירדם אמש מחשש שהם ימותו לפני שישמעו את גזר הדין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ