ארגון זכויות אדם: ייתכן שכ-85 אלף ילדים מתו ברעב כתוצאה מהלחימה בתימן

לפי ארגון Save the Children, המספר הוא תוצאה של הערכות על בסיס נתוני האו"ם. בשבועות האחרונים מתנהלת לחימה עזה בעיר הנמל חודיידה, שמובילה לעיכובים במשלוחי המזון והסיוע

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד בן שנתיים שסובל מתת-תזונה חמורה, השבוע בתימן
ילד בן שנתיים שסובל מתת-תזונה חמורה, השבוע בתימןצילום: Hani Mohammed/אי־פי

ייתכן שכ-85 אלף ילדים מתחת לגיל חמש מתו מרעב כתוצאה ממלחמת האזרחים בתימן, כך עולה מדו"ח של הארגון ההומניטרי Save the Children. מדובר בהערכה זהירה, המבוססת על נתוני האו"ם על תת־התזונה הקשה בתימן, שלדברי הארגון הבינלאומי פוגעת ביותר מ-1.3 מיליון ילדים מאז תחילת המלחמה ב-2015.

כ-14 מיליון בני אדם - כמחצית מאוכלוסיית תימן - מצויים כיום בסכנת רעב, בעיקר בשל הסגר שהקואליציה בראשות סעודיה הטילה על גבולות המדינה במטרה להחליש את המורדים החות'ים. הסגר הזה מונע כניסת מזון, דלק, סיוע ומצרכים חיוניים אחרים לאזרחי המדינה.

אם וילד בבית חולים בחודיידה, בתחילת החודשצילום: ABDULJABBAR ZEYAD/רויטרס

החששות לגורל אזרחי תימן גברו בשבועות האחרונים בעקבות ההסלמה בקרבות באזור חודיידה, עיר הנמל שדרכה נכנסים למדינה כ-80% מהמצרכים המיובאים אליה. לפי האו"ם, נזק כלשהו, ולו הקטן ביותר, למתקני הנמל ועיכובים בכניסת הסיוע עלולים לגרום לרעב נרחב במדינה. "אני מפחדת מהמלחמה וחוששת שלא יהיה לנו מזון", אמרה סועד, אמו של נוסייר בן 13 החודשים, שלדברי Save the Children מקבל טיפול נגד תת-תזונה חריף. "אני לא מצליחה לישון. זה עינוי, ואני מודאגת בגלל הילדים שלי. לא אוכל לחיות אם יקרה להם משהו".

הקרבות בחודיידה מאלצים את הארגון ההומניטרי להכניס את הסיוע המיועד לצפון המדינה, אזור המוחזק על ידי החות'ים, דרך נמל עדן, עיר שלכאורה עדיין נאמנה לממשלת תימן הגולה. כתוצאה מכך, המשלוחים מעוכבים כשבועיים. "העימות יצר צירוף מקרים נורא שהביא את המדינה אל סף רעב", אמר באנו באטנגאר, דובר הארגון. "האלימות פגעה קשות בייצור המזון והחריבה בתי חולים ומרכזים רפואיים שבהם אפשר היה לטפל בחלשים ובחולים".

השליח המיוחד של האו"ם לתימן הצליח לקבל הבטחות מהקואליציה ומהחות'ים שהם ישתתפו בשיחות שלום שאמורות להתקיים בסוף החודש, בעקבות כישלון הסיבוב הקודם בספטמבר. טיוטת החלטה, הקוראת להפסקת אש מיידית, הוצגה ביום שני בפני מועצת הביטחון של האו"ם, אם כי עדיין לא נקבע תאריך ההצבעה עליה.

"לילדים מתחת לגיל 5, המצב הזה הוא גזר דין מוות", אמר באטנגאר. "מחריד שבתימן מתו 85 אלף ילדים לא בגלל בצורת או שינויי האקלים, אלא אך ורק כתוצאה מעימות מעשה ידי אדם". ארגונים הומניטריים מותחים שוב ושוב ביקורת על ארה"ב, בריטניה ומדינות מערביות אחרות בשל תמיכתן בקואליציה בראשות סעודיה, תמיכה הכוללת מכירת נשק.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ