בדרך לעשות היסטוריה, התומכים בנישואי גייז בטייוואן נלחמים בפייק ניוז ובכסף הגדול

טייוואן תערוך בשבת משאל עם בשאלה אם להכיר בנישואים חד-מיניים ועשויה להפוך למדינה הראשונה באסיה שמכירה בהם. השמרנים הוציאו מיליונים על קמפיין נגד, וברשתות הפיצו מידע שקרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצעד הגאווה בטאיוואן, בשנה שעברה
מצעד הגאווה בטאיוואן, בשנה שעברהצילום: Tyrone Siu/רויטרס

טייוואן תקיים ביום שבת משאל עם שבו תכריע אם לאשר נישואים חד-מיניים במדינה או לא. זאת אחרי שבשנה שעברה כבר פסק בית המשפט העליון בעד הכרה בנישואים של בני זוג מאותו מין, אולם מחאה של גורמים שמרניים הביאה את הממשלה לערוך משאל עם בנושא.

גורמים בטייוואן המתנגדים להכרה בנישואים חד-מיניים הצליחו לגייס מאה מיליון דולר טייוואני (3.2 מיליון דולר) לטובת קמפיין שקורא לתושבים לתמוך בהגדרה לפיה נישואים הם בין גבר לאשה בלבד. ברשתות החברתיות הופץ מידע שגוי, שלפיו שוויון בנישואים ישפיע לרעה על הילודה היורדת באי, ויהפכו אותו למקלט עבור נשאי HIV זרים, שיבקשו לנצל את מערכת הבריאות המקומית.

מנגד, ידוענים ותאגידים, בהם גוגל מיקרוסופט ו-IBM, הביעו תמיכה בהכרה בשוויון בנישואים בטייוואן. לפי התקשורת המקומית, בשבוע שעבר השתתפו כמאה אלף בני אדם בעצרת תמיכה בנישואים בין בני אותו מין, שהתקיימה בטאיפיי הבירה.

במאי 2017 היתה טייוואן בדרך להפוך למדינה הראשונה באסיה שמכירה בנישואים חד-מיניים, כשבית המשפט העליון קבע שמניעה מזוגות בני אותו מין להינשא סותרת את חופש הנישואים של הפרט ואת זכותו לשוויון. בית המשפט חייב את הפרלמנט לשנות את החוק בהתאם לפסיקתו בתוך שנתיים.

כדי לעודד את מעורבות הציבור בקבלת החלטות, הורידה הממשלה את מספר החתימות הנדרשות להגשת הצעה לעריכת משאל עם ל-280 אלף, שמהוות 1.5% מבעלי זכות הבחירה. המשאל בסוף השבוע יכלול חמש שאלות לגבי נישואים חד-מיניים, כששתיים מהשאלות מנוסחאות לטובת ההכרה, ושלוש – נגדה.

אחת השאלות במשאל מציעה להוסיף לתוכנית הלימודים מידע להט"בי, דבר שהמתנגדים מבקשים למנוע. השמרנים מקווים שניתן יהיה להגביל את השינויים הנדרשים בחוק, בעקבות הכרעת בית המשפט, לשותפויות אזרחיות, מבלי לתקן את קוד הנישואים במדינה.

בנוסף יידרש הציבור הטיוואני במשאל העם לנושאים נוספים, כמו שימוש בתחנות כוח גרעיניות ופחמיות, ייבוא מזון מיפן וקביעת השם שתחתיו תיוצג המדינה, שעליה סין טוענת לבעלות, באולימפיאדה הקרובה.

לקריאת הכתבה המלאה בגרדיאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ