אזרחי טייוואן הצביעו במשאל עם נגד נישואים חד מיניים במדינה

יותר משבעה מיליון בני אדם הביעו תמיכה ביוזמת ארגונים נגד להט"בים לפיה נישואים יישארו חוקיים בין גבר ואשה בלבד. הממשלה הודיעה כי למרות התוצאות, היא תחוקק בחודשים הקרובים חוק שיאפשר איחודים חד מיניים

רויטרס
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומכי מפלגת האופוזיציה בקאוסיונג חוגגים את ניצחונה בבחירות המקומיות, היום
תומכי מפלגת האופוזיציה בקאוסיונג חוגגים את ניצחונה בבחירות המקומיות, היוםצילום: TYRONE SIU/רויטרס

אזרחי טייוואן הצביעו נגד נישואים חד מיניים בשורה של משאלי עם שנערכו היום (שבת) במדינה. אף שטרם נספרו כל הקולות, תוצאות ההצבעה פוגעות קשות במוניטין של האי שהיה הראשון ביבשת אסיה להכריז על נישואים חד מיניים חוקיים בשטחו.

במאי 2017 פסק בית המשפט החוקתי של טייוואן כי לזוגות חד מיניים יש את הזכות להינשא, אך בגלל התנגדות ארגונים שמרניים החליטה הממשלה להוציא את הסוגיה להכרעת הציבור במשאל עם. במקביל, נתן בית המשפט מסגרת זמן של שנתיים לחקיקה בנושא.

המשאל כלל חמש שאלות לגבי נישואים חד-מיניים, כששתיים מהשאלות מנוסחות לטובת ההכרה, ושלוש – נגדה. יותר משבעה מיליון מצביעים ענו "כן" על השאלה: "האם אתה מסכים שנישואים שמוגדרים בחוק האזרחי צריכים להיות מוגבלים לאיחוד בין גבר לבין אשה?". בנוסף, יותר משישה מיליון מצביעים ענו "כן" על שתי שאלות אחרות שיזמו ארגונים נגד להט"בים – כך שאף שטרם נספרו כל הקולות כבר ברור שהמתנגדים לפסיקת בית המשפט מ-2017 הצליחו לחצות את הסף לו הם היו זקוקים כדי למנוע ממנה לצאת אל הפועל.

הממשלה הבטיחה כי הפסיקה ממאי 2017 לא תיפגע במלואה מתוצאות המשאל וכי היא תכין טיוטה לחוק מיוחד שיאפשר איחודים חד מיניים במדינה בתוך שלושה ימים. עם זאת, התוצאות מהוות תבוסה קשה לארגוני זכויות אדם שתמכו בנישואים חד מיניים וניצחון גדול לארגונים השמרניים שהתנגדו להם.

פעילים למען זכויות להט"ב במסיבת עיתונאים בטאיפיי, בעקבות תוצאות משאל העם, היוםצילום: AFP

"זהו ניצחון לכל האנשים שתומכים בערכי המשפחה ובחינוך למען הדור הבא", מסר ארגון בשם "הקואליציה למען האושר של הדור הבא שלנו" – שמתנגד לנישואים חד מיניים. מנגד מסרה הקואליציה של טייוואן למען שוויון בנישואים כי "משאל העם הוא לא חוקי ומנוגד לחוקה. הוא מחלק את החברה בגסות ופוגע בה. התוצאות מוכיחות כי רוב האנשים הולכו שולל במידע מוטעה שהגיע מארגונים המתנגדים לזכויות הגאים".

התוצאות מעמידות בפני נשיאת המדינה, טסאי אינג-וון - שמוקדם יותר היום התפטרה מתפקידה כיו"ר המפלגה הדמוקרטית-פרוגרסיבית בגלל הפסדיה בבחירות המקומיות שנערכו במקביל למשאל העם – אתגר קשה. פעילים למען זכויות גאים האשימו אותה שנסוגה מהבטחתה לתמוך בשוויון בנישואים – הבטחה שהעניקה כשרצה בבחירות ב-2016.

תבוסה לשלטון בבחירות המקומיות

במקביל למשאל נערכו בטייוואן בחירות מקומיות והמפלגה השלטת, הדמוקרטית-פרוגרסיבית, הודתה בהפסדה במרוץ לראשות העיר קאוסיונג שבדרום המדינה. מועמד המפלגה בבחירות אלה, צ'ן צ'י-מאי בירך את יריבו האן קו-יו ממפלגת האופוזיציה, שמתנגדת לעצמאות טייוואן מסין, על כך שניצח בבחירות.

מפלגת השלטון נחלה הפסדים בערים נוספות וכתוצאה מכך הכריזה הנשיאה טסאי על התפטרותה מתפקיד יו"ר המפלגה. טסאי הבהירה עוד כי היא לא קיבלה את התפטרותו של ראש הממשלה וויליאם לאי, שמוקדם יותר הגיש בפניה גם הוא את התפטרותו מתפקידו בעקבות תוצאות הבחירות. "תוצאות הבחירות מראות שהאנשים לא מרוצים. על כך אני מצר והצעתי את התפטרותי בפני הנשיאה טסאי אינג-וון כדי לקחת אחריות פוליטית", הוא כתב בפייסבוק.

נשיאת המדינה, טסאי אינג-וון, במסיבת עיתונאים, הערבצילום: AFP

מפלגת השלטון בטייוואן, ובראשה הנשיאה הנוכחית, מתנגדות בתקיפות לשליטתה של סין באי ותומכות בתנועה הקוראת לעצמאות מבייג'ין. בשנים האחרונות המריצה סין את מאמציה לבודד את טייוואן ולהקטין את מספר בעלות הברית המכירות בה כמדינה עצמאית.

בחודש שעבר הבהירה טסאי כי ארצה לא תוותר על השאיפה לעצמאות ותחזק את ההגנה מפני איומיה הצבאיים של סין. "המדיניות הדיפלומטית התוקפנית והכפייה הצבאית של סין פגעו לא רק ביחסים במיצר (הכוונה ליחסים עם סין במיצרי טייוואן, י"ב). הם פגעו גם בשלום, ביציבות ובסטטוס קוו במיצר טייוואן", אמרה נשיאת טייוואן בחגיגות יום השנה ה-107 להקמת ארצה. "ככל שדברים ישתנו בדרמטיות רבה יותר, טייוואן תפעל תשמור על יציבות, תדחה לחצים ותשרוד בשלווה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ