החוקר הסיני שטען שערך גנום של תינוקות: אשה נוספת בהיריון עם תינוקות מהונדסים

מטרת ההנדסה הגנטית של התינוקות, לטענת החוקר, היא להעניק להם חסינות מולדת בפני נגיף ה-HIV. חוקרים ומדענים רבים מתחו ביקורת חריפה על הניסוי: "תיבת פנדורה נפתחה"

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החוקר הסיני הא, שביצע את הניסוי בתאומות
אסף רונאל

המדען הסיני שהכריז השבוע כי הביא ללידת שתי התינוקות המהונדסות גנטית הראשונות בעולם, הודיע היום (רביעי) כי אשה נוספת נושאת בימים אלה ברחמה תינוקות שעברו עריכה של הגנום שלהם. החוקר, הא ג'יאנקוי, אמר עוד שהוא גאה בעבודתו, בעת שהרשויות בסין מסרו שהן החלו בחקירת הניסוי, שלפי דיווחים לא קיבל את האישורים הנדרשים. קודם לכן מסר הא כי המשך הפרויקט מוקפא בעקבות הביקורת שספג, ועד שהתינוקות שנולדו יעברו את כל הבדיקות הרפואיות.

לדברי הא, ההריון החדש נמצא בשלביו המוקדמים ויש צורך במעקב נוסף לפני שניתן יהיה לקבוע שהוא יסתיים בלידה.

הא דיבר בכנס בינלאומי בנושא עריכת הגנום האנושי שמתקיים עתה בהונג קונג. "במקרה זה, אני גאה, אני הכי גאה", אמר החוקר הסיני בתשובה לביקורת שמתחו כמה מעמיתיו על הניסוי שהוא טוען שביצע. "את המחקר הגשתי לכתב עת מדעי לביקורת", הוסיף הא, שסירב לנקוב בשמו של כתב העת. המדען, שקיבל את הכשרתו באוניברסיטאות בארה"ב, ביטל את הביקורת על כך שהפרויקט שלו נערך במסתרים, וטען שהוא שיתף עמיתים בקהילה המדעית במעשיו בשלוש השנים האחרונות.

מטרת ההנדסה הגנטית של התינוקות, לטענת החוקר הסיני, היא להעניק להן חסינות מולדת בפני נגיף ה-HIV. אולם חוקרים ומדענים בכל רחבי העולם מתחו ביקורת קשה על הניסוי, וטענו כי טכנולוגית העריכה של הדנ"א היא חדשה ולא מדויקת ובטוחה מספיק לשימוש על עוברים שמיועדים ללידה. יותר ממאה חוקרים, מרביתם מסין, פרסמו אתמול מכתב פתוח המכנה את השימוש בטכניקה ליצירת תינוקות מהונדסים "מסוכן ולא מוצדק". "תיבת פנדורה נפתחה", הם כתבו.

גם הרשויות הסיניות הודיעו כי הא לא קיבל את האישורים הדרושים לפרויקט, ובית החולים שבו המחקר בוצע מסר כי הוא חוקר את האפשרות שהאישורים שהוא קיבל זויפו. העיתון הסיני סאות צ'ינה מורנינג פוסט דיווח שהוא פנה לוועדה הלאומית למדע בסין (הגוף הרפואי הבכיר במדינה), לאוניברסיטת סאותרן בשנג'ן בה מועסק הא, לבית החולים בו נולדו התינוקות ולוועדה האתית שאישרה את הניסוי. לפי הדיווח, אף אחד מהגופים הללו לא ידע על הניסוי המתנהל או העניק לו את האישורים הדרושים.

ועדת האתיקה הרפואית של שנג'ן הודיעה כי היא פתחה בחקירת המקרה, משום שלפי ממצאיה, הא "מעולם לא דיווח כראוי ובהתאם לדרישות" על הניסוי שהוא מנהל. גם האקדמיה הסינית למדעים הודיעה על פתיחה בחקירה. נשיא אוניברסיטת סאותרן הודיע על כינוס חירום של כל החוקרים שהיו מעורבים בפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ