היסטוריה בגיאורגיה: אשה נבחרה לנשיאות המדינה

סלומה זורבשווילי, שרת החוץ לשעבר שרצה כעצמאית אך זכתה לתמיכת מפלגת השלטון, ניצחה עם 59% מהקולות את יריבה שרץ בתמיכת האופוזיציה. למרות ניצחונה, רבים לא מקבלים אותה כיוון שנולדה בצרפת

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זורבישווילי במטה הבחירות שלה בטביליסי, אתמול
זורבישווילי במטה הבחירות שלה בטביליסי, אתמולצילום: Shakh Aivazov/אי־פי

סלומה זורבישווילי, שרת החוץ לשעבר של גיאורגיה, הכריזה על ניצחונה במרוץ לנשיאות המדינה אתמול (רביעי). ועדת הבחירות המרכזית במדינה הודיעה כי זורבישווילי, ילידת צרפת בת 66, שקיבלה את תמיכת מפלגת השלטון "החלום הגיאורגי", קיבלה יותר מ-59% מהקולות וניצחה את יריבה גריגול ושאדזה, בן 60, שזכה לתמיכת מפלגות האופוזיציה. היא האשה הראשונה הנבחרת לנשיאות גיאורגיה.

גיאורגיה, בה מתגוררים כארבעה מיליון בני אדם, נמצאת בתהליכי רפורמה ההופכים אותה לרפובליקה המושתתת על הפרלמנט. בנוסף, סמכויות הנשיא יופחתו בעתיד בעוד שראש הממשלה יהפוך לדמות החזקה ביותר במדינה. "הבחירה שלנו היא בגיאורגיה שלווה, במדינה מאוחדת עם אזרחים שווי זכויות", אמרה זורבישווילי אחרי פרסום תוצאות המדגמים שהראו כי היא מובילה. "הבחירה שלנו היא בדיאלוג עם החלקים האלה בחברה שלא הצביעו לי היום ושלא מסכימים איתנו היום. אבל כולנו אזרחים של מדינה אחת", הוסיפה.

זורבישווילי (מימין) עם תומכיה בטביליסי, בתחילת החודשצילום: AFP

הבחירות לנשיאות נתפסו כמבחן חשוב למפלגת "החלום הגיאורגי" – אותה מוביל ומממן המיליארדר בידזינה איוונשבילי, שעשה את הונו ברוסיה. המפלגה שולטת במדינה מאז שניצחה את תנועתו של הנשיא לשעבר מיכאיל סקשווילי – תנועת האיחוד הלאומי – ב—2012. איוונשבילי כיהן לתקופה קצרה כראש הממשלה בשנים 2013-2012 ומאז המשיך להוות כוח משמעותי בפוליטיקה המקומית.

אף שזורבישווילי רצה כעצמאית, היא זכתה לתמיכת מפלגת השלטון ול-39% מהקולות בסיבוב הראשון של ההצבעה בחודש שעבר. היה זה יתרון קטן מאוד לעומת ושאדזה שנתמך על ידי תנועת האיחוד הלאומי וקיבל אז 38%.

זורבשווילי נולדה בצרפת ושימשה שגרירת צרפת לגיאורגיה עד שמונתה לשרת החוץ של גיאורגיה ב-2004. שנה לאחר מכן הודחה מתפקידה. אזרחים רבים בגיאורגיה לא מקבלים אותה מכיוון שהיא נולדה בצרפת. אחרים כועסים עליה כיוון שטענה בעבר כי גיאורגיה אחראית לפרוץ המלחמה עם רוסיה ב-2008.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ