תזמינו פחות אורחים ואל תתנו בתים במתנה: כך נלחמת סין בתרבות החתונות הראוותניות

מספר הגברים בסין גבוה ב–30 מיליון ממספר הנשים. בשל המחסור בכלות, משפחות החתנים נדרשות לשלם כסף רב להוריהן של הנשים - לפעמים בסכום הגבוה בהרבה מהכנסתן השנתית

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתונה המונית סין. בממשל מבקשים להילחם ב"סגידה משולחת הרסן לכסף"
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ממשלת סין פועלת נגד תעשיית החתונות במדינה, וקוראת לערוך רפורמות מקיפות בענף בשל האמרת העלויות של טקסי חתונה. המשרד לעניינים אזרחיים קורא לשים קץ ל"מנהגים הוולגריים בענף החתונות", כגון מתן מתנות יקרות, עריכת טקסים מפוארים והצבת דרישות גדלות והולכות למוהר, כסף שעל הורי החתן לשלם להורי הכלה.

בכירים מהמשרד אמרו בוועידה על רפורמות בענף חתונות, כי מוטב שחתונות "ישקפו טוב יותר" את הערכים והמטרות של המדינה וישאפו ליישם את "החשיבה של שי ג'ינפינג" — האידיאולוגיה הפוליטית שאותה מקדם הנשיא הסיני. הבכירים אמרו כי מנהגי החתונות הנוכחיים משקפים "סגידה משולחת רסן לכסף".

ההתבטאויות הללו מכוונות בעיקר לאזורים כפריים, שבהם העלויות של חתונות נסקו בשני העשורים האחרונים. הבכירים אמרו כי ארגוני שטח ממשלתיים וועדות מקומיות שאחראים לארגון חתונות והלוויות באזורים כפריים, יתבקשו לנסח כללי התנהגות הולמים לטקסי הנישואים.

אחרי עשרות שנים של פיקוח על הילודה, שבשילוב עם העדפת בנים יצרה מציאות שבה מס' הגברים בסין גבוה ב־30 מיליון ממס' הנשים, המחסור בכלות הביא להאמרת שווי המוהר. המחיר של כלה באזורים כפריים לפעמים גבוה עשרות מונים מההכנסה השנתית של מי שאמורים לשלם עבורה. משפחות של כלות יכולות לדרוש לא רק כסף מזומן, אלא גם תכשיטים, מכוניות, בתים ועוד.

התמורה שיש לשלם עבור הכלה, שחשובה למעמד של שתי המשפחות, יכולה להיות ספציפית מאוד. במחוז שאנדונג משפחות דרשו ב–2016 עגילים ומחרוזת מזהב, בית, מכונית ו–150,050 יואן (21,500 דולר), שנדרש לשלם ב–10,000 שטרות של חמישה יואן, אלף שטרות של 100 יואן, ושטר אחד של 50 יואן, כך לפי דיווח בטלוויזיה המרכזית של סין.

בשנה שעברה רשויות חבל טאיקיאן פרסמו הנחיות המגבילות את מספר האורחים בחתונה ל־200, או עד עשרה שולחנות, ושווי המתנות מוגבל ל־60 אלף יואן (8,600 דולר). הרשויות אסרו לתת בתים או מכוניות כמתנות, ונאסר על משפחות להיכנס לחובות כדי לשלם על חתונה.

חוקרים אומרים כי יהיה קשה לשנות את המנהגים, במיוחד באזורים כפריים, שם המסורות מושרשות. בכירים ממליצים לרשויות המקומיות לעודד אירועים חלופיים, כמו חתונות קבוצתיות "אלגנטיות ועם תוכן בעל משמעות".

לכתבה בגרדיאן של לילי קואו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ