הקומוניסטים מרימים ראש

דרום קוריאנים שמאמינים שקים ג'ונג און הוא איש דגול יכולים מעתה גם לומר זאת

אלפי דרום קוריאנים הועמדו לדין, נכלאו והוצאו להורג במסגרת חוק הביטחון הלאומי מ-1948. החלטת השלטונות לרכך את אכיפתו מאפשרת לשמאל הקיצוני להרים ראש על רקע הידוק היחסים בין המדינות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און במזרח המדינה, בשבוע שעבר
שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און במזרח המדינה, בשבוע שעברצילום: AFP
לוגו רויטרס
רויטרס

כ-40 דרום קוריאנים הפגינו בחודש שעבר במרכז סיאול בתמיכה בביקור המתוכנן של מנהיג צפון קוריאה בארצם, וקראו: "קים ג'ונג און! קים ג'ונג און הוא אדם דגול!".

קים סו-גאון, מייסד ארגון נוער ששמו "ועדת קבלת פנים לאדם דגול", ניסה לגייס תרומות מהעוברים ושבים כדי לממן כרזות ברכה לקים, שהביע נכונות לבקר בסיאול השנה, אולם פרטי הביקור עדיין לא נסגרו.

פעילים מפגינים בעד ביקורו של קים ג'ונג און בסיאול, היום
פעילים מפגינים בעד ביקורו של קים ג'ונג און בסיאול, היוםצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

"אני אוהב את המפלגה הקומוניסטית. גם אתם תאהבו אותה בקרוב", צעק.

יותר מתריסר גופים אזרחיים התארגנו לקבל את קים. הם מבקרים בבתי ספר בדרום קוריאה כדי לקבל מתלמידים מכתבי ברכה. אחד מהם מחקה את צעדי הריקוד של להקה צפון קוריאנית. ארגון אחר מכנה עצמו על שם הר פאקטו, הנחשב למקור השושלת הקדושה של קים.

הפעילויות הללו מתאפשרות כעת, אחרי שממשלו של נשיא דרום קוריאה מון ג'אי אין ריכך את האכיפה של חוק הביטחון הלאומי. זאת על רקע המאמצים לשפר את היחסים עם צפון קוריאה, בתקווה לבלום את תוכנית הגרעין והטילים שלה.

סטודנטים דרום קוריאנים בהפגנת תמיכה בביקורו של קים ג'ונג און, בחודש שעבר
סטודנטים דרום קוריאנים בהפגנת תמיכה בביקורו של קים ג'ונג און, בחודש שעברצילום: KIM JEONG-MIN/רויטרס

אלפי סטודנטים, אזרחים ועריקים הועמדו לדין, נאסרו ואפילו הוצאו להורג מתוקף החוק שחוקק בשנת 1948, חוק שאוסר "לשבח ולקדם פעילויות של ארגונים אנטי-ממשלתיים או לבצע הסתה למענם". רובם הואשמו בריגול למען פיונגיאנג או בביצוע פעילויות אחרות למען צפון קוריאה.

בימים אלה, התחזקותם של פעילי שמאל קיצוני שתומכים בפיונגיאנג תוך ניצול ריכוך האכיפה של חוק הביטחון הלאומי מעוררת תגובת נגד מצד ארגונים שמרניים ומצד אזרחים מהשורה. התנגדות זאת, לדעת מומחים, עשויה לפגוע בתמיכה הציבורית במון וביוזמת השלום שלו.

קשיים כלכליים ואבטלה גואה פוגעים בפופולריות של הנשיא הדרום קוריאני, שהגיעה לשפל חסר תקדים בסקרים מאז נבחר לתפקידו ב-2017.

לדברי בכירים במערכת הביטחון הדרום-קוריאנית ועריקים מצפון קוריאה, ביטול חוק הביטחון הלאומי עלול לאפשר הפצה בלתי מבוקרת של תעמולה צפון קוריאנית המפארת את משטרו של קים. "רוב אזרחי דרום קוריאה היו תומכים בצעדים לקראת שלום עם צפון קוריאה, אבל הם אינם מוכנים לשבח את קים, שטרם הוכיח את עצמו כמנהיג שניתן לבטוח בו", אמר צ'ו האן-בום, עמית בכיר במכון קוריאה לאיחוד לאומי בסיאול, "בעיניהם, קים הוא עדיין דיקטטור".

בין ינואר לאוקטובר השנה הואשמו רק 15 בני אדם בהפרת חוק הביטחון הלאומי, המספר הנמוך ביותר זה עשר שנים, כך עולה מבדיקה שערכה סוכנות הידיעות רויטרס בנתונים שהעביר משרד המשפטים הדרום קוריאני למחוקק ג'ו קוואנג דיאוק. לפני חמש שנים הואשמו 129 בני אדם בהפרת החוק. "החוק לא נאכף, למעשה", אמר קים ג'ונג-קווי, עורך דין שהיה מעורב בשישה תיקים הנוגעים להפרת החוק, "אומרים שהוא הפך לחוק בלי שיניים".

חוק הביטחון הלאומי חוקק בדרום קוריאה בעקבות מרד של כ-2,000 חיילים אחרי שחרורה של קוריאה מהכיבוש היפני ב-1945. במהלך עשורים של עימותים עם צפון קוריאה, שגלשו לעתים לאלימות, התמקד החוק בעיקר במי שנחשד באהדה לצפון קוריאה ובריגול למענה.

לדברי מבקרים, הגדרות מעורפלות דוגמת "לשבח" ו"הסתה" המופיעות בחוק אפשרו פרשנות שרירותית שהובילה לניצול לרעה בידי דיקטטורות צבאיות וממשלות שביקשו להשתיק מתנגדים ויריבים פוליטיים.

בין 2007 ל-2016 שילמה ממשלת דרום קוריאה פיצויים בסך יותר מ-212 מיליארד וון (190 מיליון דולר) ל-1,311 דרום-קוריאנים שהואשמו על לא עוול בכפם בהפרת חוק הביטחון הלאומי עוד מתחילת שנות ה-60, כך דיווח קים דאנג, שריכז את נתוני משרד המשפטים ושירות המודיעין הלאומי. כעת נעה המטוטלת הפוליטית אל השמאל, ואותו ניסוח מעורפל מאפשר לחוק לאבד מכוחו.

בקמפיין הבחירות שלו לנשיאות אמר מון שיש לתקן את החוק כדי למנוע מהרשויות לנצל אותו לרעה, ולאחר כניסתו לתפקיד הוא קיצץ בכוח האדם של הכוחות שאמורים לאכוף אותו. המשטרה הלאומית בדרום קוריאה מסרה שמצבת כוח האדם של משרד החקירות בענייני ביטחון, שמנתה בשנה שעברה 580, עומדת כעת על 479. הממשל קיצץ גם בכוח האדם של המודיעין הצבאי ביותר מ-30%, והוא מונה כעת 2,900 עובדים.

בסקר שנערך באוקטובר בהשתתפות 1,013 דרום קוריאנים, הביעו מחציתם תמיכה בחוק הביטחון הלאומי. שליש אמרו שיש לבטלו או להחליפו בחוק אחר.

התקשורת הממלכתית בפיונגיאנג קראה בשבוע שעבר לביטול החקיקה "המתנגדת לאיחוד ופשיסטית באופן חסר תקדים". "אין שום הצדקה לקיומו של חוק כזה עכשיו, בשלב החדש של פיוס ואיחוד ביחסי הצפון והדרום", נכתב במאמר שפרסמה סוכנות הידיעות המרכזית של צפון קוריאה.

הפילוג בדרום קוריאה הולך ומחריף בשעה שמון מקדם את ביקורו של קים בסיאול.

קואליציה של ארגוני עריקים, פעילי זכויות אדם ועורכי דין הביעו בשבוע שעבר התנגדות לכל מפגש פסגה נוסף בין מנהיגי שתי הקוריאות שבו לא תהיה התייחסות לזכויות האדם בצפון קוריאה.

חוקרים מטעם האו"ם דיווחו שצפון קוריאה עושה שימוש בבתי סוהר פוליטיים, בהרעבה ובהוצאות להורג של מתנגדי משטר, ואמרו שיש להטיל את האחריות על ראשי מערכת הביטחון במדינה ואפילו על קים ג'ונג און. "חוק הביטחון הלאומי הוא אנכרוניזם מימי המלחמה הקרה שיש לבטל אותו", אמר פיל רוברטסון, סגן מנהל לענייני אסיה בארגון Human Rights Watch, "אבל זכויות האדם אמורות להופיע בסדר היום בכל הדיאלוגים והדיונים הנערכים בין צפון קוריאה לבין העולם".

אחרי ש-40 הסטודנטים הצעירים סיימו להפגין בסיאול למען קים ג'ונג און, הגיש ארגון אזרחי שמרני תלונה נגדם במשרדי התביעה בגין הפרת חוק הביטחון הלאומי. משרד התובע העליון מסר לסוכנות רויטרס שהמשטרה חוקרת את התלונה. "שורר שלום, אבל הארגונים שמהללים את קים ג'ונג און מגזימים לגמרי", אמר ג'ים ג'ונג הון, עובד היי-טק בן 27, "זו לא הדרך לשלום בר קיימא". כשנשאל בנוגע לאפשרות שהציבור הדרום קוריאני יתחיל להביע התנגדות לביקורו של קים, אמר מון שלא ייתכן "פילוג בדעת הקהל" וכי הוא מאמין שכל הדרום קוריאנים יקבלו את קים "בזרועות פתוחות".

"האין זו משאלתו של כל אזרח, אם הדבר יסייע לפריקת חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני ולהשגת שלום בין הדרום לצפון?", שאל מון.

לכתבה ברויטרס של היונהי שי וג'ויס לי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ