אי-פי
הארץ
פעיל בעד לגליזציית קנאביס בבנגקוק, בחודש נובמבר. אף נציג בפרלמנט לא התנגד לחוק
פעיל בעד לגליזציית קנאביס בבנגקוק, בחודש נובמבר. אף נציג בפרלמנט לא התנגד לחוקצילום: STRINGER/רויטרס
אי-פי
הארץ

תאילנד אישרה אתמול (שלישי) הצעת חוק שמתירה שימוש בקנאביס למטרות רפואיות. בכך היא הפכה למדינה הראשונה בדרום-מזרח אסיה המתירה שימוש מסוג זה. הצעת החוק, המחייבת אזרחים המעוניינים לצרוך קנאביס ברישיון יעודי, גם מאפשרת לאזרחים המקבלים אישור רפואי לכך לצרוך קרטום - צמח מקומי המשמש באופן מסורתי סם ממריץ ומשכך כאבים. לפי רשת BBC, הקנאביס היה חוקי בתאילנד עד לשנות ה-30.  

השינויים בפקודת הסמים מאשרים ייצור, ייבוא, ייצוא, אחזקה ושימוש בקנאביס ובקרטום לצרכים רפואיים. שימוש בהם למטרות פנאי הוא עדיין לא חוקי, ועלול לגרור עונשי מאסר וקנסות באופן יחסי לכמות הסמים הנתפסים אצל המשתמש. ספקים, יצרנים וחוקרים של הצמחים יצטרכו להחזיק ברישיון כדי לטפל בהם. משתמשי הקצה יקבלו את הסם עם מרשם.

פעילים הצורכים קנאביס לשימוש רפואי בבנגקוק, בחודש נובמבר
פעילים הצורכים קנאביס לשימוש רפואי בבנגקוק, בחודש נובמברצילום: STRINGER/רויטרס

66 מחברי הפרלמנט התאילנדי הצביעו בעד ההצעה ו-13 נמנעו. אף אחד מנציגי הפרלמנט לא הצביע נגד. לפי רשת BBC, יו"ר הוועדה שניסחה את החוק, סומצ'אי סאוואנגקארן, אמר לטלוויזיה המקומית לאחר אישור החוק כי מדובר במתנה לשנה החדשה מהפרלמנט ומהממשלה לעם התאילנדי.

הצעת החוק מצטטת מחקרים אחרונים שהראו שתמציות המופקות מקנאביס הן בעלות סגולות רפואיות. סגולות אלו, כך לפי הצעת החוק, "עוררו מדינות ברחבי העולם להעביר חקיקה שתאפשר לאזרחים שלהן לצרוך קנאביס וקרטום למטרות רפואיות ולשם הנאה". עוד נכתב כי למרות שקנאביס סווג כסם מסוכן, חולים רבים השתמשו בו כדי לטפל בעצמם.

בשנה הבאה תהיה ניו זילנד המדינה הראשונה בעולם שתעמיד את סוגית הלגליזציה להצבעה לאומית. לפני שבוע הכריז שר המשפטים אנדרו ליטל כי משאל העם בנושא ייערך בהצבעה שתתקיים ביום הבחירות הכלליות של 2020.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ