לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אלפי בני אדם שבילו בשבועות האחרונים בחופי מזרח אוסטרליה זכו להפתעה לא נעימה: מדוזות. מאז פתיחת עונת הרחצה האוסטרלית, ב-1 בדצמבר, דווח על 22,787 מקרי צריבה - לעומת 6,731 בתקופה המקבילה אשתקד. האחראים למתקפת הצריבות הם קרובים המשפחה של המדוזה, חסרי חוליות מסוג שלפוחנים (bluebottle jellyfish או Physalia physalis, הידוע גם בכינוי "ספינת הקרב האינדונזית") הנפוצים באוקיינוס השקט. השלפוחנים השתלטו בתקופה האחרונה על חופי המדינה, מה שאילץ את הרשויות לסגור את חלקם.

בסוף השבוע האחרון לבדו דווחו למעלה מ-3,500 מקרי צריבה. "זה זמן רב שלא ראינו מספר כזה של צריבות בסוף שבוע אחד", אמר קאלאן לאביט, מתאם כוחות ההצלה בקווינסלנד שבאוסטרליה. לאביט הוסיף ואמר כי המדוזות זרועות כמעט בכל פינה בחופי המדינה. ארס השלפוחנים אינו קטלני בדרך כלל, אך יש מי שמפתחים אליו תגובה אלרגית, וכמה מהם אושפזו בבתי החולים באוסטרליה בשבועות האחרונים.

שלפוחנים צילום: D. Gordon E. Robertson

לפי מומחים, הסיבה העיקרית למתקפת השלפוחנים הן רוחות עזות, שמסיטות את חסרי החוליות המכאיבים ממי האוקיינוס לקרבת היבשה. רוחות עוצמתיות אינן תופעה נדירה בעונה זו של השנה, אבל בגלל מספר המדוזות הגדול תוהים מדענים אם השינוי האקלימי תורם גם הוא לפלישת היצורים, שכן מדוזות נוטות לשגשג במים חמימים. לדברי קיילי פיט, ראש המחלקה לחקר ימי בבית הספר לסביבה ומדע באוניברסיטת גריפית שבקווינסלנד, נערך "מספר קטן ביותר של מחקרים בנוגע לזן זה של שלפוחנים", ולכן קשה לייחס את הגיעם לחופים לשינוי האקלים.

תיעוד של שלפוחנים בחופי אוסטרליה

הסבר נוסף לעלייה החדה במספר הפציעות הוא נוכחותו של שלפוחן רב-זרועי ענק נדיר - שצריבתו כואב באופן מיוחד. "הוא מופיע רק אחת ל-10-30 שנה", הסבירה החוקרת ליסה־אן גרשווין בראיון שהעניקה לטלוויזיה האוסטרלית. גם צפונה משם חלה עלייה במספר הפציעות בקרב נופשי החופים, אך אלו נפצעו מצריבת מדוזות האירוקנג'י, שהן כמעט בלתי נראות ועלולות להיות קטלניות. הארס שהן מפרישות, כך דווח, גורם לכאבים עזים בגב התחתון, הקאות, עוויתות והזעות.

שלפוחןצילום: Image courtesy of Islands in the

לא כל החוקרים סבורים שפלישת השלפוחנים היא תוצאה ישירה של שינויי האקלים, אבל יש הסכמה שהעלייה החדה באוכלוסיית המדוזות בעולם עשויה להעיד על בעיה באוקיינוסים. "יש להניח שהעלייה במספר המדוזות, בעיקר באזורים מסוימים, מעידה על מערכת אקולוגית שאינה מתפקדת כהלכה", אומרת ג'ולי ברוולד, מומחית לחקר ימי מאוסטין שבטקסס. לדבריה, התחממות הימים, הדיג העודף וגם הזיהום הסביבתי תרם לשגשוגם של כמה סוגי מדוזות.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס מאת ליביה אלבק ריפקה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ