האו"ם: הצעירה הסעודית שנמלטה ממשפחתה זכאית לקבל מקלט

ראחף מוחמד אלקונון נמלטה בשבוע שעבר ממשפחתה, נעצרה בנמל התעופה בבנגקוק, ונדרשה לשוב למשפחתה שנפשה בכוויית. האו"ם הפנה אותה לאוסטרליה כדי לשקול את בקשתה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
אל-קונון בבנגקוק, לפני יומיים
אל-קונון בבנגקוק, לפני יומייםצילום: AFP

הצעירה הסעודית שנמלטה ממשפחתה לתאילנד זכאית לקבל מעמד פליטה ולבקש מקלט באוסטרליה – כך קבע היום (רביעי) האו"ם. משרד הפנים האוסטרלי מסר כי המדינה תשקול את בקשת המקלט של ראחף מוחמד אלקונון בת ה-18 שנמלטה בחופשה משפחתית בכוויית.

לדברי אלקונון משפחתה התעללה בה, ולאחר שנמלטה ממנה בשבוע שעבר היא אמרה כי היא מקווה לקבל מקלט מדיני באוסטרליה. לדבריה, אחרי שנחתה בבנגקוק היא נלקחה על ידי כמה גברים, ככל הנראה אנשי כוחות ביטחון מקומיים, למלון בנמל התעופה. נציג של חברת תעופה כווית איירליינס אמר לראחף כי עליה לשוב לכוויית משום שמשפחתה דיווחה על היעדרותה, אולם היא סירבה, אמרה כי היא תירצח אם תשוב לביתה, וסגרה את עצמה בחדר בבית המלון.

פעילי זכויות אדם קראו לנציבות האו"ם לפליטים לסייע לאלקונון. אנשי הנציבות הודיעו היום שהעריכו את מצבה ומצאו שהיא עומדת בקריטריונים של פליט ושיש למצוא עבורה מקלט באוסטרליה. משרד הפנים האוסטרלי הודיע כי הוא ישקול את בקשה בדרכים המקובלות כמו שהוא עושה עם כל בקשות המקלט המופנות אליו על ידי הנציבות לפליטים. מוקדם יותר הבהיר השר, פיטר דוטון, כי אלקונון לא תקבל יחס מועדף למרות התמיכה הציבורית הגדולה שהיא מקבלת מרחבי העולם.

דוברת מטעם הנציבות לפליטים אמרה לגרדיאן כי לאחר שחרורה מבית המלון אלקונון תישאר תחת השגחת הארגון עד שיימצא עבורה פתרון ארוך טווח. "היא תישאר במקום בטוח בבנגקוק בזמן הקרוב", אמרה. אליין פירסון, מנהלת סניף Human Rights Watch באוסטרליה, אמרה כי ממשלת אוסטרליה צריכה לפעול במהירות כדי להביא את אלקונון למקום מבטחים במדינה. "היא אשה סעודית צעירה שפניה פורסמו ברחבי העולם. היא נמצאת בסכנה גדולה יותר מפליטים אחרים, לא רק מהמשפחה שלה אלא מאיומים שהיא קיבלה באינטרנט ומממשלתה שלה".

ביקורת רבה הופנתה גם נגד תאילנד - מדינה שלה היסטוריה ארוכה של השבת פליטים למדינות אוטוקרטיות, בהן סין, פקיסטאן וטורקיה. בחודש נובמבר עצרו הרשויות בתאילנד שחקן כדורגל לשעבר מבחריין, חכים אל-ערייבי, שקיבל מעמד פליט באוסטרליה, לאחר שיצא נגד גורם בכיר בהתאחדות הכדורגל של ארצו. אל-ערייבי הגיע לתאילנד כדי לבלות את ירח הדבש שלו, אולם נעצר באותו נמל תעופה בבנגקוק שבו נעצרה אלקונון לאחר שבחריין הוציאו נגדו צו מעצר בינלאומי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ