לוגו גרדיאן
גרדיאן

אשה ושני בניה נחנקו למוות בבקתה ללא חלונות אליה גורשו במסגרת המנהג הנפאלי – שהוצא מחוץ לחוק - לפיו נשים במחזור צריכות לישון מחוץ לביתן בבקתות מיוחדות המכונות "בקתות מחזור". המשטרה מסרה כי אמבה בוהארה, בת 35, שהתה ארבעה ימים בבקתה עם שני בניה, רמיט בן ה–9 וסורש בן ה–12, כשחמהּ גילה את גופותיהם ביום רביעי בבוקר.

היא היתה כלואה בבקתה בהתאם למנהג לפיו נשים, שמקבלות את המחזור החודשי, נאלצות לישון בבקתות זעירות או במכלאות של בעלי חיים משום שהן נחשבות לטמאות. אודאב סינג באט, סגן מפקד המשטרה במחוז בג'ורה שבמערב נפאל, אמר כי נראה שהאם ובניה הבעירו בבקתת הבוץ מדורה, נגד הקור המקפיא ששרר בה, אך נחנקו מהעשן והלהבות התפשטו לבגדיהם. "הרופאים כבר סיימו את בדיקת הגופות, אך עדיין לא קיבלנו את התוצאות", הוסיף.

המנהג הוצא אל מחוץ לחוק ב–2005, והעונשים עליו כוללים קנס של 3,000 רופיות ועונש של שלושה חודשי מאסר, שהתווסף לחוק אשתקד נגד אלה שהורשעו לאחר שהמשיכו לא לציית לו. אך נראה שהמנהג הזה מושרש מאוד בחלק מהקהילות, בעיקר באזורים העניים במערב המדינה.
בהתאם למסורת, שמקורה בדת ההינדית, יש פיקוח על המזון שנשים אוכלות, המקום שבו הן ישנות ועם מי הן יכולות לדבר בתקופת המחזור החודשי שלהן. רבים מאלה שמקיימים את המנהג הזה מאמינים כי אי ציות לכלליו יביא בעקבותיו מזל רע ומוות.

מחקרים שנערכו מטעם האו"ם קושרים את המנהג הזה לדיווחים על מחלות ואסונות רבים שמהם סובלות נשים בתקופת המחזור כולל שלשולים, דלקת ריאות, מחלות נשימה והתעללות מינית או התקפות על ידי חיות בר. הוא נחשב לסיבה עיקרית למות אימהות ותינוקות, משום שהם נכלאים בבקתות כאלה גם אחרי לידה. בינואר 2018 נחנקה למוות אשה בבקתה דומה, וב–2017 הוכשה נערה על ידי נחש ומתה.

"למרות שארגונים לא ממשלתיים מטיפים נגד האמונה העיוורת הזאת ועושים מאמצים להרתיע אנשים מלנהוג לפיו, רוב הנשים אינן יכולות עדיין להתעלם מהמסורת הזאת בגלל הנורמות החברתיות והדת", אמר ג'ודה בהדור ראוואל, מנהל תוכנית של ארגון הומניטרי במחוז בג'ורה. לדבריו, הממשל המקומי חייב לפעול נגד אלה שממשיכים להנציח את המנהג הזה. "למרות שמספר הנשים שנוהגות לפיו הולך וקטן, יש עדיין נשים שנוהגות כך גם בלי שיאלצו אותן. החוק החדש בפני עצמו אינו מספיק". אגני שאהי, נשיא פדרציית הארגונים הלא ממשלתיים בבג'ורה, אמר כי למרות תוכניות החינוך, "אנחנו נאבקים ועושים מאמצים אדירים לשכנע נשים לבטל את האמונה הזאת, הפוגעת קשות במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ