הרשויות באוסטרליה מפצירות בתיירים: הפסיקו לצלם סלפי עם וומבאטים

רבים נוהגים לעקוב אחרי חיות הכיס השעירות, להצטלם איתן ואפילו לחבק אותן. אלא שתשומת הלב העודפת עלולה להזיק לוואמבטים ולתיירים עצמם, שחלקם ננשכו או נשרטו על ידם

פאלקו קאראש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וומבאט בטסמניה שבאוסטרליה
וומבאט בטסמניה שבאוסטרליהצילום: Getty Images IL

המוני התיירים המבקרים באי מריה ובשמורת הטבע המצויה בו לא מצליחים לעמוד בפיתוי. הם עוקבים אחר הוומבאטים, חיות הכיס השעירות הנפוצות ברחבי האי, ניגשים אליהן, מצטלמים איתן, ואפילו מחבקים ומלטפים אותן. אלא שתשומת הלב העודפת עלולה להזיק לחיות הקטנות ולתיירים עצמם, וכעת משרדי התיירות באוסטרליה פרסמו בקשה מפורשת מהם — "אל תטרידו את הוומבאטים".

יחד עם חיות בר אחרות, הוומבאטים משוטטים בחופשיות ברחבי האי השוכן ליד חופי טסמניה, דרומית לאוסטרליה, ולמעשה השתלטו עליו. בני האדם אינם רשאים להתגורר באופן קבוע באי, אשר שימש בעבר מושבת אסירים וכיום יש בו עיר רפאים קטנה ושטחים ירוקים נרחבים.

הוומבאטים השעירים נראים כמו דובוני צעצוע גדולים. אורכם כ–90 ס"מ והם שוקלים 20–35 ק"ג. הם אינם מפחדים מבני אדם ונוטים לגשת למבקרים מיד כשאלה יורדים מהמעבורת. אלא שהרשויות לא מעריכות את הקשר הבלתי־אמצעי בין החיות למבקרים. "תיירים מאוהבים בוומבאטים עד כדי כך, שאנחנו צריכים להדריך אותם כיצד להתנהג עם בעלי החיים האלה", אומרת רות דאודי, מנהלת משרד התיירות בחוף המזרחי של טסמניה.

בדרך כלל, הוומבאטים לא מתרגשים במיוחד כשתיירים נעמדים לידם כדי להצטלם איתם, דוחפים את מצלמותיהם ממש אל אפיהם בזמן שהם אוכלים או פשוט עוקבים אחריהם. "הם מתעלמים בדרך כלל מאנשים, וכשאנשים רצים אליהם הם לא בורחים", ציינה דאודי. אך בכמה מקרים, הוומבאטים נשכו או שרטו אנשים שהבהילו אותם או התקרבו לצאצאיהם.

וומבאט בוויקטוריה שבאוסטרליהצילום: Getty Images IL

בניסיון למנוע פגיעה בהם או במבקרים, הכינו העסקים המקומיים ומינהל הפארקים וחיות הבר של טסמניה מעין התחייבות, שאותה פרסמו במודעה במעבורת אל האי והעלו לאינטרנט. בחלק הראשון של ההתחייבות נאמר: "וומבאטים, כשאתם מדדים לידי, אני מתחייב לא לרדוף אחריכם עם מוט הסלפי שלי ולא להתקרב יותר מדי לתינוקות שלכם. אני לא אכתר אתכם ולא אנסה להרים אתכם בידיי. אני אוודא שלא אשאיר זבל או מזון מהארוחה שלי. אני מתחייב להניח לכם להישאר חיות בר".

האי מריה הוא דוגמה לתופעת ה–Overtourism (תיירות מופרזת) המואצת על ידי הטכנולוגיה. תיירים רבים מדי מציפים ערים היסטוריות ושמורות טבע, ומעוררים שאלות בדבר השאיפה לתיעוד והמחיר שלה עבור המסקרים והמסוקרים. לא פעם, חוסר הידע של התיירים הוא זה שגורם לנזק. באביב 2016 תיירים שסיירו בפארק ילוסטון טעו לחשוב שגור ביזון סובל מקור, ולקחו אותו במכוניתם אל תחנת שומרי הפארק. כשהוא הוחזר לעדר הוא נדחה, והיה צורך להמיתו המתת חסד. במקרה אחר, בטרנסילבניה, אשה נפצעה כשניסתה להצטלם עם דוב.

המגמה הזאת גורמת לפקחים בשמורות טבע בכל העולם לחפש דרכים יצירתיות להרחיק תיירים מבעלי החיים. ארגונים להגנה על בעלי חיים קוראים באינסטגרם לא לצלם תמונות הכרוכות בחיבוק או באחיזת חיות בר, ומפרסמים אזהרות בקבוצות פופולאריות ברשתות החברתיות. אך כמו שתמונות סלפי רבות מוכיחות, אוסטרליה גם שופעת הזדמנויות "להתיידד" עם וומבאטים ובעלי חיים אחרים בגני חיות ופארקים מפוקחים, שבהם יכולים אנשי המקצוע לשמור על שלומן ורווחתן של החיות, וגם על המבקרים עצמם.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ