כך שיגעה לוטרה אחת עיר שלמה ביפן

העיר סוסקי רק רצתה לשפר את יחסי הציבור שלה כשמינתה לוטרה ידידותית לשגרירת כבוד, וייצרה עבורה גם בובה ענקית. העיירה התחרטה כשבובה מתחרה החלה להעלות סרטונים מטרידים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיטאן
ניו יורק טיימס

בשנה שעברה, הציגה עיריית סוסקי שבדרום יפן בקול תרועה את שגריר הכבוד שלה - לוטרה חיננית ופופולרית ברשתות החברתיות ששמה שיטאן. הלוטרה המתוקה זכתה גם לבובה בגודל אדם בדמותה, שכונתה שינג'וקון, ותושבי העיר פיתחו חיבה לקמע הפרוותי והחביב שלהם.

שיטאן, הלוטרה המקורית, בחשבון הרשמי שיצרה העירייה

ואז הגיעה הבובה שיטאן. זמן לא רב לאחר ששינג'וקון הוצגה לציבור והחלה לצוץ באירועים של העיר, עלו לרשתות החברתיות סרטונים של הבובה שיטאן - גם הוא בובת לוטרה בגודל אדם, אך עם אופי הרבה פחות חביב. שיטאן - כלומר, האדם שמפעיל אותו - נוטה לזרוע הרס ברחבי העיר ולהתנהג באופן שמסכן אותו ואת סביבתו. בסרטון אחד הוא משחק עם כלי חשמלי לגיזום עצים ובשני הוא הופך מכונית על ראשה.

שיטאן הופכת מכונית על צדה
שיטאן, הבובה המתחזה

בסרטון המטריד ביותר, שכותרתו "שיטאן הולך לבקר בביתך", נראית הבובה הענקית מטמינה מחבט בייסבול מתחת לתחפושת שלה ומתרחקת מהמצלמה. לאחריה, קיבלה העירייה כמאה שיחות מתושבים מודאגים. העירייה, שכאמור לא קשורה לתפעול החשבון של הבובה שיטאן, החליטה דווקא לפטר את הלוטרה המקורית, שלא עשתה דבר.

שיטאן בסרטון שכותרתו "שיטאן הולך לבקר בביתך"

"הסיפור הזה ייחודי ליפן, והוא מציף תופעה במדינה: כיצד עולם הקמעות כל הזמן מתפתח בדרכים לא צפויות", הסביר כריס קרלר, עיתונאי בריטי שחי בטוקיו, "יש ניגוד בין הקמעות שהמדינה ממנה לבין אלו העצמאיים, שמתנהגים איך שמתחשק להם". תעשיית הקמעות ביפן מפותחת, ולמרבית הערים והחברות הגדולות יש בובה ענקית וידידותית שמטרתה לסייע ביחסי הציבור. אלפי קמעות משתתפים מדי שנה בתחרות הקמעות הלאומית של יפן.

זו לא הפעם הראשונה שעיר ביפן מסתבכת עם קמעות. העיר טוטורי נטשה ב-2014 את הקמע שלה, בדמות נערה בלבוש בלוי שמחזיקה צפרדע, לאחר שהתושבים טענו שהיא מדכאת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ