סין העלימה פעיל זכויות אדם במשך 3 שנים. עכשיו היא שולחת אותו לכלא בגין חתרנות

וואנג צ'ואנז'אנג, שהגן על אסירים פוליטיים ועל חברי התנועה הרוחנית "פאלון גונג" שהוצאה מחוץ לחוק, נידון ל-4.5 שנות מאסר. ארגוני זכויות אדם: "זהו לעג לטענות בייג'ין שהיא מגנת שלטון החוק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וואנג, אשתו לי ובנם וואנג גואנגוויי, ב-2015

בית משפט בסין גזר היום (שני) 4.5 שנות מאסר על פעיל זכויות אדם בולט, עורך הדין וואנג צ'ואנז'אנג, בגין חתרנות נגד המדינה. ארגון זכויות האדם Human Rights Watch מסר כי העונש שקיבל וואנג הוא "לעג" לטענותיה של בייג'ינג שהיא שומרת על שלטון החוק.

אשתו של וואנג מפגינה בבייג'ין למען שחרורו, ב-2018צילום: THOMAS PETER/רויטרס

וואנג טיפל בנושאים שנחשבים רגישים במיוחד על ידי הרשויות בסין, בהם האשמות המשטרה בעינויים או הגנה על אסירים פוליטיים וחברי "פאלון גונג", התנועה הרוחנית שהוצאה מחוץ לחוק. הוא נעדר מאז אוגוסט 2015 על רקע דיכוי של פעילי זכויות אדם ועורכי דין במדינה ומעצרם של כ-250 מהם.

בהודעה קצרה שפרסם באתר האינטרנט שלו, הודיע בית המשפט בעיר הנמל הצפונית טיינג'ין שוואנג הורשע באישומים שיוחסו לו. אחרי שימוע שנערך בעניינו ב-25 בדצמבר, קרא האו"ם לרשויות בסין "להבטיח שזכויותיו של וואנג להליך משפטי מכובדות". הארגון הבינלאומי גם הביע את חששותיו מפגיעה בזכויות האדם של הפעיל ומהדרך שבה מטופל התיק שלו.

וואנג יאצ'יו, חוקרת בארגון Human Rights Watch בהונג קונג, כינתה את גזר דינו של פעיל זכויות האדם "לעג" לטענותיו של נשיא סין שי ג'ינפינג שהוא מגן שלטון החוק. לדבריה, חוק העונשין בסין קובע שהזמן שעבר אדם במעצר לפני הרשעתו יופחת – ולכן צריך וואנג לרצות עונש מאסר קצר ממה שנגזר עליו. משרד המשפטים הסיני לא הגיב לפניית סוכנות הידיעות רויטרס לתגובה.

אשתו של וואנג, לי וונדזו, סיפרה שבעלה פיטר את עורך הדין שמינתה לו המדינה. היא עצמה לא נכחה במשפטו משום שהרשויות אסרו עליה לצאת מביתה בבייג'ין. לפי שעה לא ברור אם וואנג הגן על עצמו בבית המשפט או אם יערער על גזר דינו.

רעייתו של פעיל זכויות האדם גילחה את ראשה כחלק ממחאתה למען שחרורוצילום: THOMAS PETER/רויטרס

לי פרסמה הצהרה בטוויטר שבה כתבה שבעלה חף מפשע ושההתנהגות ה"לא אנושית" של אנשי אכיפת החוק כלפיו היא הפרה של החוק הסיני. "אני מכבדת ותומכת בכל בחירה שוואנג צ'ואנז'אנג עשה. אני אמשיך להגן על זכויותיו". לי יצאה להגנת בעלה מאז שהוא נעדר ב-2015, צעדה מאה ק"מ מבייג'ין לטיינג'ין וגילחה את ראשה כדי למחות על הטיפול בו. כמו כן, היא הגישה כמעט מדי שבוע עתירות לבית המשפט העליון בעניינו.

משפטו של וואנג נערך בחשאי והרשויות הסיניות לא פרסמו יותר מדי מידע עליו, וכן על מצבו של פעיל זכויות האדם הבולט. הן גם מנעו גישה אליו מרעייתו ומשבעה עורכי דין ששירותיהם נשכרו על ידה כדי להגן עליו. הרשויות שללו את רישיונו של אחד מפרקליטיו של וואנג, עצרו אותו החודש וכעת חוקרות אותו בגין "הסתה לחתרנות".

המשטרה הסינית מנעה מדיפלומטים מערביים ומעיתונאים זרים להיכנס לאולם בית המשפט שבו נערך שימוע לוואנג, ועצרה את פעיל זכויות האדם יאנג צ'ונלין, שהגיע לעיר טיינג'ין כדי להביע את תמיכתו בנאשם.

לי לובשת חולצה ועליה קריאה לשחרר את בעלה מהכלאצילום: AFP

בכתב האישום נגד וואנג מ-2017 נכתב שבמשך תקופה ארוכה הוא "הושפע על ידי כוחות מסתננים אנטי-סיניים" ואומן על ידי ארגונים מעבר לים ומומן על ידם. עוד נכתב שוואנג "פגע קשות בביטחון המדינה וביציבות החברתית" כשקיבל כספים מארגונים זרים, הכשיר עורכי דין, ייצג "כתות" וסייע לתחקירים שפורסמו מחוץ לסין.

סין דוחה בתוקף את הביקורת הבינלאומית על מצב השמירה על זכויות האדם במדינה, וטוענת שכל אזרחיה מטופלים בצורה שווה ובהתאם לחוק, ושלמדינות זרות אין זכות להתערב בענייניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ