אחרי 17 שנות מלחמה: ארה"ב וארגון טליבאן מגבשים הסכם שלום היסטורי

גורמים אמריקאיים וגורמים בארגון הטרור האיסלאמיסטי מסרו כי הסכימו באופן עקרוני למסגרת הסכם שלום שיוביל בסופו של דבר לנסיגת הצבא האמריקאי מאפגניסטאן ולהפסקת אש מצד טליבאן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוחמי טליבאן במחוז ננגרהאר שבאפגניסטאן, ביוני
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גורמים אמריקאיים וגורמים בארגון טליבאן הסכימו באופן עקרוני למסגרת הסכם שלום שעשוי להוביל לנסיגה מלאה של הכוחות האמריקאיים מאפגניסטאן אחרי 17 שנות מלחמה – כך מסר היום (שני) שליח ארה"ב למשא ומתן. אנשי הארגון האיסלאמיסטי, לפי ההסכם המתגבש, אמורים למנוע פעילות טרור בשטחים שנמצאים תחת שליטתם, לנצור אש וכן לקיים שיחות משא ומתן עם הממשלה האפגנית.

"יש לנו טיוטה של מסגרת שצריך לבסס אותה לפני שתהפוך להסכם", אמר השליח האמריקאי זלמאי חלילזאד בריאיון ל"ניו יורק טיימס" בקאבול. "אנשי טליבאן התחייבו, לשביעות רצוננו, לעשות מה שנדרש כדי למנוע מאפגניסטאן להפוך לפלטפורמה לארגוני טרור בינלאומיים או לטרוריסטים יחידים". הוא הוסיף ש"אנחנו צריכים עוד לעבוד על ההסכם ועל פרטיו".

השליח האמריקאי לשיחות עם הטליבאן זלמאי חלילזאד בדוחא, שלשום צילום: Rafiq Maqbool/אי־פי

לאחר תשע שנים של מאמצים להשיג הסכם שלום עם טליבאן, הסכם המסגרת, על אף שהוא ראשוני, מוגדר כצעד הממשי הגדול ביותר לקראת סיום כשני עשורים של מלחמה שגבתה את חייהם של אלפי בני אדם ושינתה באופן עמוק את מדיניות החוץ האמריקאית.

בכיר בממשל האמריקאי סיפר ששיחות המשא ומתן בין ארה"ב לבין ארגון הטרור עדיין נמשכות. לדבריו, נציגי טליבאן לשיחות ביקשו לקחת פסק זמן כדי לדון עם ההנהגה שלהם לגבי ההתעקשות האמריקאית שהארגון הקיצוני יקיים שיחות עם ממשלת אפגניסטאן ויסכים להפסקת אש כחלק מכל הסכם שייסגר בין הצדדים. הבכיר אמר שהאמריקאים הבהירו לאנשי טליבאן שכל הסוגיות שבהן דנו בשיחות "קשורות זו לזו" כחלק מ"חבילת הסכם". דבריו של הבכיר נתמכו בפרטים שהודלפו בימים האחרונים על ידי גורמים מהטליבאן ומהמערב.

על אף שמקורות בטליבאן אמרו כי הושג כבר הסכם על נסיגה אמריקאית מאפגניסטאן, גורמי ממשל בוושינגטון אמרו היום שפרטי הנסיגה עדיין לא הוסדרו. השליח האמריקאי לשיחות, חלילזאד, שב אמש לאפגניסטאן כדי לעדכן את הממשלה המקומית בפרטי ששת ימי השיחות שקיים עם משלחת טליבאן בדוחא, קטאר.

נשיא אפגניסטאן אשרף גאני (במרכז) בפגישתו עם השליח האמריקאי לשיחות עם הטליבאן, בקאבול, היוםצילום: /אי־פי

נשיא אפגניסטאן אשרף גאני נפגש עם השליח האמריקאי והביע לאחר מכן דאגה מהמהירות שבה מנסים להשיג הסכם שלום. בנאום לאומה אמר גאני שהסדרים קודמים עם ארגון הטרור האיסלאמיסטי הסתיימו בשפיכות דמים. "אנחנו רוצים שלום, אנחנו רוצים אותו בהקדם, אבל אנחנו רוצים אותו בזהירות", אמר גאני. "זהירות חשובה כדי שלא נחזור על טעויות העבר".

מינויו של איש הטליבאן מולה עבד אל-גאני בארדר למתווך בשיחות שהתקיימו בשבוע שעבר נתפס כסימן לרצינותו של הארגון. על אף שבכירים אמריקאים ואפגנים אמרו כי בארדר לא היה מעורב ישירות במרתון הפגישות בשבוע שעבר, הוא צפוי להוביל את השיחות שיתקיימו בעתיד. אלה יחלו בסוף החודש הבא, אך המשלחות בשני הצדדים יחלו לעבוד על פרטים טכניים עוד קודם לכן.

דבריו של חלילזאד היום הם הפעם הראשונה שבה ארה"ב מאשרת את הדיווחים על כמה מפרטי ההסכם. כצעד ראשון, אמר המתווך האמריקאי, אנשי טליבאן התחייבו לשמור על שטחה של אפגניסטאן מלהפוך לבסיס פעולה עבור ארגוני טרור עולמי דוגמת אל-קאעדה ואחרים. הארגון אף הסכים להעמיד ערובות ולכונן מנגנון פיקוח לקיום התחייבות זו.

חיילים בצבא אפגניסטאן באימון בקאבול, אתמול. טליבאן התחייב לסייע במניעת הפיכת המדינה לבסיס של ארגוני טרור עולמיצילום: OMAR SOBHANI/רויטרס

סוגיה זו עמדה במשך זמן רב בראש רשימת הדרישות של ארה"ב, שביקשה למנוע מאפגניסטאן לשוב לשמש בסיס טרור כפי שהיתה טרם תחילת מלחמה, ב-2001 לאחר פיגועי 11 בספטמבר. לדברי בכיר אמריקאי המעורב בשיחות, בשלב הבא ידונו הצדדים בהסגת כוחות צבא ארה"ב מהמדינה - אולם הדבר מותנה בהסכמת הטליבאן לקיום שיחות עם ממשלת אפגניסטאן והגעה להסכם שביתת נשק ארוך טווח.

הנהגת טליבאן התנגדה לשתי נקודות אלו תקופה ארוכה, ולדברי המעורבים במגעים הן עלולות להתגלות כאבן נגף בהמשך השיחות. משלחת הארגון לדוחא ביקשה לעצור את השיחות כדי לדון בנושא עם ראשיו. אולם, הן האמריקאים והן האפגנים אישרו כי עצם ההסכמה מצד טליבאן לדון בסוגיות הטעונות נתפס כפריצת דרך, אחרי שנים של ניסונות כושלים לפתוח במשא ומתן עם הארגון.

למרות ההסכמה העקרונית מצד בכירים באפגניסטאן לנושאים שעלו על הפרק עד כה, הדרתה של הממשלה בקאבול מהשיחות מעוררת דאגה. לדברי מקורבים לנשיא גאני, הוא מודאג במיוחד מהאפשרות שארה"ב תנהל משא ומתן על נושאים מרכזיים מבלי לערב נציגים רשמיים של ממשלתו - וכן מהאפשרות שזה יכלול דיון בהקמת ממשלת מעבר ללא בחירות.

בעבר חזר גאני על התעקשותו כי רק משא ומתן ישיר של ממשלתו עם טליבאן יכול לעסוק בנושאים כאלה. לדברי חלילזאד, המגעים הנוכחיים עם טליבאן נועדו לקדם שיחות ברוח זה בינם לבין הממשלה האפגנית. "ישנם דיווחים רבים על כך שעסקנו בשיחות בהקמת ממשלת מעבר", אמר השליח האמריקאי. "לא דנתי בכך עם נציגי הארגון, למרות שהם העלו אפשרות זאת אני סירבתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ