אחרי שמונה שנים בכלא: פקיסטאנית נוצריה שנידונה למוות בגין חילול קודש תצא לחופשי

ב-2010 הואשמה האשה, אסיה ביבי, בהעלבת הנביא מוחמד במהלך ויכוח על כוס מים - במה שבמהרה הפך לתיק חילול הקודש הידוע ביותר לשמצה במדינה. היא צפויה לעזוב תוך שעות את פקיסטאן בגלל הקריאות לרצוח אותה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

פועלת נוצרייה בפקיסטאן, שריצתה שמונה שנות מאסר ונידונה לעונש מוות בגין חילול קודש, צפויה לצאת לחופשי ולעזוב את המדינה אחרי שבית המשפט העליון אשרר את זיכויה. האשה, אסיה ביבי, הוחזקה במקום חשאי מאז שגזר דין מוות שלה בוטל והיא צפויה לעזוב את המדינה תוך כמה שעות.

בית המשפט דחה היום (שלישי) את הערעור של מפלגה איסלאמיסטית קיצונית על הפסיקה מחודש אוקטובר שבה בוטל גזר הדין מוות שהוטל על ביבי. ההחלטה לזכות את ביבי גררה הפגנות אלימות ברחבי המדינה וקריאות לרצוח אותה. שניים מילדיה של ביבי כבר עזבו לקנדה, שהציעה גם לביבי מקלט.

ביבי בכלא, ב-2010

ביבי נידונה לעונש מוות ב-2010 במה שהפך במהרה לתיק חילול הקודש הידוע ביותר לשמצה של פקיסטאן. היא הואשמה על ידי כפריים מוסלמים בהעלבת הנביא מוחמד במהלך ויכוח על כוס מים. אולם מתחילת הפרשה היא התעקשה שהיא חפה מכל פשע.

חילול קודש הוא נושא טעון רגשית בפקיסטאן, שבה אפילו האשמות לא מוכחות בגין פגיעה באיסלאם יכולות להסית למעשי לינץ' המוניים. פעילים למען זכויות אדם התריעו כי רבים בפקיסטאן מנצלים את רגישות הנושא ומעלים תלונות בגין חילול קודש נגד אנשים שהם נמצאים עמם במחלוקת או סכסוך כדי "לסגור חשבונות".

מאלוכ, עורך דינה של ביבי (מימין) עוזב את בית המשפט העליון, היום

עורך דינה של ביבי, סייפול מאלוכ, אמר כי מרשתו עשויה לעזוב את המדינה בכל רגע. "ברגע זה היא כאן, אבל עד סוף היום אני לא יודע", הוא אמר לכתבים מחוץ לבית המשפט. לדבריו קיצונים במדינה אמרו כי הם יהרגו אותה למרות החלטת בית המשפט העליון ולכן, "אני סבור שעליה לעזוב את המדינה".

אחרי שבית המשפט הפך את גזר דינה של ביבי באוקטובר, שותקו ערים רבות ברחבי פקיסטאן למשך כמה ימים בשל הפגנות אלימות וקריאות לערוף את ראשה. החלטת בית המשפט העליון היום התקבלה בברכה על ידי ארגונים נוצריים ולמען זכויות אדם שפעלו לשכנע מדינות מערביות להציע לביבי, לבעלה ולחמשת ילדיהם מקלט. בחודש נובמבר אמר ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, כי ארצו נמצאת במגעים עם פקיסטאן כדי לסייע לה.

עורך הדין מאלוכ, שחזר בסוף השבוע האחרון לאיסלאמאבד אחרי שנמלט להולנד בשל איומים על חייו בעקבות הפסיקה באוקטובר, כינה את ההחלטה היום "ניצחון לחוקה הפקיסטאנית ולשלטון החוק". לדבריו, בית המשפט התעקש לקבל הוכחות ברורות לכך שבוצע חילול קודש, אולם לא מצא דבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ